Finansai

EIMIN finansuos inovatyvius viešuosius pirkimus

Ekonomikos ir inovacijų ministerija, norėdama padidinti inovatyvių viešųjų pirkimų skaičių, skelbia 4,5 mln. eurų kvietimą perkančiosioms organizacijoms ir subjektams. Šio kvietimo lėšomis numatoma galimybė įsigyti inovatyvius produktus ir prekes, skirtas neekonominei veiklai vykdyti. 

Šios inovatyviems viešiesiems pirkimams didinti skirtos investicijos – nuoseklios ministerijos vykdomos Inovacijų reformos dalis. Planuojama, kad šios lėšos iki 2025 metų pabaigos padėtų įgyvendinti ne mažiau kaip 55 inovatyvius viešuosius pirkimus. 

„Vien praėjusiais metais viešiesiems pirkimams Lietuva išleido daugiau kaip 8 milijardus eurų valstybės biudžeto lėšų. Tai lėšos, kurios galėtų skatinti inovacijas. Jomis būtų perkami inovatyvūs produktai ir prekės, o tai skatintų verslą bei mokslą daugiau kurti ir dažniau komercinti inovacijas. Todėl skirdami finansavimą, turime tikslą, kad inovatyvūs pirkimai sudarytų ne mažiau kaip 5 proc. visų viešųjų pirkimų“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Inovatyvus produktas ar prekė – tai  inovacinės veiklos rezultatas. Įdiegtas į rinką, viešojo valdymo, socialinę ar kultūros sritį jis tampa inovacija. 

Inovatyviais produktais ar prekėmis galima laikyti šiuos pavyzdžius: išmanios šnekos atpažinimo sistemos integracijos sprendinį; Istorinių pastatų pažeidimų atpažinimo ir prevencinės priežiūros sprendinį; Pacientų identifikavimo ir medicininių duomenų gavimo sprendinį; Lazerinio skenavimo sistemą; Išmanųjį psichikos sveikatos asistentą atkryčių prevencijai; Inovatyvų hidrometeorologinių reiškinių poveikio ir žalos vertinimo sprendimą; Palydovinių duomenų sistemą, taikoma miesto planavimui ir kt.

Inovatyvus viešasis pirkimas nuo paprasto viešojo pirkimo skiriasi savo pobūdžiu. Inovatyvaus viešojo pirkimo tikslas – įsigyti inovacija tapusius produktus ir prekes, o paprasto viešojo pirkimo – nusipirkti prekes, paslaugas ar darbus, sudarant viešojo pirkimo – pardavimo sutartį.

Siekdama padidinti inovatyvių viešųjų pirkimų skaičių, Ekonomikos ir inovacijų ministerija jau įkūrė Inovatyvių viešųjų pirkimų kompetencijų centrą, kuris yra atsakingas už metodinės konsultacinės pagalbos perkančiosioms organizacijoms, planuojančioms, organizuojančioms ir vykdančioms inovatyviuosius viešuosius pirkimus, teikimą. Šį kompetencijų centrą sudaro Inovacijų agentūra kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba.

„Inovatyvių viešųjų pirkimų kompetencijų centras rengs metodinę medžiagą verslui ir perkančiosioms organizacijoms, kaups ir viešins įvykdytų inovatyvių viešųjų pirkimų patirtį bei teiks konsultacijas viešajam sektoriui ir pirkimuose siekiantiems dalyvauti verslo ir mokslo atstovams. Tokiu būdu perkančiosios organizacijos sužinos apie inovatyvių viešųjų pirkimų teikiamą naudą“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministrė Neringa Morozaitė-Rasmussen.

Inovatyvių viešųjų pirkimų finansinę priemonę įgyvendins Inovacijų agentūra kartu su projekto partneriais – inovatyviuosius viešuosius pirkimus planuojančiomis vykdyti perkančiosiomis organizacijomis ar perkančiaisiais subjektais.

Didžiausia vienam projekto partneriui skirta lėšų suma – 76,09 tūkst. eurų.  

Projektų paraiškas galima teikti Inovacijų agentūrai iki š. m. birželio mėn. 30 d.

Išsamias kvietimo sąlygas galima rasti Europos Sąjungos investicijų tinklalapyje.

Priemonė įgyvendinama pagal ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva”, finansuojamą Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ lėšomis.

Pranešimą paskelbė: Saulius Šimkevičius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)