Finansai

10 metų Lietuvoje veikiančio vaistinių tinklo vadovė: „Kitąmet rinkos laukia esminiai pokyčiai“

Rugsėjį BENU vaistinių tinklas Lietuvoje pažymėjo 10-ies metų veiklos jubiliejų. Galbūt rinkoje kiek neįprasta tai, kad per dešimtmetį čia susibūrus lojalių įmonei profesionalų kolektyvui, BENU vaistinių tinklą valdančios UAB „Tamro“ vadovė nepastebi didelės darbuotojų kaitos. „Nors dabar visi rinkoje itin konkuruoja dėl darbuotojų, BENU yra geidžiama vieta dirbti“, – sako įmonės vadovė Rasa Montvilė. Tiesa, kitų metų liepą įsigaliosianti nuostata, jog vaistinėse privalės dirbti bent vienas vaistininkas, gali gerokai pakeisti rinką ir išauginti vaistininkų poreikį.

Vaistininko pašaukimas

Įmonės senbuvė vaistininkė Kristina Bansevičienė tikina – dirbti vaistinėje – tai kiekvieną dieną susidurti su žmogaus pažeidžiamumu.

„Tam nė nereikia 10 ar 20 metų patirties. Reikia paprasčiausio žmogiškumo. Vien šią savaitę susidūriau su daugybe žmogiškų istorijų.

Viena garbaus amžiaus moteris manęs paprašė pasidalinti maistu, nes nebeturi pinigų. Padariau nuolaidą skubančiam tėčiui, su vaiku ant rankų, lekiančiam namo pas neseniai pagimdžiusią žmoną. Išklausiau senolį, kuriam, deja, netiko išrašyti vaistai ir dabar nebežino, kaip ir kada vėl pateks pas gydytoją.

Pakonsultavau išsigandusią paauglę, kuri atsibudusi pamatė pirmąjį spuogą. Paskiepijau vieną vyrą nuo gripo. Nuraminau išsigandusią jaunuolių porą, kad greitoji kontracepcija tikrai suveiks. Iškviečiau greitąją močiutei, kuriai pakilo spaudimas. Palydėjau moteriškę iki paštomato, mat jos internetinis užsakymas nukeliavo ten, o juo naudotis ji nemokėjo.

Ir tai tik maža dalis to, ką matome kasdien. Kiekvienas, dirbdamas vaistininko darbą, mato tikrus žmones, kurie ateidami pas vaistininką apnuogina dalį savęs. O vaistininko darbe svarbiausia – noras padėti žmogui“, – sako ji.

Kasdien susiduriant su žmogiškomis problemomis ir ne pačiomis geriausiomis klientų nuotaikomis, atlaikyti ne visuomet lengva. Tačiau įmonėje jau 10-metį dirbanti vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė pastebi, kad kolektyvo stabilumas atneša daug vidinės ramybės.

„Iš tiesų didžioji mūsų kolektyvo dalis dirba nuo BENU atsiradimo pradžios ar dar ilgiau. Tiesa, dvi kolegės buvo išėję „pasidairyti“ į kitus vaistinių tinklus, bet grįžo atgal. Smagu, kad visą tą laiką puikiai bendradarbiavome su mūsų vadybininke Janina Dudėniene bei vadovais ir kolegomis iš biuro. Taip pat džiaugiuosi, kad turime daug nuolatinių klientų, kuriuos pažįstame ir jie yra ištikimi mūsų vaistinei jau ne vienerius metus“, – kalbėjo vaistininkė.

Paklausta, koks įvykis per dešimtmetį darbinėje veikloje buvo įsimintiniausias, J.Vaičiūnienė nemirktelėjusi atsakė – filmavimasis reklamoje 2017 metais ir pandemija.

„Reklamai pasirodžius eteryje sulaukiau daugybės klientų klausimų, kaip aš ten papuoliau, ar ilgai filmavo reklamą, kur padėjau tą didelę nuotrauką, kuri ilgai kabojo vaistinėje. Taip pat įsimintinos buvo pandemijos pradžios savaitės, kai atrodė, kad viskas kardinaliai pasikeitė, gyvenimas sustojo, o vaistinėje, ko gero, buvo didžiausias darbymetis per visą gyvavimo laikotarpį“, – prisiminė vaistininkė.

