Finansai

Investuotojai: Lietuvai būtina ryžtinga mokesčių politika, bet proveržio rinkimų metais sulaukti nesitikima

Stambiausius ir aktyviausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijančios asociacijos „Investors‘ Forum“ atstovai antradienį susitiko su finansų ministre Gintare Skaiste. Ministrė su investuotojais aptarė aktualiausius verslui mokesčių politikos klausimus ir apžvelgė šių metų ministerijos planus bei prioritetus. Tarp pastarųjų – tolesnis mokesčių sistemos tobulinimas ir taikomų išimčių revizija, krašto apsaugos sistemos finansavimo didinimas. Vis dėlto, susitikime buvo pripažinta, kad politiniam ciklui baigiantis ir Seimo rinkimams artėjant, reikšmingesnių pokyčių ir sprendimų šiemet nesitikima.

„Lietuvos ekonomikos būklė yra palyginti gera. Investicijos į Lietuvą pernai augo 9 proc., ir tai įspūdingas pasiekimas, ypač lyginant su kitomis Baltijos šalimis. Nepaisant kai kurių iššūkių, tokių kaip šalies ūkio priklausomybė nuo importuojamos elektros energijos, sparčiai vystomės ir baigiame pasivyti Europos Sąjungos šalis. Suprantama, būtina toliau tobulinti šalies mokesčių sistemą šalies konkurencingumui užtikrinti ir tarptautinės teisės aktams į Lietuvos įstatymus perkelti. Vis dėlto, atsižvelgiant į tą aplinkybę, kad šiemet – rinkimų metai, tikėtis mažiau populiarių sprendimų priėmimo šiemet gali būti sudėtinga“, – sutikime kalbėjo G. Skaistė.

Savo ruožtu, verslo atstovai išreiškė pritarimą būtinybei išlaikyti pusiausvyrą tarp valdžios sektoriaus pajamų ir privataus sektoriaus augimo, kartu išlaikant geriausius valstybės ir jos piliečių interesus. „Esame tikri, kad biudžeto pajamas valstybė turėtų didinti ne keldama tarifus, bet visų pirma plėsdama mokesčių bazę nekilnojamo turto ar taršos mokesčiais. Svarbu, kad jie taptų tikrai visuotiniais, be begalės išlygų, kaip buvo pateikta pirmoje mokesčių reformos versijoje. Suprantame, kad šie metai nėra palankūs esminiams mokesčių politikos sprendimams priimti, tačiau raginame valstybę ir toliau imtis visų priemonių kurti Lietuvoje klimatą, kuris padėtų pritraukti investuotojų“, – pažymėjo Rolandas Valiūnas, asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas.

Mokesčių reformos langas užsidaro

Investors‘ Forum vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė pasidžiaugė tuo, kad rengiant mokesčių reformą atsižvelgta ir į asociacijos mokesčių grupės įžvalgas, tuo pačiu apgailestaudama, kad artėjantys rinkimai kliudo esmingesnių pokyčių įgyvendinimui.

„Esame tikri, kad net jei mokesčių reformai vykdyti lieka vis mažiau laiko, reikia priimti tuos sprendimus, kuriuos iki šiol rėmė šalyje veikiantys investuotojai. Pavyzdžiui, mes pritariame seniai siūlytoms investicinėms sąskaitoms, tačiau raginame peržiūrėti arba panaikinti abejotino efektyvumo lengvatas, tokias kaip PVM tarifo lengvata centralizuotam šildymui“- komentuoja R. Skyrienė.

Kaip išlaikyti Lietuvos konkurencingumą?

Daug dėmesio susitikime skirta Europos Sąjungos tvarumo direktyvos ir „Pillar Two“ direktyvos įgyvendinimui Lietuvoje. Pastarasis teisės aktas numato, kad ES valstybėse narėse veikiančios tarptautinės įmonių grupės, privalės mokėti minimalų 15 proc. efektyvųjį pelno mokestį. Asociacijos nariai ministrei pristatė pasiūlymus, kurie padėtų Lietuvai išlaikyti tarptautinį konkurencingumą įgyvendinant direktyvą. Tarp šių pasiūlymų – grąžinamų kreditų moksliniams tyrimams ir investicijoms įvedimas.

Investors‘ Forum nariai susitikime taip pat atkreipė dėmesį ir į Lietuvos tarptautinį konkurencingumą, kuriam didžiausių iššūkių šiuo metu kelia kvalifikuotos darbo jėgos ir talentų trūkumas. Verslo atstovų teigimu, atsižvelgiant į dabartinę globalią situaciją, mokesčių reformos įstatymų pakete yra sprendimų, kurie šiuo metu būtini valstybei, pavyzdžiui, darbo sąlygų gerinimas aukštos kvalifikacijos darbuotojams mažinant GPM tarifą pajamoms, viršijančioms „Sodros“ lubas.

Pranešimą paskelbė: Roberta Vaitkevičiūtė, Investors' Forum, Asociacija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)