Finansai

Gynybos sektoriaus įmonė „LiTak-Tak“ į teisinį ginčą prašo įtraukti Ekonomikos ir inovacijų ministeriją

Lietuvos oro gynybos sistemų kūrimo ir gamybos bendrovė „LiTak-Tak“ kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydama į šiame teisme nagrinėjamą bylą trečiuoju suinteresuotuoju asmeniu įtraukti Ekonomikos ir inovacijų ministeriją bei šios ministerijos Komisiją strateginių prekių licencijų išdavimo klausimams spręsti (Strateginių prekių komisija). Bendrovė nurodo, kad pastaroji komisija buvo priėmusi teigiamas išvadas, kurių pagrindu Ekonomikos ir inovacijų ministerija jai buvo išdavusi visus reikalingus leidimus sandoriams, dėl kurių praėjusių metų rugsėjį Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija (Komisija) pripažino „LiTak-Tak“ neatitinkančia nacionalinio saugumo interesų. Teismas šių metų sausį priėmė „LiTak-Tak“ palankų sprendimą, tačiau Vyriausybė apskundė nutartį.

Bendrovei atstovaujantys teisininkai nurodo, kad tokiu žingsniu siekiama atkreipti teismo dėmesį į paradoksalią situaciją, kai viena įgaliotoji valstybės institucija savo sprendimais įgalina veiklą, o kita – paskelbia, kad būtent toji veikla kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Absurdo pojūtį dar sustiprina faktas, kad tiek Strateginių prekių komisijoje, tiek Vyriausybės Komisijoje esama tų pačių valstybės institucijų atstovų. Viena ranka duodama, kita ranka bausdama, valstybė diskredituoja pačią kontrolės sistemą,  kurios auka mes tapome. Turėdama visas reikalingas licencijas ir leidimus, „LiTak-Tak“ turėjo teisėtus ir pagrįstus lūkesčius, tačiau per juos pervažiavo Komisijos volas ir didžiausios Lietuvos gynybos sektoriaus bendrovės veikla liko paralyžiuota“, – sakė „LiTak-Tak“ vykdančioji direktorė Rasa Godelaitienė.  

„LiTak-Tak“, kurios būstinė ir gamybos cechai yra įsikūrę šalia Vilniaus esančiame Keturiasdešimties Totorių kaime, veiklos nevykdo jau 9 mėnesius.  Bendrovė turi gavusi NATO ir ES šalių pasiūlymų įsigyti ar modernizuoti pažangias radarų sistemas už daugiau nei 26 mln. eurų, tačiau negali vykdyti užsakymų dėl Vyriausybės praėjusių metų spalį priimto nutarimo bei su šiuo nutarimu susijusio teisinio ginčo.

Šiuo metu „LiTak-Tak“ sandėliuose yra karinės paskirties įrangos už 15,8 mln. eurų ir dar 4 mln. eurų vertės kitokios paskirties atsargų, kurios buvo skirtos eksportui į užsienio šalis pagal išduotas Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos licencijas, tačiau „LiTak-Tak“ nebegali jų perduoti užsakovams.

Įmonės skaičiavimu, po Komisijos sprendimo ir atitinkamo Vyriausybės nutarimo, ji patyrė apie 2 mln. eurų nuostolio (dėl sąnaudų pastatų išlaikymui, darbuotojų atlyginimams ir kitoms būtinoms reikmėms), atleista trečdalis iš 48 įmonėje dirbusių žmonių. Maža to, įmonė skaičiuoja, kad įvertinus pasirašytų ir neįgyvendintų sutarčių vertę, negautas pajamas iš trečiųjų šalių, kuriose bendrovė dalyvauja tiekimo konkursuose bei atsargų, kurias įmonė sukaupė užsakymams įvykdyti, tačiau negali jų parduoti, vertę, „LiTak-Tak“ dėl Vyriausybės sprendimo gali patirti daugiau nei 140 milijonų eurų nuostolių.

Apie „LiTak-Tak“: 

2009 metais įkurta bendrovė yra didžiausia Lietuvoje veikianti gynybos sektoriaus įmonė, kuri specializuojasi oro eismo valdymo sistemų, radiolokatorių gamybos ir modernizavimo bei priešlėktuvinių raketinių sistemų modernizavimo srityse. Naujai pastatyta bendrovės gamykla veikia Keturiasdešimt Totorių kaime, Vilniaus rajone. „LiTak-Tak“ Lietuvos Respublikoje gauna daugiausia eksporto licencijų savo veiklos srityje. Įmonė ne tik buvo apdovanota „Lietuvos eksporto prizu“, kaip labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo 2016 metais prisidėjusi Lietuvos įmonė, bet ir yra žinoma bei vertinama užsienio rinkoje kaip ypač patikima ir aukštos kokybės produkciją gaminanti įmonė. Įmone pasitiki ir yra pastovus verslo partneris – JAV karinės oro pajėgos. Savo paslaugų ir prekių spektru įmonė lenkia daugumą šioje srityje veikiančių ne tik Europos, bet ir viso pasaulio bendrovių.

Daugiau informacijos:

Vitalija Lapina

Vyr. teisininkė

Vitalija.lapina@litaktak.com

+37068747028

Pranešimą paskelbė: Rūta Slušnytė, UAB „Publicum“

(Perskaityta per mėnesį: 4, iš jų šiandien: 1.)