Finansai

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje brango 2 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje didėjo 2 proc. ir siekė 79,14 Eur/MWh. Latvijoje ir Estijoje elektros kaina taip pat kilo po 2 proc. ir buvo 78,82 Eur/MWh.

„Elektros kainų didėjimą Baltijos šalyse lėmė sumažėjusi elektros gamyba regione, taip pat ir iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Kainoms įtakos turėjo ir 11 proc. mažesnis energijos srautas iš Švedijos SE4 zonos, 36 proc. didesnis iš Suomijos ir 39 proc. – iš Rusijos“, – sako elektros tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Vidutinė „NordPool“ biržos kaina praėjusią savaitę augo 6 proc. iki 54,77 Eur/MWh. Prie kylančių kainų šiame regione prisidėjo ir brangusios žaliavos kuro bei anglies rinkose. Vėjo energijos gamyba mažėjo vos 1 proc. lyginant su prieš tai buvusia savaite.

Itin išsiskyrė praėjusios savaitės sekmadienis, rugpjūčio 8 diena. Tądien dėl palyginti su šeštadienio duomenimis dvigubai išaugusios vėjo gamybos Vokietijoje elektros kainos visame „NordPool“ regione krito. „NordPool“ dienos kaina sekmadienį buvo 28,16 Eur/MWh, o tai yra dvigubai mažiau nei šeštadienio kaina. Baltijos šalių prekybos regione vidutinė elektros kaina sekmadienį siekė vos 26,62 Eur/MWh, o naktį net artėjo prie 0 Eur/MWh ribos.

„NordPool“  regione elektros vartojimas per savaitę ūgtelėjo iki 6 402 GWh, gamybos apimtys išliko tokios pačios kaip ir praėjusią savaitę – 6 353 GWh. Orai, palyginti su ankstesne savaite, buvo šiek tiek vėsesni ir tai lėmė didesnį elektros suvartojimą regione.

Šiaurės šalių atominėse elektrinėse tebesitęsia kasmetinis techninės priežiūros sezonas, todėl bendrieji atominiai pajėgumai praėjusią savaitę buvo išnaudoti 75 proc.  

Lietuvoje mažėjo ir elektros gamyba, ir vartojimas

Rugpjūčio 2-8 dienomis bendras elektros energijos suvartojimas Baltijos šalyse mažėjo 1 proc. ir siekė 481 GWh. Lietuvoje elektros energijos suvartota 4 proc. mažiau, t. y. 216 GWh. Latvijoje vartojimas menko 2 proc. iki 129 GWh, o Estijoje vienintelėje iš Baltijos šalių jis didėjo 6 proc. iki 136 GWh.

Elektros energijos gamybos apimtys Baltijos šalyse praėjusią savaitę mažėjo 23 proc. ir siekė 185 GWh. Lietuvoje gamyba krito labiausiai iš Baltijos šalių – 32 proc. ir siekė 59 GWh. Latvijoje šis rodiklis mažėjo 28 proc. iki 36 GWh, o Estijoje – 12 proc. iki  90 GWh.

Per savaitę visos trys Baltijos šalys kartu pagamino 38 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje pagaminta 27 proc., Latvijoje – 28 proc., o Estijoje – 66 proc. šaliai reikalingos elektros energijos.

 

Apie bendrovę:

„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė. Įmonių grupė pagamina daugiausiai žaliosios energijos Baltijos šalyse, o Europoje patenka į TOP3 „žaliausių“ gamintojų sąrašą. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 10000 įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko jau beveik 26 tūkst. namų ūkių, įmonė tiekia dujas beveik 500 bendrovių, yra įrengusi virš 600 saulės elektrinių bei 1,5 megavatų (MW) galingumo 1 mln. eurų vertės saulės parką pajūryje.

Pranešimą paskelbė: Eglė Cibienė, UAB „Idea Prima“
Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje brango 2 proc.

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)