rekuperatorius
Namai

Kam reikalingas mechaninis vėdinimas?

Šiandien tokie terminai, kaip mechaninis vėdinimas ar rekuperacinė sistema jau nieko nebestebina ir vis mažiau žmonių užduoda klausimą, kodėl negalima paprasčiausiai atidaryti langą. Nors teisybės dėlei reikėtų pripažinti, kad rekuperacinė vėdinimo sistema tinka ne visais atvejais, o kai kuriais yra neišvengiama.

Taigi, kam ir kada reikalingas mechanins vėdinimas ir rekuperatorius, o kada jų nereikėtų montuoti? Visų pirma reikėtų priminti, kad yra du patalpų vėdinimo tipai – tai mechaninis ir natūralus. Pastarasis buvo taikomas daugybę dešimtmečių, tačiau šiandien jis tinkamas ne visuomet.

Natūralus vėdinimas tinkamas tik senos statybos ar ankstesnės kartos namams, maždaug iki B energinio naudingumo klasės. Nors jau ir šios klasės namams rekuperacinė sistema gali būti efektyvi ir reikalinga. Tiksliau sakant, kuo namas mažiau sandarus, rekuperatorių montuoti tiesiog nėra prasmės.

Tuo tarpu sandariems namams rekuperacinė sistema yra būtina, o A ir aukštesnės klasės namams tiesiog neišvengiama. Tokių namų pagrindinis tikslas yra kuo labiau sumažinti energijos vartojimą, tame tarpe ir šildymo kaštus. Tokiu atveju natūralus vėdinimas yra visiškai neefektyvi priemonė ir su juo pasiekti šių rodiklių sumažinimo nepavyks.

Rekuperatoriaus pagrindinis skirtumas yra tas, kad vykstant oro apykaitai, paduodamas šviežias oras yra pašildomas. Tam yra panaudojama dalis energijos, gautos iš šalinamo oro, todėl oras į patalpas patenka ne visiškai lauko temperatūros, o kur kas aukštesnės. Tai reiškia, kad šio oro sušildymui iki kambario temperatūros reikalingas mažesnis energijos kiekis.

Vykstant vėdinimui natūraliu būdu, priešingai – pravėrus langą ar orlaidę, į patalpas patenka šaltas lauko oras ir jam sušildyti reikalinga daugiau energijos. Kita vertus toks vėdinimas neužtikrina nuolatinės oro apykaitos, todėl sunku užtikrinti šalinamo ir paduodamo oro kiekius, kuriuos reglamentuoja statybų įstatymas.

Labai dažnai tokie namai susiduria su drėgmės problema, kadangi šaltuoju metu sudėtinga užtikrinti jo balansą. Rekuperacinė vėdinimo sistema tai puikiai išsprendžia ir užtikrina oro apykaitos rodiklius bei pateisina sandarių namų tikslą. Be mechaninio vėdinimo tai užtikrinti būtų paprasčiausiai neįmanoma.

(Perskaityta per mėnesį: 2, iš jų šiandien: 1.)