Finansai

Alytaus miesto savivaldybė ir Alytaus šilumos tinklai sudarė taikos sutartį su „Litesko“

Alytaus miesto savivaldybė ir jos valdoma bendrovė Alytaus šilumos tinklai, atstovaujamos advokatų kontoros „TGS Baltic“, po 8 metų bylinėjimosi sudarė taikos sutartį su Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdoma šilumos tiekimo įmone „Litesko“.

2001 m. Alytaus miesto savivaldybė ir „Litesko“ pasirašė sutartį dėl Alytaus šilumos tinklų ūkio modernizavimo ir renovavimo. Pagal susitarimą „Litesko“, mainais į galimybę operuoti jai penkiolikos metų laikotarpiui išnuomotu Alytaus šilumos ūkiu, įsipareigojo investuoti į šilumos ūkį sudarantį turtą, jį modernizuoti ir renovuoti.

2016 m. ginčas kilo dėl 2005-2007 m. sudarytų papildomų susitarimų, kuriais Alytaus šilumos ūkio nuomos terminas buvo pratęstas papildomam dešimtmečiui už papildomo investavimo įsipareigojimą, kuris, pasak „Litesko“, turėjo likti pastarosios nuosavybė. Taigi, 2016 m. kilęs ginčas išsivystė į kompleksinį ginčą, susidedantį iš kelių civilinių bylų, kuriose šalys pareiškė priešpriešinius reikalavimus.

2019 m. Lietuvos apeliacinis teismas priėmė nutartį ir ginčą išsprendė taip, kad visą turtą sugrąžino AŠT, tačiau įpareigojo įmonę kompensuoti „Litesko“ neatsipirkusias investicijas.

Kaip pastebi advokatų kontoros „TGS Baltic“ asocijuotas partneris Matas Balėnas, tuo metu nebuvo galimybės apskaičiuoti, kokio dydžio yra neatsipirkusios investicijos, nes „Litesko“ vis dar naudojosi turtu, todėl byla buvo grąžinta pirmajai instancijai. Taigi, ginčas pasiekė tokį etapą, kuriame šalys bylinėjosi ir dėl tinkamo investicijų atsipirkimo apskaičiavimo.

Kauno apygardos teismui iš naujo išnagrinėjus bylą, sprendimas šalių ir vėl netenkino, todėl abi šalys sprendimą apskundė.

2022 m. gegužę savivaldybės, Alytaus šilumos ūkio ir „Litesko“ ginčas teismo nutartimi buvo perduotas teisminei mediacijai.

Taikos susitarimą pozityviai vertina ir miesto meras Nerijus Cesiulis. „Ši sunkiai pasiekta taikos sutartis leido lengviau atsikvėpti. Galų gale buvo ištaisyta dar 2001-aisiais padaryta tuometinės miesto valdžios klaida. Apmaudu, kad alytiškiams teko tiek daug laukti, kol įsigalės teisybė, apmaudu, kad kai kurie ankstesnės miesto valdžios sprendimai buvo orientuoti ne į alytiškių, o galbūt į kažkieno kito interesus. Šiandien mes apgynėme gyventojų poreikius su mažiausiais įmanomais nuostoliais“, – teigia Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis.

Pasak M. Balėno, šis procesas įdomus ne tik tuo, kad reikalavo kompleksinių ginčų sprendimo, energetikos, bei techninių / inžinerinių kompetencijų, bet taip pat ir tuo, jog galutinei taikai pasiekti buvo panaudotas palaipsniui populiarėjantis teisminės mediacijos institutas, be kita ko, pasiekiant taikų susitarimą tarp viešojo sektoriaus ir verslo. Šis pavyzdys parodo, kad mediacija yra realus įrankis ne tik šeimos ginčuose, bet ir ypatingai dideliuose ir kompleksiniuose komerciniuose ginčuose.

Alytiškių namų šildymą ir karštą vandenį pilnai kontroliuoja Alytaus šilumos tinklai.

Pranešimą paskelbė: Brigita Budrytė-Mačiulskienė, TGS Baltic
Alytaus miesto savivaldybė ir Alytaus šilumos tinklai sudarė taikos sutartį su „Litesko“

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)