Finansai

Išaugęs pragyvenimo lygis gali paveikti studentus: ekspertė pataria, kaip jaunuoliams efektyviau planuoti išlaidas

Ilgesnį laiką užsitęsusi infliacija ir išaugusios pragyvenimo išlaidos prasidėjus naujiems mokslo metams gali tapti iššūkiu į didmiesčius atvykusiems gyventi studentams. Remiantis „Eurostat“ duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje dirbo 32 proc. 15–24 metų jaunuolių. Tačiau net ir tie studentai, kurie dėl mokymosi krūvio dirbti visą darbo dieną neturi galimybės, kasdienybėje gali pritaikyti finansų valdymo priemones, padėsiančias efektyviai disponuoti turimomis pajamomis.

Planuokite išlaidas

Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę, finansų planavimą pataria pradėti sudarant asmeninį išlaidų biudžetą. Jį sudarydami galite nustatyti, kiek per mėnesį pinigų galite išleisti ir kiek rekomenduojama atsidėti. Ekspertė pataria naudotis vadinamąja „50/30/20” taisykle.

„Remiantis ja, 50 proc. turimų pajamų ar gaunamos algos turėtumėte išleisti privalomiems įsipareigojimams – nuomai, maistui, sąskaitoms apmokėti. Likusi pajamų dalis turėtų būti padalinta dalimis – 30 proc. skiriama kintamoms išlaidoms, o 20 proc. gaunamų pajamų turėtų būti atidėta taupymui ir investavimui“ , – sako R. Ežerskienė.

Iš kitų miestų atvykusiems studentams dažniausiai tenka nuomotis butą ar kambarį bendrabutyje. Tiesa, R. Ežerskienė primena, kad remiantis minėta taisykle, nuomai reikėtų atsidėti 30 proc. būtinųjų išlaidų sumos. Kai kuriais atvejais šią finansinę naštą galima pasilengvinti. Pavyzdžiui, jei šeimos deklaruotos pajamos neviršija tuo metu nustatytos sumos, savivaldybė gali suteikti dalinę būsto nuomos kompensaciją iki 379 eurų ne tik iš kitų miestų atvykusiems, bet ir studijų mieste deklaravusiems gyvenamąją vietą studentams. Visą informaciją apie galiojančias paramas ir jų kriterijus gali suteikti universitetas.

Padėti sutaupyti gali ir šiek tiek organizuotumo. Pavyzdžiui, iš anksto planuodami, ką valgysite, galite sutaupyti laiko ir gerokai sumažinti išlaidas. Be to, finansų planavimas gali padėti taupyti mokymosi laiką, nes skubėjimas į parduotuvę po paskaitų ir maisto ruošimas yra paskutinis dalykas, kurio norisi po įtemptos studijų dienos.

Apsvarstykite galimybę įsidarbinti bent ne visą darbo dieną

Jei yra galimybė, darbas ne visą darbo dieną, kuris atitiktų studijas, gali būti ne tik puikus būdas užsidirbti pinigų, bet ir įgyti reikalingos patirties pradedant karjerą norimoje srityje. Remiantis „Eurostat“ tyrimo duomenimis, praėjusiais metais darbo ieškojo 36,3 proc. 15–24 metų lietuvių.

Populiariausi studentų darbai iki šiol yra parduotuvėse, restoranuose, kavinėse, maisto išvežiojimo bendrovėse. Šios darbovietės paprastai siūlo lankstų darbo grafiką, kurį paprasta suderinti su studijomis.

Pasidomėkite studento nuolaidomis

Studijuojant galima gauti pakankamai svarių nuolaidų ir gerų pasiūlymų. Studentams taikomos nuolaidos įvairiems produktams ir paslaugoms, pavyzdžiui, viešojo transporto bilietams autobusuose ar traukiniuose.

Paprastai įvairias nuolaidas siūlo ir maisto prekių parduotuvės, kino teatrai, drabužių, knygų parduotuvės. Daugelis šių nuolaidų galioja ne tik Lietuvoje – pavyzdžiui, tarptautinis studento pažymėjimas ISIC suteikia iki 30 proc. nuolaidą apgyvendinimui, kelionių transportui ir net iki 50 proc. apsilankymams muziejuose ir kitose kultūrinėse vietose daugiau nei 100 pasaulio šalių.

Įvertinkite naujų daiktų būtinybę

Prasidėjus mokslams studentai dažnai perka naujus nešiojamuosius kompiuterius ir mobiliuosius telefonus. Tačiau to daryti visai nebūtina, jeigu senieji puikiai veikia.

Jei visgi esate pasiryžę pradėti studijas aukštojoje mokykloje su naujais daiktais, pamėginkite parduoti senuosius ir taip bent iš dalies kompensuoti naujo daikto įsigijimą.

Pranešimą paskelbė: Goda Labanauskaitė, UAB „Publicum”

Išaugęs pragyvenimo lygis gali paveikti studentus: ekspertė pataria, kaip jaunuoliams efektyviau planuoti išlaidas

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)