Finansai

Darbo Norvegijoje beieškant

Darbas NorvegijojeNe paslaptis, jog vis daugiu tautiečių susimąsto apie galimybe padirbėti Norvegijoje. Didelės, ne vieną tūkstantį eurų siekiančios algos vilioja daugelį. Stipriai vilioja, net priverčia pamiršti apie vietines išlaidas būstui bei maistui. Vieni čia traukia sezonui, kiti metams, treti nusiteikę šioje šalyje praleisti ir visą gyvenimą. Kas gi ten laukia?

Anot Lietuvos institucijų, besirūpinančių įvairia šalies statistika, Norvegija dar tolokai nuo populiariausia emigracijos šalių trejeto. Čia emigravusių tautiečių skaičius dar penkis kartus nusileidžia Didžiajai Britanijai. Nieko keisto – yra stiprus kalbos barjeras. Anglijoje viskas daug paprasčiau – anglų kalbą nuo mažens girdime daugiau mažiau visi, jos moko mokykloje, klausomės angliškų dainų, žiūrim angliškus Holivudo filmus, galbūt ją ir lengviau išmokti. Tuo tarpu norvegų kalba gerokai egzotiškesnė. Ir ją išmokti nuo nulio, prieš tai negirdėjus muzikoje, televizijoje ir mokykloje, gerokai sunkiau. Tai vienas didesnių barjerų emigruojant į Norvegiją. Žinoma, važiuojant sezoniniam darbui į ūkį ar gamyklą galima be to išsiversti. Nors, žinoma, susirasti darbą bus sunkiau. Bet norint į šią šalį išvykti gyventi ilgam, be kalbos jau nieko nebus. Na, nebent labai nepatogiai.

Statistika atskleidžia ir dar vieną įdomų faktą. Į Didžiąją Britaniją emigruoja daug vos vidurinę baigusių žmonių, neturinčių jokios specializacijos. Tai yra tokių, kurie pasitiki savo anglų kalbos žiniomis ir ieško bet kokio darbo. Tuo tarpu tarp Norvegijos lietuvių  daug didesnis procentas jau specializaciją bei darbo patirties turinčių tautiečių – atestuotų ir diplomuotų statybininkų, sertifikuotų elektrikų bei santechnikų. Taigi darbo rinka čia aukštesniame lygyje, daugelis supranta, kad jei jau nemoki kalbos, turi būti stiprus kokioje nors srityje. Bet ir tai negarantuoja lengvo ir greito kelio darbo paieškose. Tuo tarpu turint ir konkrečią specialybę, pavyzdžiui elektriko, išmanant tarptautinius standartus, mokant norvegų kalbos pagrindus – tiek, kad nors ir nerišliai bet galėtumėte pasakyti, ką galvojate – darbą susirasti šioje šalyje bus žymiai lengviau. Taigi, investuoti laiko į save tikrai verta.

Kelias į Norvegiją paprastai tiesiamas dviem pagrindiniais būdais. Vienas jų, tai atrasti ten jau išvykusių draugų, pažįstamų ar giminaičių, ir prašyti, kad jie jums rastų kokį darbą bent pradžiai ir galėtų kuriam laikui parūpinti gyvenamąją vietą. Jei žmonės patikimi – tai ir toks būdas įsidarbinti Norvegijoje tikrai patikimas. Kita dalis tautiečių kreipiasi į įvairias įdarbinimo agentūras, kurios galėtų jiems padėti šiuo klausimu. Įdarbinimo agentūros dirba su Norvegijos ūkiais, gamyklomis, įvairiomis įmonėmis, netgi su vietinėmis agentūromis. Taigi, susidaro daug ilgesnė grandinė tarp darbo ieškotojo ir pačio darbo. Natūralu, kad ilgoje grandinėje nesklandumų gali atsirasti daugiau. Taip pat, agentūrai teks sumokėti ir mokestį už jos paslaugą. Kartais, geruoju atveju, tai yra fiksuotas mokestis pradžioje. Tačiau būna, kad jos ima procentą nuo kiekvienos jūsų algos. Tas procentas būna visai nemažas, gerokai apkarpantis atlyginimą ir verčiantis graužtis, ar išvis vertėjo čia važiuoti ir ar darbas Norvegijoje pateisina jūsų lūkesčius.

(Perskaityta per mėnesį: 67, iš jų šiandien: 1.)