Finansai

Jei augimui trukdo senienos – padės ES investicijos

Tryliktus metus skaičiuojanti optinių komponentų ir jų dangų gamintoja UAB „Optonas“ sparčiai modernizuojasi, pagal sutartis su Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) savo projektams gavusi bemaž 4 mln. Eur ES investicijų.

Pasak bendrovės įkūrėjo ir vadovo Ginto Jakubėno, gauta parama leis įsigyti aukštų technologijų įrangos su didžiausio pasaulyje tikslumo galimybėmis dangų gamyboje, automatizuoti gamybos procesus, išplėsti optinių elementų patikros bazę, taip pat – sukurti sudėtingus, pasaulinėms rinkoms įdomius optinius elementus.

„Optono“ produktai – tai lazerinės kokybės pažangios optinės dangos: metalinės, dielektrinės, kintamo atspindžio. Jos gaminamos, taikant elektronų pluošto išgarinimo, magnetroninio, jonų padedamo nusodinimo, terminio garinimo technologijas.

Net 95 proc. „Optono“ gaminių išvežama į užsienį arba parduodama Lietuvos bendrovėms, kurios gamina lazerius tarptautinei rinkai. Pagrindiniai įmonės produkcijos užsakovai – specializuotos lazerių ir lazerinės optikos gamybos įmonės, mokslo institucijos.

Plėtra – būtina ir neišvengiama

„Dirbame dinamiškoje rinkoje – lazeriai tobulėja, auga reikalavimai elementų kokybei, o mes dirbome su kelių dešimtmečių senumo daug rankų darbo reikalaujančiais įrenginiais, iš kurių daugumą verslo pradžioje įsigijome, savo rankomis išrinkome, išvalėme, surinkome ir paleidome į gamybą“, − pasakoja G. Jakubėnas.

Sena įranga – lėtas augimas ir rizika atsilikti nuo pažangos, todėl matydama būtinybę plėstis, bet neturėdama pakankamai savo lėšų, bendrovė pritraukė rizikos fondų lėšų, tinkamais finansuoti ES lėšomis LVPA pripažino net penkis „Optono“ projektus.

Dviem projektams pagal priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ skirta 2 mln. Eur ES investicijų.  Gautos lėšos padeda diegti gamybos procesų įrangą su integruotomis skaitmeninėmis technologijomis.

Baigto projekto pagal priemonę „Intelektas. Bendri mokslo-verslo sprendimai“ metu sukurti nauji pagerintų savybių ir parametrų lazeriai, unikalūs optiniai dalikliai lazeriams ir ultravioletinės spinduliuotės lazerių optiniai elementai. Prie to prisidėjo daugiau nei 0,5 mln. Eur ES lėšos.

Naujiems produktams kurti sutartimi su LVPA skirta bemaž 1 mln. Eur ES investicijų pagal priemonę „Eksperimentas“, o technologinėms inovacijoms diegti – dar arti 0,5 mln. Eur priemonės „Eco-inovacijos LT+“ biudžeto lėšų. Pastarojo projekto įgyvendinimo metu įmonė investuos į technologinių ekoinovacijų diegimą įmonės veikloje, kurios sudarys sąlygas gaminti gaminius naudojant mažiau žaliavų, energijos ir kenksmingų medžiagų.

Ir suteikia gyvybės, ir kilsteli į aukštumas

Pasak laikinojo LVPA vadovo Sauliaus Merkio, į ateitį planuojantis verslas ES investicijas laiko viena iš patikimų priemonių, kurios sustiprina galimybes augti ir konkuruoti rinkoje.

„Pavyzdžiui, vien tik pramonės skaitmeninimo projektams įgyvendinti agentūra pasirašiusi 236 sutartis, pagal kurias skirta bemaž 110 mln. Eur ES lėšų, o iš viso 3431 projektams skirta 1,361 mlrd. Eur 2014−2020 m. finansinio laikotarpio ES investicijų“, − priduria Investicijų tarnybos direktorė Agnė Vaitkūnienė. Jos teigimu, rodikliai kalba ir apie investicijomis atgaivintus verslus, ir apie pasiektas naujas jų augimo aukštumas.

„LVPA pagalba ir pasitikėjimas mūsų idėjų gyvybingumu leido mums pakeisti atitarnavusią įrangą modernia, kurti naujus produktus, dirbti našiau, ekologiškiau. Įsitikinome, kad su ES parama gerokai lengviau siekti tikslo, todėl esu tikras, kad ateityje bandysime gauti finansavimą ir kitiems projektams“, − dalijasi ateities planais „Optono“ vadovas G. Jakubėnas.

Pranešimą paskelbė: Teresė Staniulytė, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra
Jei augimui trukdo senienos – padės ES investicijos

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)