Finansai

DI burbulas ir su tikrove besimaišanti virtuali realybė: 5 svarbiausios 2023 m. technologijų tendencijos

Ekspertai sutinka, kad 2023-ieji į technologijų istoriją įeis kaip lūžio metai, daugeliui atvėrę akis apie tikrąsias tinklų ir mašinų galimybes. Nuo pat pirmųjų dienų šiemet visuomenėje aistras kurstė su žmogumi savo gebėjimus „besimatuojantis“ dirbtinis intelektas (DI), virė diskusijos, kas pakeis išmaniuosius telefonus, o spartus internetas įrodė esantis nepavaldus jokiems iššūkiams. „Telia“ pateikia penkias svarbiausias 2023 m. technologijų tendencijas.

„Po masiniais atleidimais ir sumažėjusiomis investicijomis technologijų sektoriuje pasibaigusių 2022-ųjų, į 2023-uosius žengėme ganėtinai slogios nuotaikos. Tačiau šie metai labai greitai įrodė būsiantys visiškai kitokie. „ChatGPT“ atgaivino tikėjimą technologijų galia, o šį entuziazmą dar labiau sustiprino „Apple Vision Pro“ išmaniųjų akinių anonsas ir net kompanijos „Humane“ pristatyta alternatyva išmaniajam telefonui. Vis dėlto šie metai technologijoms buvo sėkmingi ir tvarumo bei 5G plėtros frontuose“, – metus apibendrina „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro skaitmenizavimo ekspertė Diana Gold. 

Generatyvinis DI „sugeneravo“ burbulą 

Šių metų pradžioje išpopuliarėjęs kaip studentų ir mokinių rašto darbus ruošiantis įrankis, „ChatGPT“ rinkoje sukėlė tektoninius lūžius. Nuo balandžio mėnesio, kai paslauga tapo nemokama, praktiškai nebuvo nė dienos, kai viešojoje erdvėje nepasigirstų naujas šio DI asistento panaudojimo būdas ar bauginantys pasvarstymai apie ateityje jam galimai atiteksiančias mūsų darbo vietas.

Nors kartu su milžinišku potencialu į dienos šviesą išlindo įvairūs „ChatGPT“ ribotumai, jis jau šiandien gali atlikti daugybę rutininių darbų. Šis DI asistentas, lyg sekretorius, nesunkiai atrašys į darbinį elektroninį laišką, suplanuos darbotvarkę ir, jei reikės, parengs ataskaitą pagal „Excel“ dokumentą. Jo konkurentą „Bard“ pristačiusi „Google“ rengiasi juo pakeisti įprastą paieškos laukelį, o šiandien viešai prieinamu tapęs „Microsoft Copilot“, davus atitinkamą nurodymą, netgi gali valdyti įvairias mūsų kompiuterio funkcijas. 

„Tačiau greičiausiai visa tai tėra tik pradžia – „ChatGPT“ sukūrusios „OpenAI“ įmonės vienas įkūrėjų ir pranašiškomis prognozėmis pagarsėjęs Elonas Muskas teigia, jog dirbtinis intelektas po mažiau nei trejų metų galės savarankiškai kurti technologijas ir rašyti knygas neprasčiau, nei „Hario Poterio“ autorė J. K. Rowling“, – prideda D. Gold.

Pasirengėme „maišyti“ virtualią realybę su tikrove

Itin karšta tema tapo ir šį birželį anonsuoti „Apple Vision Pro“ akiniai. Pirmasis naujas kompanijos produktas per dešimtmetį žada mus supantį pasaulį papildyti įvairiomis programomis, leisti naudoti jį vietoje kompiuterio ekrano ar žiūrėti filmus, gulint ant sofos. Belaukiant tik kitąmet startuosiančios „Vision Pro“ prekybos, rinkoje atgijo susidomėjimas ir vartotojų dėmesio kiek stokojusiais kitų gamintojų virtualios realybės akiniais, tokiais kaip „Meta Quest“, o metavisatos projektai vėl pradėjo dominti investuotojus.

