Finansai

Apklausa: 71 proc. šalies gyventojų II pakopą laiko geriausiu būdu taupyti pensijai

Lietuvos gyventojai būsimų šalies pensininkų turtą investuojančius II pakopos pensijų fondus laiko geriausiu būdu taupyti pensijai. Rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, taip mano 71 proc. šalies gyventojų.

Po reformos 2019 metais II pensijų pakopoje imtas taikyti gyvenimo ciklo fondų (GCF) principas, o turto valdymo mokesčiai smarkiai sumažėjo. Tąkart gyventojų nuomonės klaususi Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) sulaukė 72 proc., arba 1 procentiniu punktu didesnio bendro apklausos dalyvių palaikymo.

„II pakopos pensijų sistema ir toliau yra vertinama pozityviai bei pripažįstama svarbia socialinio aprūpinimo sistemos dalimi: vos 1 punkto nuomonės skirtumas išlieka statistinės paklaidos ribose. Anaiptol ne visos reformos būna sutinkamos palankiai, o ši reforma atnešė esminių pokyčių II pakopos pensijų sistemoje. Be to, pernai finansų rinkas supurtė  COVID-19 pandemija. Vis dėlto, toliau auganti investicinė grąža tapo geriausiu argumentu išlaikant fondų dalyvių ir bendrą šalies gyventojų pasitikėjimą“, – sako LIPFA vadovas Tadas Gudaitis.

21 proc. apklausos dalyvių teigė nemanantys, kad II pakopa yra geriausias būdas taupyti pensijai – 1 procentiniu punktu daugiau nei 2019-aisiais. Kaip ir ankstesnės apklausos metu, nuomonės apie tai neturėjo 8 proc. respondentų.

Stipraus palaikymo – daugiau

Pasak T. Gudaičio, nors teigiamų vertinimų dalis iš esmės nepakito, reikšmingas poslinkis stebimas būtent tarp pozityvų požiūrį išsakančių gyventojų. Prieš porą metų visišką palaikymą II pensijų pakopai išreiškė 9 proc., o šiais – jau 17 proc. apklaustųjų.

„Per paskutinį pertvarkymą II pakopa išlaikė savo dalyvius ir išvengė jų nubyrėjimo. Tai, kad bendras būsimųjų šalies pensininkų turtas didėja, o daugiau į akcijas investuojančių jaunesnių pensijų fondų dalyvių santaupų augimas įgavo didesnį pagreitį – augina pasitikėjimą mūsų darbu. Būtent su tuo siečiau, kad tvirtai teigiamą nuomonę reiškiančių gyventojų dalis pastaraisiais metais išaugo“, – sako jis.

Rinkos tyrimų bendrovei „Spinter“ išskyrus darbingo 18-64 metų amžiaus asmenų grupę, jos nuomonė apie II pakopą visiškai atitiko bendrą šalies gyventojų požiūrį. 17 proc. darbingo amžiaus šalies gyventojų šiemet sako visiškai sutinkantys su tuo, kad II pakopa yra geriausias būdas kaupti pensijai, dar 54 proc. su tokiu teiginiu sako greičiau sutinkantys.

Priešingai galvojančių ar nuomonės neturinčių darbingų žmonių dalis taip pat atitinka bendros imties rodiklius.

Kuo žemesnis išsilavinimas, tuo stipresnis nepasitikėjimas

Nors bendrai II pensijų pakopa sulaukia pritarimo, tačiau nagrinėjant skirtingo išsilavinimo žmonių pateiktus atsakymus akivaizdu, kad ja labiausiai nepasitiki asmenys, nebaigę vidurinės mokyklos. 31 proc. tvirtino nesutinkantys, kad ji yra geriausias būdas taupyti pensijai (58 proc. laikėsi priešingos nuomonės ir laikė taupymą II pakopos pensijų fonduose, kaip geriausiu pasirinkimu).

T. Gudaičio teigimu, finansinio raštingumo didinimas šalyje yra kritiškai svarbus, nes jis nėra skirtas tik su finansais ar investavimu dirbantiems profesionalams ar tiems, kurie nežino ką daryti su atliekamais pinigais.

„Šalies namų ūkiai dėl įvairių priežasčių taupo gana pasyviai, o jei santaupų turi – nėra linkę jas valdyti aktyviai, investuoti. Turint omenyje prastėjančias demografines tendencijas, reikėtų skatinti didesnį asmeninį įsitraukimą į finansinės ateities planavimą. Savo ruožtu noriu priminti, kad atsižvelgiant į asmeninę situaciją bei galimybes, tikrai verta atsidėti tiek, kiek išeina, nors ir po nedaug. Šis įprotis yra labai naudingas kaupiant finansinį rezervą ir įvairiems nenumatytiems atvejams, ir pensijos laikotarpiui“, – pastebi asociacijos vadovas.

„Spinter tyrimai“ reprezentatyvią šalies gyventojų apklausą, kurioje dalyvavo 1014 žmonių, atliko šiemet vasario 17-26 dienomis. Apklaustų gyventojų amžius buvo 18-75 metai. Tą patį klausimą rinkos tyrimų bendrovė uždavė 2019 metų lapkričio 19-29 dienomis. Pastarojoje apklausoje dalyvavo 1010 respondentų.

Valstybinę socialinio draudimo sistemą papildančioje Lietuvos II pakopos pensijų sistemoje dalyvauja daugiau kaip 80 proc., arba 1,37 mln. Lietuvos dirbančiųjų. Šalies gyventojų II pakopos pensijų santaupas investuoja ir saugo penkios pensijų fondų valdymo bendrovės: „Aviva Lietuva“, „INVL Asset Management“, „Luminor investicijų valdymas“, „SEB investicijų valdymas“ ir „Swedbank investicijų valdymas“.

Pranešimą paskelbė: Eglė Krušinskaitė, UAB „Idea Prima“
Apklausa: 71 proc. šalies gyventojų II pakopą laiko geriausiu būdu taupyti pensijai

(Perskaityta per mėnesį: 9, iš jų šiandien: 1.)