„Iš tiesų, prasidėjus pandemijai vaistininkai atsidūrė pirmosiose gretose. Net jei kai kurie gydytojai galėjo konsultuoti nuotoliu, vaistininkai to daryti negalėjo. Jie visi dirbo nepaisant sunkių sąlygų. Buvo sunkus metas, tačiau ji atlaikėme“, – sako įmonės generalinė direktorė R.Montvilė.

Ji pati BENU vaistinių tinkle dirba visą dešimtmetį: „Atėjau į tarptautinį verslą, kur tarptautiškai bendraujama, dalinamasi patirtimis. Čia sužavėjo gylis ir plotis. Čia niekada nepasidaro nuobodu“, apie ilgametį darbą BENU pasakoja R.Montvilė.

Kaip keitėsi vaistinės

Pasak įmonės vadovės, bėgant metams kito rinka, keitėsi ir pačios vaistinės.

„Daug vaistinių persikėlė arčiau klientų į prekybos centrus. Dirbame dabar septynias dienas per savaitę ir tokiu laiku, kaip parduotuvės. Dabar vaistinės turi kur kas platesnį asortimentą, o vaistininkas yra linkęs ne tik stovėti už prekystalio, bet ir ateiti, padėti ir patarti klientui“, sako vadovė.

BENU tinklas didžiuojasi turėdamas tris budinčias vaistines: vienintelę Vilniuje, taip pat Kaune ir Alytuje.

R.Montvilė pastebi, kad vaistininkai seniau buvo daugiau pardavėjai, tačiau dabar išplėstinės paslaugos lemia tai, kad vaistininkas tampa ir pačių paslaugų teikėju.

„Dabar išplėstinės praktikos vaistininkas gali ir vakcinuoti, ir konsultuoti, ir naujų paslaugų galimybių laukiame. Turime iniciatyvą iš Sveikatos apsaugos ministerijos išplėsti paslaugų spektrą. Tai vertiname labai teigiamai. Gi vaistininkas yra pirmas žmogus, kuris gali palengvinti šeimos gydytojų ir visos sveikatos sistemos apkrovą. Tai taikytina, pavyzdžiui, kalbant apie skiepijimą. Remiantis „Nielsen“ tyrimu, BENU vaistinės klientai, vaistinę, kaip patrauklią vietą skiepytis, nurodo dažniau nei konkuruojančių vaistinių tinklų klientai.

Farmacinė veikla yra pakankamai reglamentuota. Reikia sulaukti tam tikrų leidimų, kad galėtume veikti, bet jeigu tik bus leista ir patvirtinta ministerijos, mes stengsimės būti pirmieji, kurie suteiks naujas išplėstinės praktikos paslaugas, nes vaistinę matome kaip paslaugų vietą“, akcentuoja generalinė direktorė.

Dar vienas šuolis lietuviškoje farmacijos rinkoje prieš pandemiją, pasak R.Monvilės, buvo nulemtas elektroninės E.recepto sistemos įvedimo. 

„Daugelis prisimename, kaip vaikščiojame su popieriniais receptais. E.receptus vaistinės įsidiegė anksčiau už gydymo įstaigas. Dabar tiek kompensuojami vaistai, tiek nekompensuojami didžiąja dalimi išrašomi internetu. Šiandien jau sunku suvokti, kad žmogus ateitų su popieriniu receptu“, pokytį prisiminė pašnekovė.

Skaitmenizacija ypač apie save priminė ir 2020-aisiais, prasidėjus COVID-19 pandemijai.

Pandemija mus visus staiga tarsi laiko mašina perkėlė į ateitį. Prieš pandemiją elektroninė prekyba egzistavo, bet nebuvo tiek reikalinga. O prieš porą metų, žmonės pradėjo ir įprato pirkti elektroninėje erdvėje. Šiandien nemažą dalį vaistų parduodame internetu, taip pat kaip ir mūsų konkurentai“, sako R.Montvilė.

Klientų aptarnavimo lyderiai

BENU vaistinių tinklo vadovės nuomone, vaistinių tinklų konkurencinė aplinka visada buvo labai stipri, tačiau labiausiai ji jaučiama, kai kalba pasisuka apie darbuotojus.

„Vaistininkas yra labai garbinga ir išskirtinė profesija. Dabar man šiek tiek liūdna, kad ne tiek daug studentų nori ją rinktis. Tačiau galime pasidžiaugti, kad BENU yra geidžiama vieta dirbti, pasižyminti nedidele darbuotojų kaita. Didžioji dalis mūsų darbuotojų dirba visus dešimtį metų.

