Finansai

Dar labiau mažinama biurokratinė našta verslui

Ekonomikos ir inovacijų ministerija suskaičiavo, kad vien per pirmąjį šių metų pusmetį administracinė našta verslui Lietuvoje sumažėjo 9,49 mln. eurų, o nuo jos vertinimo pradžios 2014 m. administracinė našta buvo sumažinta 145,58 mln. eurų.

„Džiaugiamės, kad administracinė našta verslui kasmet nuosekliai mažėja. Tai lemia tiek sėkmingai vykdomi pokyčiai verslo aplinkos gerinimo srityje, tiek ir kitų institucijų pastangos priimamais teisės aktais mažinti verslui tenkančią naštą. Todėl sieksime, kad proporcingas administracinės naštos mažinimas ir toliau išliktų verslo aplinkos gerinimo prioritetu“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Kaip rodo 2022 m. pirmojo pusmečio administracinės naštos stebėsenos ataskaita, iš duomenis pateikusių 13 institucijų 9 įstaigos administracinę naštą sumažino, o 4 – padidino.

Labiausiai administracinę naštą sumažino Valstybinė mokesčių inspekcija (5,835 mln. eurų), Aplinkos ministerija (3,363 mln. eurų), Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (212,6 tūkst. eurų) ir Lietuvos geologijos tarnyba (194,25 tūkst. eurų).

Prie administracinės naštos sumažėjimo labiausiai prisidėjo panaikinta prievolė kuro objektų eksploatuotojams vykdyti naftos produktų inventorizaciją: ji leido verslui sutaupyti 5,57 mln. eurų. Gamintojai ir importuotojai, vidaus rinkai tiekiantiems alyvą, transporto priemones, elektros ir elektroninę įrangą, baterijas ir akumuliatorius, gaminių apskaitos žurnalą informacinėje sistemoje pildys nebe kas mėnesį, o kas ketvirtį – retesnis žurnalo pildymas administracinę naštą sumažino 1,85 mln. eurų. Dar beveik 740 tūkst. eurų administracinė našta sumažėjo dėl panaikinto reikalavimo tam tikrais atvejais užbaigiant statinį nebeteikti bendrosios statinio ekspertizės ir akto.

2022 m. pirmąjį pusmetį administracinę naštą didino Žemės ūkio ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Energetikos ministerija ir Susisiekimo ministerija.

Rengdama ataskaitą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija taip pat analizavo, kaip institucijos laikosi „dviejų datų“ taisyklės, pagal kurią teisės aktas turi įsigalioti gegužės 1 dieną arba lapkričio 1 dieną. Ataskaitoje pažymima, kad šios taisyklės buvo laikytasi 43 proc. analizuotų atvejų.

Siekdama sumažinti verslui tenkančią naštą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija inicijavo administracinės naštos verslui metodikos pakeitimus ir nuolat rengia praktinius prisitaikymo prie reguliavimo išlaidų vertinimo ir mažinimo mokymus teisės aktų rengėjams. Ji taip pat kartu su Vyriausybės strateginės analizės centru (STRATA) atliko esamų geresnio reglamentavimo priemonių, taikomų reguliuojant verslo sąlygas, veiksmingumo bei jų įgyvendinimo institucinės sistemos analizę.

Su 2022 m. pirmojo pusmečio administracinės naštos stebėsenos ataskaita galima susipažinti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos interneto svetainėje.

Pranešimą paskelbė: Justina Brazevičiūtė, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)