Finansai

Baltijos šalių verslas drąsiau gręžiasi į finansavimo alternatyvas

Vos prieš kelis mėnesius į kaimyninės Latvijos rinką įžengusios tarptautinės faktoringo bendrovės „Factris“ paslaugų portfelis ten jau viršija 0,5 mln. eurų. O Lietuvoje „Factris“ kasmet skaičiuoja bene dvigubą augimą, čia portfelis siekia 11 mln. eurų. Sąskaitų finansavimo paslaugomis abiejose šalyse daugiausiai naudojasi didmeninės prekybos ir transporto srityse veikiantys verslai.

„Matome, kad tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje įmonės vis intensyviau ieško konkurencingų bei efektyvių smulkaus ir vidutinio verslo finansavimo paslaugų. Tai ypač aktualu pastaruoju metu, kai tradiciniai finansuotojai pernelyg apsunkina galimybes gauti lėšų, be to, rinkoje mažėja bankų konkurencija. Kol kas mūsų klientų rate Lietuvoje pirmauja transporto srities verslai. Jų faktoringo portfelis siekia bene 3 mln. eurų. Tuo tarpu Latvijoje – didmeninės prekybos įmonės, portfelis – 209 tūkst. eurų“, – pažymi Justas Šaltinis, „Factris“ operacijų vadovas.

Anot jo, susidomėjimas faktoringo paslauga auga dar ir dėl to, kad vis daugiau įmonių susiduria su vėluojančiais pirkėjų mokėjimais. Kai įmonė už atliktus darbus ar produktus išrašo sąskaitą, jos apmokėjimo iš kliento gali tekti laukti mėnesius, o pasinaudojus faktoringu iki 90 proc. sąskaitos sumos gaunama iškart, likusi dalis – kai klientas apmoka sąskaitą. Be to, įmonės atrado privalumą, kuris itin parankus mokius pirkėjus turinčiam verslui – sąskaitų apmokėjimo paslauga tokiam verslui ypač naudinga, nes faktoringo bendrovės finansuotą sąskaitą vėliau apmoka pirkėjas.

„Matome, kad faktoringo pagalba pagerintas įmonės likvidumas duoda naudą – taip paprasčiau laiku ar greičiau atsiskaityti su tiekėjais, subalansuoti pinigų srautą sezono laikotarpiu“, – pastebi J. Šaltinis.

ES faktoringo ir komercinio finansų sektoriaus federacijos duomenimis, 2018 m. faktoringo ir BVP santykis Lietuvoje sudarė 8 proc., Latvijoje – 3 proc., o, pavyzdžiui, Belgijoje, Kipre – po 17, Estijoje, Prancūzijoje – po 14, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje – po 13.

Lietuvoje „Factris“ paslaugomis dažniausiai naudojasi smulkusis ir vidutinis verslas, bet pastaraisiais mėnesiais vis dažniau kreipiasi ir stambios įmonės. Tai susiję su sezoninių produktų pardavimais, didelių projektų įgyvendinimu.

Fintech bendrovė „Factris“ įkurta 2017 m. Amsterdame. Š. m. sausį susijungė su pirmuoju Lietuvoje ne bankiniu sąskaitų finansuotoju „Debifo“, veikusiu nuo 2015 m. Šiuo metu įmonė savo paslaugas teikia Nyderlanduose, Lietuvoje ir Latvijoje. Artimiausi planai – plėstis į dar daugiau Europos Sąjungos šalių bei tapti didžiausiu ne bankinio faktoringo lyderiu visoje Europoje.

Pranešimą paskelbė: Liudmila Dobilienė, UAB Debitum fori

(Perskaityta per mėnesį: 17, iš jų šiandien: 1.)