Finansai

Bankrotų ir restruktūrizavimų karantino metu gali nebelikti

Komentaro autorius – TGS Baltic teisininkas Vytis Grybauskas

Lietuvos Respublikos Finansų ministerija ir Vyriausybė balandžio 9 dieną parengė įstatymo projektą, keičiantį esamo juridinių asmenų nemokumo įstatymo taikymą. Naujasis reguliavimas yra nukreiptas į verslą, patyrusį finansinių sunkumų dėl koronaviruso sukelto veiklos ribojimo šalyje.

Finansiniams iššūkiams įveikti – karantino laikotarpis  ir trys mėnesiai po jo

Vienas esminių pokyčių, kurį siūloma įteisinti naujuoju įstatymo projektu, yra laikinas vadovo pareigos kreiptis dėl bankroto inicijavimo sustabdymas. Ankščiau įmonės vadovas nesusitaręs su kreditoriais turėjo nedelsdamas kreiptis į tesimą dėl nemokumo bylos iškėlimo. Patvirtinus naująjį reguliavimą, karantino laikotarpiu ir 3 mėnesiai po karantino vadovas nebeprivalėtų kreiptis į teismą dėl nemokumo bylos iškėlimo.

Analogiškas terminų pratęsimas yra suteiktas ir vykdantiems įmonių restruktūrizavimą. Dabartinis reguliavimas numato, kad jeigu restruktūrizavimo planas nėra pateikiamas teismui laiku arba nėra vykdomas ilgiau nei 3 mėnesius, restruktūrizavimo byla yra nutraukiama. Naujasis įstatymo projektas numato, jog šis terminas yra pratęsiamas karantino laikotarpiui ir 3 mėnesiams po jo. Vis dėlto, išlieka neaišku, kaip tai paveiks jau prasidėjusius restruktūrizavimo procesus, kurie šiuo metu yra vykdomi pagal senąjį reguliavimą.

Taikymas – tik viruso paveiktiems asmenims

Projektu Vyriausybė ir Finansų ministerija siūlo, kad šis įstatymas bus taikomas tik tiems asmenims, kurie susidūrė su finansiniais sunkumais ar tapo nemokiais dėl naujojo koronaviruso plitimo pasaulyje po kovo 16 d. paskelbto karantino.

Tačiau tai gali sukelti ir atitinkamų problemų tiems asmenims, kurių finansinė padėtis buvo sunki dar iki karantino, pavyzdžiui, kovo mėnesio pradžioje. Remiantis projektu, tokie asmenys negalės pasinaudoti įstatymo suteikiamais privalumais. Tačiau praktika ir naujojo reguliavimo priėmimas suponuoja, kad įstatymų leidėjas daugumą klausimų atsakyti palieka teismams išaiškinti.

Kreditoriai taip pat galės inicijuoti restruktūrizavimo procesą skolininkui, tačiau tik pasibaigus karantinui

Naujas reguliavimas taip pat suteikė galimybę kreditoriams inicijuoti ne tik bankroto, tačiau ir restruktūrizavimo procesus skolininkams. Kreditorius prieš inicijuodamas vieną iš nemokumo procesų turi kreiptis į skolininką ir nustatyti terminą prievolei įvykdyti, ar susitarimui dėl pagalbos sudaryti. Nesuėjus šiam terminui, kreditorius negali kreiptis į teismą dėl nemokumo procedūros. Naujasis įstatymas  numato, kad karantino laikotarpiu šio termino skaičiavimas yra stabdomas. Tai reiškia, kad karantino laikotarpiu teismai negaus naujų pareiškimų dėl nemokumo procesų inicijavimo iš kreditorių. Tačiau tuo pačiu reiškia, kad kelios savaitės po karantino, gali būti padaugėjęs krūvis apygardų teismams.

Pranešimą paskelbė: Aira Buškutė, TGS Baltic

(Perskaityta per mėnesį: 6, iš jų šiandien: 1.)