Mums svarbi komanda ir komunikacija, dialogas, pagarba, buvimas arti žmonių. Darbas vaistinėje turi būti bendras“, tikina R.Montvilė.

Darbuotojų lojalumas atsispindi ir klientų aptarnavimo rezultatuose. Ne vienerius metus vaistinėse besilankantys slapti pirkėjai ne kartą konstatavo, kad Lietuvos vaistinių sektoriuje klientų aptarnavimo kokybė yra aukščiausia iš trijų Baltijos šalių, o geriausiai klientus aptarnauja BENU vaistinė. Taip skelbta ne vienerių metų „Dive Group“ atliktame klientų aptarnavimo vaistinių sektoriuje kokybės tyrime.

Klientų aptarnavimo lyderiu tapti padėjo vis tobulinimas klientų aptarnavimo standartas.

„Patį aptarnavimo standartą turime labai seniai. Žinoma, jis keitėsi ir tobulėjo, tai natūralu. Kiekvienas standartas turi būti gyvas, nes negali parašyti taisyklių ir tikėtis, kad kiekvienas taip elgsis. Norint suformuoti tinkamą darbuotojo elgseną, turi formuoti vertybių sistemą.

Dėmesys klientui yra pagrindinis reikalavimas mūsų vaistinėse dirbantiems darbuotojams. Nuolat organizuojame mokymus, atliekame tyrimus, kad žinotume grįžtamąjį ryšį. Gana seniai mūsų vaistinės taikomas ir slapto pirkėjo metodas. Vaistininkai tai priima natūraliai, jie neklausia kodėl juos tikrina.

Klientai vertina mus už vaistininko profesionalumą, už turimas paslaugas vaistinėse, asortimentą ir savitarną. Bendras vaistinės įspūdis padėjo atkreipti klientų dėmesį“, pastebi R.Montvilė.

Atliepdamas klientų poreikius, BENU vaistinių tinklas taip pat laikosi tvarumo principų, naudoja natūralias, vandenyje tirpias pakavimo granules, kad siunčiami produktai nebūtų sugadinti. Tarp sandėlio ir vaistinių keliauja daugkartinio naudojimo siuntinių surinkimo dėžės. Mūsų vaistininkai taip pat visose BENU vaistinėse priima gyventojų vaistus ir saugiai juos utilizuoja.

„Tvarumo pricipus taikome visuose savo veiklos žingsniuose. Statydami naują logistikos centrą, kuris aptarnaus BENU vaistines, mes galvojame, kaip prisidėsime prie žaliosios energetikos puoselėjimo. Naujasis pastatas bus energetiškai efektyvus, siekiame BREEM sertifikato su maksimaliu įvertinimu“, akcentuoja generalinė direktorė.

Rinkos laukia pokyčiai

Nuo 2023 liepos 1 d. įsigalios Farmacijos įstatymo nuostatos, kurios, tikėtina, išaugins vaistininkų poreikį. Minėtosios nuostatos nustato, kad vaistinės darbo metu joje gyvai turės dirbti vaistininkas. Minimos nuostatos įsigaliojimas buvo ne kartą atidėtas, pokyčiams pasirengti turėtas net 16 metų laikotarpis.

BENU vaistinių tinklo vadovė mano, kad artėjantis nuostatos įsigaliojimas gali gerokai pakeisti rinką.

„Tokiu atveju ir klientas gaus prisitaikyti. Jei rajone yra vienas vaistininkas, tai jis dirbs tiek, kiek dirbs. Galbūt vaistinė dirbs trumpiau, tik darbo dienomis. Galimai rinka kitais metais modifikuosis, vaistinių skaičius mažės, kažkur jos stambės, kažkur klientas prisitaikys prie darbo laiko. Tai yra ir grėsmė, nes gali nelikti budinčių vaistinių“, – mano R.Montvilė.

Vieną didžiausių Lietuvoje vaistinių tinklų BENU valdanti didmeninės prekybos vaistais bendrovė „Tamro“ praėjusiais finansiniais metais gavo 213 mln. eurų konsoliduotų pajamų – 19 proc. daugiau nei 2020 metais, kai pajamos siekė 179 mln. eurų.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB
10 metų Lietuvoje veikiančio vaistinių tinklo vadovė: „Kitąmet rinkos laukia esminiai pokyčiai“

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)