Finansai

„Bitė“ kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją dėl „Litexpo“ valdybos nario veiklos

„Bitė Lietuva“ kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją dėl jai pavaldaus parodų ir kongresų centro „Litexpo“ valdybos nario Aleksandr Golod veiklos. Kompanija prašo ministerijos atlikti jo veiksmų teisėtumo tyrimą ir atšaukti A. Golod iš „Litexpo“ valdybos nario pareigų.

Vykdydama ryšio paslaugų ir įrangos pirkimą NATO viršūnių susitikimui „Litexpo“ galėjo pažeisti Viešųjų pirkimų įstatymą. Be to, pirkimo iš vieno tiekėjo procedūrose galimai neskaidriai dalyvavo ir „Litexpo“ valdybos narys A. Golod, einantis ir „Telia Lietuva“ stambaus verslo pardavimų vadovo pareigas.

„Pernai metų pabaigoje „Litexpo“ paskelbė įvykdyto pirkimo dėl NATO viršūnių susitikimo ataskaitą. Joje matyti, kad pateikti pasiūlymą be jokio konkurso pakviesta vienintelė dalyvė – daugiau kaip 2,7 mln. eurų kainą pasiūliusi „Telia“. „Bitė“ analogiškas ir ypač kokybiškas paslaugas „Litexpo“ galėjo pasiūlyti beveik milijonu, tai yra 942 tūkst. eurų pigiau“, – teigia Gintas Butėnas, „Bitė Lietuva“ generalinis direktorius.

Skaitmeninių paslaugų bendrovės „Bitė Lietuva“ specialistus nustebino ir pirkimo data – 2022 metų gruodžio 23 diena. Pirkimo iš vienintelio tiekėjo neviešu būdu, kuris įvykdytas penktadienį, didžiųjų metų švenčių išvakarėse, teisėtumą jau tiria Viešųjų pirkimų tarnyba. Į Tarnybą „Bitė“ kreipėsi dar šių metų kovą.

„Litexpo“ ir „Telia“ sprendimų priėmime – tas pats asmuo

Įtarimų „Bitei“ bei kitiems technologijų rinkos dalyviams sukėlė tai, kad neskelbiamų derybų būdu įvykdytame pirkime buvo kreiptasi į vienintelį konkretų tiekėją – „Telia“. Stebina ir tai, jog „Litexpo“ ir „Telia“ sprendimų priėmimų procese dalyvauja tas pats asmuo – Aleksandr Golod.

„Bitė Lietuva“ generalinio direktoriaus Ginto Butėno manymu, situacija yra išskirtinė ir ministerijos kaip „Litexpo“ akcininko dėmesys čia – ypatingai svarbus.

„Kyla objektyvių abejonių dėl didelių biudžeto lėšų netinkamo panaudojimo ne tik konkrečiame pirkime, bet ir daroma didelė žala reputacijai tiek nacionaliniu lygmeniu, tiek tarp tarptautinių – NATO – partnerių“, – sako jis ir priduria, kad pirkimo procedūros galėjo būti įvykdytos šališkai, pažeidžiant interesų konflikto nebuvimo reikalavimą.

Anot G. Butėno, galimai neskaidrus A. Golod dalyvavimas daug ką paaiškina – tas pačias paslaugas „Litexpo“ daug pigiau galėjo pasiūlyti „Bitė“. Būtent „Bitė“ ne kartą pirkėjui reiškė susidomėjimą būsimu pirkimu, nors ir nesėkmingai, bet aktyviai teikė paklausimus apie planuojamą paslaugų įsigijimą.

Vienas „Telia“ vadovų gavo finansinę naudą už sandorį?

Sprendimus dėl ilgalaikio turto įsigijimo, kai sandorio vertė viršija 580 tūkst. eurų sumą, priima „Litexpo“ valdyba. Būtent „Litexpo“ valdyba, kuriai priklauso ir „Telia Lietuva“ dirbantis A. Golod, tikėtina, turėjo įtakos neskelbiant viešai, rinktis vieną tiekėją – jo darbdavį „Telia Lietuva“.

„Litexpo“ galimai pati savo vidiniais resursais parengė išsamius bei specialių žinių reikalaujančius techninės specifikacijos reikalavimus bei sutarties įvykdymo termino ir kitus reikalavimus.

„Manytume, kad būtent A. Golod buvo atstovas, vienokiu ar kitokiu būdu prisidėjęs prie įvykdyto pirkimo formuojant techninės specifikacijos reikalavimus ir priimant sprendimą sudaryti sutartį su „Telia“ išimtine tvarka“, – sako „Sorainen“ advokatas Laurynas Lukošiūnas.

Teisininkų teigimu, A. Golod ar jam pavaldūs  darbuotojai dėl įvykdyto sandorio iš „Telia“ galėjo gauti piniginę premiją, o tai suponuoja papildomą interesų konfliktą.

„Kadangi tai yra įprasta premijavimo praktika telekomunikacijų sektoriuje, labai tikėtina, kad ir šiuo atveju A. Golod gavo atlyginimą bei premijas už būtent tokių konkursų laimėjimą. Šis faktas kelia itin daug klausimų dėl viešų ir privačių interesų painiojimo, ypač turint omeny pirkimo svarbą, nepaaiškinamą jo uždarumą ir milžinišką permokėtą sumą,“ – teigia L. Lukošiūnas.

Nors viešai tikinama, kad A. Golod buvo nusišalinęs nuo sprendimo priėmimo „Litexpo“ valdyboje, nėra informacijos, ar jis buvo nusišalinęs nuo procesų kaip „Telia“ stambaus verslo pardavimų vadovas.

„Jei ir pats buvo nusišalinęs, tai procese tikrai dalyvavo jo komanda – stambaus verslo pardavimų padalinio darbuotojai. Be to, net jei A. Golod buvo nusišalinęs nuo sprendimų kaip „Litexpo“ valdybos narys, jis galimai dalyvavo proceso kuravime ir pirkimo sąlygų rengime, kas taip pat kelia daug klausimų dėl skaidrumo“, – rašte Ekonomikos ir inovacijų ministrei aiškina L. Lukošiūnas.

Prašo įvertinti A. Golod veiksmų teisėtumo patikrinimą ir atšaukti iš valdybos

„Bitė“ oficialiai kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę, kuriai tiesiogiai pavaldus „Litexpo“, su prašymu atlikti „Litexpo“ valdybos nario ir vieno „Telia Lietuva“ vadovų veiksmų teisėtumo patikrinimą bei atšaukti Aleksandr Golod iš „Litexpo“ valdybos nario pareigų.

„Mūsų tikslas nėra „nulaužti“ šį pirkimą, nes puikiai suprantame renginio svarbą. Tačiau NATO viršūnių susitikimo svarba negali būti dangstomi neskaidrūs pirkimai, kurių metu – švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai“, – priduria G. Butėnas.

„Toks galimai neskaidrus daugiamilijoninis pirkimas neviešu būdu iš vienintelio tiekėjo, kuomet konkurentai dėjo visas pastangas pasiūlyti kokybiškas paslaugas milijonu eurų pigiau, turi sulaukti ir deramo vertinimo. Šiandien akivaizdu, kad A. Golod veikla akivaizdžiai nesuderinama su Lietuvos valstybės bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skaidrumo, etikos ir teisės lūkesčiais“, – įsitikinęs „Bitės“ vadovas.

Pranešimą paskelbė: Eglė Girdauskaitė, UAB „coagency”

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)