Finansai

Energetikos ekspertas: pusė žaliosios elektros gamintojų nepasinaudoja galimybe uždirbti iš kilmės garantijų

Augant žaliosios energijos poreikiui vis daugiau investuojama į ją gaminančias jėgaines – „Litgrid“ duomenimis, spalio mėnesį vėjo ir saulės jėgainės sugeneravo net 60 proc. Lietuvoje pagamintos elektros energijos. Tačiau didelė dalis žaliosios elektros gamintojų laiku nepasirūpina kilmės garantijomis, kurios gali atnešti reikšmingų papildomų pajamų kiekvieną mėnesį.

Žaliosios elektros energijos kilmės garantijų administravimu užsiimanti Estijos kapitalo technologijų įmonė „Soldera“, teikianti šią paslaugą ir Lietuvoje, skaičiuoja, kad gamintojai, prekiaudami kilmės garantijomis, gali užsitikrinti iki 5 proc. daugiau pajamų, nei gaudami jas vien už pagamintą elektrą.

„Pavyzdžiui, vienas iš klientų turi šešias įmones, kurių valdomos saulės jėgainės per metus pagamina ir perduoda į tinklą 30 tūkst. megavatvalandžių (MWh) elektros energijos. Tačiau laiku nesutvarkęs dokumentų dėl kilmės garantijų jis praranda didžiules sumas. Skaičiuojant pagal 2023 m. vidurkį, kai kilmės garantijų kaina siekė 4 Eur/MWh, tai būtų net 120 tūkst. eurų per metus.

Tokios pajamos leistų ne tik greičiau atsipirkti saulės jėgainėms, bet ir sudarytų galimybes jų savininkams ir toliau investuoti į atsinaujinančią energetiką, taip dar labiau įtvirtinant šalies bei regiono energetinę nepriklausomybę“, – sako įmonės „Soldera“ verslo plėtros vadovas Artūras Zatulinas. 

Europos Sąjungos kilmės garantijų sistema užtikrina, kad elektros energijos pirkėjai įsigyja ją pagamintą iš atsinaujinančių šaltinių. A. Zatulino teigimu, kone iki pusės rinkos dalyvių, daugiausia – smulkesnių, dar nepasinaudoja galimybėmis, kurias suteikia prekyba kilmės garantijomis. Vieni apie tai galbūt per mažai žino, kitus atbaido poreikis pildyti dokumentus. 

Kilmės garantijų administravimo sistema leidžia išvengti biurokratinių prievolių. Žaliosios elektros gamintojams įsiregistravus savitarnos tinkle, kuris integruotas su ESO ir „Litgrid“ sistemomis, kilmės garantijos už pastaraisiais metais pagamintą elektrą išduodamos kas mėnesį. 

Siekdama jas parduoti kuo brangiau, „Soldera“ agreguoja daugelio smulkesnių gamintojų garantijas ir ieško jomis pirkėjo. Tai gali būti, pavyzdžiui, gamykla, kuri nori užtikrinimų, kad jos naudojama energija yra žalia, nes to reikia tiek pagal reguliacinius reikalavimus, tiek siekiant atitikti griežtėjančias tvarumo strategijas, kurių laikytis reikalauja vis daugiau verslo partnerių. Šiuo metu įmonė Lietuvoje jau valdo didesnį nei 200 gigavatvalandžių gamintojų portfelį.

„Mes padedame gamintojams tiek gauti, tiek parduoti kilmės garantijas, nes turima dirbtiniu intelektu paremta sistema užtikrina efektyvų jų valdymą ir galimybę rasti pirkėją už geriausią kainą. Tuo pat metu tai yra proga skatinti atsinaujinančios energetikos plėtrą“, – sako A. Zatulinas. 

Daugelyje šalių prekiauti kilmės garantijomis gali ir mažiausi gamintojai, įsirengę saulės elektrines savo namų ūkiuose ir parduodantys tik perteklių. Lietuvoje jie kol kas laikomi gaminančiais vartotojais, todėl pasinaudoti kilmės garantijų teikiama nauda gali tik didesni švarios energijos gamintojai.

Žvelgdamas į ateitį A. Zatulinas komentuoja, kad pajamos iš kilmės garantijų priklausys nuo jų kainos rinkoje. Anksčiau ji buvo pasiekusi net 8 Eur/MWh, o dabar svyruoja ties 1 Eur/MWh riba. „Vis dėlto per artimiausius porą metų laukiama augsiančios žaliosios elektros paklausos, todėl tikėtina, kad ir kilmės garantijų kainos didės“, – teigia įmonės „Soldera“ verslo plėtros vadovas.

Estijos kapitalo startuolis, be Lietuvos, yra numatęs kilmės garantijų administravimo sistemos plėtrą ir kitose valstybėse – Švedijoje, Lenkijoje, Vokietijoje. Tarp įmonės investuotojų yra gerai žinomi „Greycroft“, „Taavet+Sten“ bei „Lemonade Stand“ rizikos kapitalo fondai.

Pranešimą paskelbė: Sigita Macanko, UAB „Idea Prima”

(Perskaityta per mėnesį: 4, iš jų šiandien: 1.)