Finansai

Finansų ministerija: keičiamas turto ir verslo vertinimo reguliavimo modelis

Šiandien Vyriausybėje pritarta įstatymų pataisoms, kuriomis keičiamas turto ir verslo vertinimo reguliavimo modelis – atsisakoma biurokratinio vertintojo profesijos reguliavimo ir priežiūros. Nauja kryptimi siekiama didesnio skaidrumo, duomenų atsekamumo ir vertinimo ataskaitų patikimumo, skatinama rinkos savikontrolė.

Anot viceministrės Rūtos Bilkštytės, inicijuotais pakeitimais siekiama nereguliuoti vertintojo profesijos, o didinti vertinimo patikimumą, užtikrinant technologijomis paremtais sprendimais – duomenų atvėrimu, prieinamumu ir galimybe pakartotinai juos panaudoti.

„Remdamiesi užsienio šalių gerąja praktika bei atlikę išsamią analizę identifikavome esamo turto ir verslo vertinimo teisinio reguliavimo ir jo praktinio įgyvendinimo problemas. Manome, kad įgyvendindami siūlomą kryptį rinkos priežiūros mechanizmus pakeisime efektyvesniais, be to bus užtikrintas skaidrus ir patikimas vertinimas“, – sakė finansų viceministrė Rūta Bilkštytė.

Įstatymų pakeitimais sudaromos sąlygos skaitmeniniams sprendimams, kurie veiktų kaip prevencija visų vertinimo ataskaitų kokybės kontrolei bei prisidėtų prie patikimo vertinimo užtikrinimo.

Be to, numatoma atverti visas viešojo sektoriaus turto vertinimo ataskaitas, viešinti nuasmenintus kito vertinamo turto duomenis.

Taip pat numatoma, jog Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba (AVNT) vietoj vykdomų licencijavimo ir priežiūros funkcijų rengtų aktualias vertinimo standartų taikymo Lietuvoje  rekomendacijas bei taikant administracinę atsakomybę už vertinimo pažeidimus, užtikrintų  visuomenės interesą vertinimo srityje. Tokie technologiniai pakeitimai sudarys galimybes dereguliuoti pačią vertinimo profesiją.

Skaitmeninių priemonių sukūrimą numatoma finansuoti Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo (RRF) lėšomis, o valstybės biudžeto – jų palaikymą.

Primename, jog privalomojo turto ir verslo vertinimo tikslas – užtikrinti, kad užsakovui būtų suteikta objektyvi ir nešališka išvada apie vertinamo turto vertę, atsižvelgiant į jo būklę, tinkamumą naudoti, atsiperkamumo perspektyvą ir kitas aplinkybes.

Pranešimą paskelbė: Justas Kačerauskas, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)