Finansai

Finansų ministrė G. Skaistė: „Finansų tvarumas ir taikymo objektyvumas turėtų būti naujųjų fiskalinių taisyklių esmė“

Vasario 13-14 dienomis finansų ministrė Gintarė Skaistė Briuselyje dalyvaus Europos Sąjungos (ES) finansų ministrų susitikimuose, kuriuose didžiausias dėmesys bus skiriamas Bendrijos makroekonominėms perspektyvoms karo Ukrainoje akivaizdoje ir ES fiskalinių taisyklių peržiūrai.

ECOFIN posėdyje bus tęsiamos diskusijos dėl ES fiskalinių taisyklių peržiūros, daugiausia dėmesio skiriant taisyklių įgyvendinimo užtikrinimui, skolos mažinimo reikalavimų ir makroekonominių disbalansų klausimams.

„Matome prasmę ir poreikį peržiūrėti ES fiskalines taisykles ir pritaikyti jas pasikeitusiai realybei. Bendros biudžetinės drausmės taisyklės turi būti patikimos – tiek šalių narių, tiek ir finansų rinkų akyse, skaidriai ir vienodai taikomos visoms šalims. Peržiūros metu negalime pamesti esminio tikslo – užtikrinti tvarius valstybių skolos lygius ilgesniuoju laikotarpiu. Tam būtina tiek stiprinti įgyvendinimo mechanizmus, tiek ir numatyti paskatas taisyklių laikymuisi – pavyzdžiui suteikiant daugiau lankstumo reformų, didinančių ekonomikos augimo potencialą ir viešųjų finansų tvarumą, įgyvendinimui. Be to, turime įvertinti radikaliai pasikeitusią geopolitinę situaciją ir palikti šalims erdvės didinti investicijas į gynybą“, – teigia finansų ministrė G. Skaistė.

ECOFIN posėdyje EK taip pat pristatys esamą situaciją dėl sankcijų rusijai  įgyvendinimo ir jų ekonominio poveikio ES ir agresorės šalies ekonomikoms.

„Privalome toliau didinti spaudimą rusijai ir jos bendrininkei Baltarusijai plečiant sankcijų režimą ir užkertant kelius ribojimų apėjimui. Turime koncentruotis į priemones, mažinančias rusijos režimo pajamas, taip apribojant galimybes finansuoti karą prieš Ukrainą. Šiuo atžvilgiu itin svarbų vaidmenį vaidina ES su tarptautiniais partneriais įgyvendinami limitai rusiškos naftos ir jos produktų kainai. Šiuos limitus turime palaipsniui griežtinti, stiprinant spaudimą kremliui“, – akcentuoja G. Skaistė.

Posėdžio metu bus tvirtinamas atnaujintas Vokietijos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) planas. Taip pat vyks pasirengimas vasario 23-24 d. vyksiančiam G20 finansų ministrų ir centrinių bankų valdytojų susitikimui. Bus tvirtinamos Tarybos išvados dėl ES mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikcijų sąrašo peržiūros.

EG posėdyje bus aptariamos naujausios tendencijos energetikos rinkose ir jų poveikis fiskalinės politikos atsakui euro zonos mastu. Taip pat vyks apsikeitimas nuomonėmis apie darbo rinkos situaciją.

Vizito Briuselyje metu ministrė G. Skaistė susitiks taip pat Italijos finansų ministru Giancarlo Giorgetti, Europos Komisijos viceprezidentu Valdžiu Dombrovskiu bei atsakingu už ES biudžetą komisaru Johannes Hahn.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Sabaliauskienė, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)