Finansai

Apdovanoti pažangiausi šalies gyvybės mokslų sektoriaus atstovai

Pirmą kartą organizuojamuose „Gyvybės mokslų pažangos apdovanojimuose“ pagerbti didžiausią proveržį gyvybės mokslų sektoriuje parodę Lietuvos mokslininkai, tyrėjai, startuoliai bei labiausiai pasižymėjusios įmonės. Įvertinusi per pastaruosius kelerius metus šioje srityje vykusį augimą, Inovacijų agentūra paskelbė laureatus mokslo, startuolio, verslo proveržio, Lietuvos gyvybės mokslų ambasadoriaus bei metų energijos kategorijose.

„Tai apdovanojimai, kurių metu švenčiame Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus proveržį. Šiuo metu jis kuria apie 2,6 proc. šalies BVP ir rodo didelį augimą bei sparčiai besivystančias inovacijas. Išsikėlėme ambicingą tikslą artimiausiu metu pasiekti 5 proc. BVP ir atsidurti tarp šios srities lyderių. Šie apdovanojimai yra įrodymas, kad užtikrintai judame teisinga linkme“, – pažymi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Apdovanojimus organizuojančios Inovacijų agentūros „BioTech Lab“ skyriaus vadovė Jekaterina Kalinienė atkreipia dėmesį, kad gyvybės mokslų sektoriui pastaraisiais metais teko patirti smarkią transformaciją, tačiau ji tik paskatino augimą: „Kartu su būtinybe rasti sprendimus labai greitai, koja kojon žengė ir proveržį nešantis bendradarbiavimas. Neabejojame, kad tai yra būtinas indėlis skatinant visos Lietuvos ekosistemos gyvybingumą ir palaikymą.“

Kadangi prie sektoriaus proveržio reikšmingai prisidėjo skirtingų šio sektoriaus sričių ekspertų sinergija, apdovanojimų metu ant scenos žengė talentingiausi mokslininkai, inovatyvūs startuoliai bei savo pasiekimais gyvybės mokslų srityje nusipelniusios įmonės.

Mokslo proveržio kategorijoje laureatu paskelbtas mokslininkas dr. Stephenas Knoxas Jonesas jaunesnysis ir jo vardo laboratorija. S. K. Jonesas su savo komanda iš Europos mokslinių tyrimų tarybos gavo 1,2 mln. eurų dotaciją projektui, skirtam patikimų ir nuspėjamų genų redagavimo priemonių kūrimui. Tikimasi, kad šis projektas išplės ir pagerins gebėjimą programuoti molekulines mašinas, įskaitant CRISPR-Cas fermentus, kurie naudojami genų redagavimui.

Šioje kategorijoje už aktyvų mokslo ir verslo bendradarbiavimą taip pat apdovanota prof. Jurga Bernatonienė. Daugybės svarbių apdovanojimų ir įvertinimų sulaukusi mokslininkė kuria inovatyvias farmacines formas, pritraukusias Lietuvos ir užsienio įmonių dėmesį, o ne vienas produktas šiandien jau yra pristatytas rinkai.

Verslo proveržio kategorijoje apdovanotas profesorius Vladas Algirdas Bumelis – projekto „Bio City“, siekiančio Lietuvoje sukurti didžiausią Europoje biotechnologijų miestelį, autorius. Pirmasis šio projekto objektas – genų terapijos centras – bus atidarytas jau rugsėjo pabaigoje. Naujasis centras bus pirmasis ir kol kas vienintelis toks Baltijos šalyse, jame bus įrengta mokslinių tyrimų ir gamybos infrastruktūra, padėsianti kurti genetinių ligų gydymo metodus.

Startuolio proveržio kategorijoje apdovanojimo sulaukė analogų pasaulyje neturintis UAB „Inovatyvi medicina“ sukurtas sprendimas – robotinė sistema kraujagyslių chirurgijai „Sentante“. Ši sistema leidžia visą minimaliai invazyvią endovaskulinę intervenciją atlikti nuotoliniu būdu iš kitos patalpos, o ateityje – net ir iš kitos ligoninės. Visiškai skaitmenizuota robotiniu būdu atliekama procedūra gali sumažinti esamas rizikas bei atverti galimybes ją atlikti pilnai nuotoliniu būdu. Tai ypač aktualu skubios pagalbos reikalaujančiais atvejais, tokiais kaip insultas. 

Už gyvybės mokslų atstovavimą, garsinimą šalyje ir už jos ribų Lietuvos gyvybės mokslų ambasadoriumi paskelbta UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Vilniuje veikiančiame viename didžiausių bendrovės padalinių darbuojasi daugiau kaip 1500 aukštos kvalifikacijos specialistų, o MTEP centras Lietuvos sostinėje yra vienas didžiausių mokslinių tyrimų centrų visame regione. Bendrovė ypatingą dėmesį skiria gyvybės mokslų populiarinimui – ne vienerius metus vykdo unikalius mokslo sklaidos projektus, remia jaunimo iniciatyvas.

Metų energijos kategorijoje paskelbti net du laureatai, viena jų – jau 17 metų veikianti biotechnologijų įmonė „Nando“, kurios specializacija yra mikrobiologinių produktų ir cheminių priedų pramonei gamyba. Už aktyvumą ir atstovavimą gyvybės mokslų ekosistemai įvairiuose renginiuose bei susitikimuose įvertinta įmonė aktyviai įsitraukia į įvairias partnerystes, o vienas iš sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdžių – nauja studijų programa VDU Biotechnologijos fakultete.

Už produktyvų įsitraukimą ir atstovavimą Lietuvos gyvybės mokslų ekosistemos interesams apdovanotas ir „Delta Bioscience“ atstovas Dominykas Milašius. Jis yra itin aktyvus Lietuvos startuolių ekosistemos narys, ne tik vystantis savo startuolį, bet savo žiniomis, patirtimi bei charizma padedantis augti ir kitiems.

Visi „Gyvybės mokslų pažangos apdovanojimų 2024“ laureatai bus pakviesti atstovauti šiai ekosistemai ir į vieną didžiausių regione gyvybės mokslams skirtų forumų „Life Sciences Baltics 2025”.

Pranešimą paskelbė: Giedrė Buivydaitė, Inovacijų agentūra, Všį

Apdovanoti pažangiausi šalies gyvybės mokslų sektoriaus atstovai


Apdovanoti pažangiausi šalies gyvybės mokslų sektoriaus atstovai


Apdovanoti pažangiausi šalies gyvybės mokslų sektoriaus atstovai


Apdovanoti pažangiausi šalies gyvybės mokslų sektoriaus atstovai


Apdovanoti pažangiausi šalies gyvybės mokslų sektoriaus atstovai

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)