Pradėjome mąstyti, kas pakeis išmanųjį telefoną

„Technologijų rinkos tyrimų kompanijos „Canalys“ duomenimis, išmaniųjų telefonų pardavimams šių metų spalį pagaliau atsitiesus po dvejus metus fiksuotų žemumų, rinkoje vis dar vyrauja neužtikrintumo nuotaikos. Gamintojai žino, kad nematydami didelio išmaniųjų telefonų progreso, vartotojai įrenginius pradėjo keisti net ne kas dvejus ar trejus, o kas ketverius metus. Dėl šios priežasties pajamų prarasti nenorinčios įmonės intensyviai galvoja apie išmaniojo alternatyvas, tačiau dar neturi galutinės vizijos, todėl nenori rizikuoti“, – komentuoja „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro ekspertė.

Susidariusia situacija nusprendė pasinaudoti ir buvusių „Apple“ darbuotojų įkurtas startuolis „Humane“. Beveik 100 milijonų JAV dolerių siekiančių investicijų sulaukusi įmonė šiemet pristatė prie rūbų segamą „AI Pin“ prietaisą, kuris turėtų būti valdomas balsu, gebėti mus akimirksniu suvesti su „ChatGPT“ bei perimti pagrindines išmaniojo telefono funkcijas. Nepaisant to, kad apžvalgininkų nesužavėjo informacijos pateikimas, projektuojant ją ant delno odos, ir per pristatymą nuskambėję „ChatGPT“ pateikti melagingi faktai, tai yra vienas rimčiausių pasikėsinimų į išmaniojo telefono sostą iki šiol.

Kokybiškas ryšys nesitraukia iš vartotojų prioritetų sąrašo

Nors išmaniųjų telefonų pardavimai ir ekonominė situacija šiuo metu toli gražu nėra džiuginantys, tai visiškai nesutrukdė 5G ir kitų modernių ryšio technologijų plėtrai. Kasmetinio „Ericsson“ tyrimo duomenimis, daugiau nei puse milijardo abonentų šiemet pasipildžiusi pasaulinė 5G šeima viršijo bet kokius analitikų lūkesčius, o kartu su ja augo ir „Wi-Fi 6“ bei daiktų interneto įrenginių naudojamos LPWA technologijų populiarumas.

Modernią tinklo infrastruktūrą pamažu ruošiamasi papildyti ir palydoviniu ryšiu, kurį jau palaiko „iPhone 14“ ir „iPhone 15“ serijų telefonai. Ateityje jis turėtų leisti ne tik išsikviesti pagalbą, bet ir leisti naudotis internetu ten, kur neveikia mobilusis ryšys.

Tvarumas tapo būdu pelnyti simpatijas

Pasak D. Gold, technologijų kompanijų siekis būti draugiškomis aplinkai nėra naujas ir nemaža dalis jų netgi turi išsikėlusios individualius tikslus pasiekti neutralumą klimato atžvilgiu. Vis dėlto jei anksčiau visa informacija apie tai nuguldavo tik korporatyvinėse skaidrėse ar pranešimuose spaudai, šiemet tai tapo būdu į savo pusę palenkti net ir paprastą pirkėją, jo akyse užsidirbant papildomų taškų prieš konkurentų gaminius.

Rugsėjį pristatytas „Apple Watch Series 9“ su „Sport Loop“ dirželiu tapo pirmuoju anglies dioksido išmetimo požiūriu neutraliu „Apple“ gaminiu, o tokiu pačiu titulu gali pasigirti ir kelios „Apple Watch Ultra 2“ bei apyrankių kombinacijos. Tai bendrovė pasiekė gamyboje naudodama išskirtinai daug perdirbtų medžiagų, žaliosios energijos ir investuodama į įvairius išmesto anglies dioksido kompensavimo projektus. „Apple“ šiemet iš savo asortimento taip pat išbraukė vartotojų pamėgtus odinius „iPhone“ dėklus, pakeisdama juos sintetinio „FineWoven“ pluošto alternatyva, taip dar labiau pabrėždama savo ekologinius siekius.

Daugiau informacijos:

Audrius Stasiulaitis

I WILL TELL YOU TELIA

Tel. (8 5) 236 7019, Mob. 8 686 77988

El. p. audrius.stasiulaitis@telia.lt  

Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius

Pranešimą paskelbė: Paula Zlatkutė, UAB „INK agency“

DI burbulas ir su tikrove besimaišanti virtuali realybė: 5 svarbiausios 2023 m. technologijų tendencijos

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)