Finansai

Buvusio „Snoro“ akcininko V. Antonovo tariamo teisių perėmėjo ieškinys Lietuvos Respublikai nebus nagrinėjamas

Arbitražo teismas, veikiantis pagal Jungtinių Tautų Tarptautinės prekybos teisės komisijos (UNCITRAL) tarptautinio arbitražo taisykles, 2022 m. liepos 1 d. priėmė galutinį sprendimą, kuriuo atsisakė nagrinėti Rusijos investuotojų teisių gynimo užsienio šalyse fondo ieškinį prieš Lietuvos Respubliką.

Fondas 2019 m. balandžio mėn. buvo pareiškęs pranešimą apie arbitražą, kuriame, remiantis Lietuvos ir Rusijos dvišalės investicijų apsaugos sutarties pagrindu, iš Lietuvos Respublikos reikalavo priteisti Rusijos piliečio Vladimiro Antonovo tariamai patirtą žalą dėl 2011 m. AB banko SNORAS paimtų akcijų visuomenės poreikiams. Arbitražo byloje Fondas tvirtino esąs p. Antonovo teisių perėmėjas.

2022 m. liepos 1 d. sprendimu Arbitražo teismas taip pat priteisė Lietuvos Respublikos naudai iš Fondo bylinėjimosi išlaidas su palūkanomis. Arbitražo teismas ankstesne nutartimi buvo įpareigojęs Fondą pralaimėjimo atveju užtikrinti Lietuvos patirtų bylinėjimosi išlaidų kompensavimą šioje byloje. Po Arbitražo sprendimo priėmimo visos šios valstybės patirtos bylinėjimosi išlaidos buvo kompensuotos.

Šios arbitražo bylos tikslais Fondas taip pat buvo inicijavęs procesą JAV teisme, reikalaudamas iš p. Simon Freakley, laikinojo AB bankas SNORAS administratoriaus, duomenų apie banko laikinąjį administravimą 2011 m. bei kitas aplinkybes, taip pat siekė apklausti laikinąjį administratorių. 2022 m. birželio 13 d. nutartimi JAV Aukščiausiasis teismas šį Fondo prašymą atmetė.

Vyriausybė buvo įgaliojusi Finansų ministeriją atstovauti valstybei atliekant visus veiksmus, susijusius su valstybės teisių ir interesų gynimu užsienio ginčų sprendimo institucijose, sprendžiant su buvusiu AB banku SNORAS susijusius ginčus.

Lietuvos Respublikai šioje arbitražo byloje atstovavo advokatų kontorų DLA Piper bei „Ellex Valiunas ir partneriai“ advokatų komanda.

Pranešimą paskelbė: Justas Kačerauskas, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)