Finansai

Kartais pravartu keisti mąstymą

„Ortho Baltic“ įkurta 2001 m. Savo veiklą pradėjusi kaip individualios ortopedinės avalynės gamintoja, per 20 metų iš esmės išplėtė savo veiklas, nuolat investuodama į Mokslinius tyrimus, eksperimentinę plėtrą ir inovacijas (MTEPĮ), įgyvendino eilę ES struktūrinių fondų remiamų projektų ir tapo vienu iš lyderiaujančių personalizuotų medicinos priemonių gamintojų Baltijos šalyse.

Įmonės verslo modelis pagrįstas „Pramonės 4.0“ paradigma – tai naujas ekonomikos raidos etapas, pasižymintis tokių technologijų kaip didieji duomenys, dirbtinis intelektas, daiktų internetas, robotika, 3D spausdinimas, jų fizine, skaitmenine ir biologine sąveika.

„Ortho Baltic” kartu su Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) įgyvendina ne vieną ES struktūrinių fondų remiamą projektą, o vienas iš tokių –  „Skaitmeninių technologijų diegimas” pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos trečiąją prioritetinę priemonę smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas.

Bendra šio projekto vertė – daugiau nei 428 tūkst. Eur. Daugiau kaip 150 tūkstančių Eur, pagal sutartį su LVPA, skirta iš ES struktūrinių fondų. Projekte numatyti robotikos technologijų, 3D spausdinimo,  operatyvaus gamybos valdymo sistemų diegimo į pramonės skaitmeninimo technologijas, skaitmeninės inžinerijos bei kibernetinio saugumo sprendimai.

„Ortho Baltic“ specializacija – masinių ir pačių moderniausių, aukščiausios rizikos klasės personalizuotų medicinos prietaisų pritaikymas žmogui. Be tradicinės individualios avalynės, specialių ortopedinių prietaisų – protezų gamybos, įmonė vysto ir naująją pacientams pritaikytų ortopedinių veido žandikaulių ir neurochirurginių implantų kryptį.

Pažangi įmonė yra ir ICT (angl. tr. Informacijos ir komunikacijos technologijos) pagrįstų technologinių sprendimų, palaikančių masinio pritaikymo verslo modelį, kūrėja. Vystomos išmanios, dirbtinio intelekto pagrindu, veikiančios efektyvaus bendravimo su klientais sistemos. Tradicinė linija – individualios avalynės ir įtvarinių sistemų modeliavimo ir užsakymo platforma „Smart3DWorks“. Pagal sutartį su LVPA jai numatyta 465 tūkst. Eur parama. Naujojoje linijoje – vystoma virtualaus prieš operacinio planavimo ir tiesioginio bendravimo su klientais – chirurgais sistema „MICE“. Kartu su LVPA per „Eksperimento priemonę“ vykdomas beveik 3 mln. Eur vertės projektas. Kuriamos inovatyvių biokeramikinių implantų technologijos, nauji mašininio mokymo pagrindu veikiantys algoritmai, automatizuosiantys prieš operacinio planavimo procesus. Sistema telks ir skatins dalintis informacija medicinos priemonių gamintojus, medikus ir pacientus.

„Ortho Baltic“ palaipsniui tapo ir duomenų inžinerijos įmone. Kasmet čia pagaminama daugiau nei 12 000 pacientams skirtų medicinos prietaisų, o prie kiekvieno užsakymo pridedamas ir klinikinių duomenų rinkinys. Duomenys kaupiami, struktūrizuojami ir saugomi klinikinėse duomenų bazėse.

Greta MTEPĮ projektų įmonės specialistai nuolat ieško būdų, kaip efektyvinti masinės medicinos priemonių gamybos modelį, naudojant naujausias skaitmenizavimo, duomenų inžinerijos ir ICT technologijas. Vienas naujausių „Ortho Baltic“ projektų – „Išmaniųjų implantuojamųjų medicinos prietaisų, pasižyminčių diagnostiniu ir terapiniu funkcionalumu, sukūrimas“. Pagal sutartį su LVPA numatytas 1 292 694 Eur finansavimas. Įmonė siekia skaitmeninti savo produktus, diegti juose bevielio ryšio pagrindu veikiančias jutiklių sistemas ir jų perduodamų duomenų pagrindu gauti, stebėti prietaisų veikimą, nuskaityti ir apdoroti klinikinius rodmenis, kontroliuoti savo produktų veikimo kokybę, užtikrinti nuotolinį pacientų sveikatos būklės monitoringą.

Savo srities lyderės įmonės „Ortho Baltic“ veikla ne kartą įvertinta mūsų šalyje ir užsienyje. Džiugu, kad jos specialistai nesustoja ir drąsiai diegia naujoves ir netgi rytdienos technologijas“, − džiaugiasi LVPA Investicijų valdymo tarnybos direktorė Agnė Vaitkūnienė.

„Orientuojamės į aukščiausios kokybės medicinos prietaisų, skirtų retomis ir sunkiomis klinikinėmis ligomis sergantiems pacientams, projektavimą ir gamybą. Kita vertus, plečiantis duomenų kaupimo ir apdorojimo galimybėms, Lietuvoje atsirandant vis daugiau profesionalių duomenų inžinerijos specialistų, įmonė išsikėlė sau tikslą artimiausiu metu, pasitelkiant ES struktūrinių fondų paramos galimybes, sukurti ir pasauliui pristatyti nusistovėjusias nuostatas ardančius ir medicinos prietaisų rinką keičiančius, duomenų inžinerija grįstus ICT sprendimus, kurie, galėtų užtikrinti ženkliai didesnį medicininių paslaugų prieinamumą pacientams ir iš esmės pagerinti tokių paslaugų teikimo efektyvumą“, − pasakoja įmonės valdybos narys Tyrimų ir produktų vystymo direktorius Domantas Ozerenskis.

LVPA l.e.p. direktorius Saulius Merkys pabrėžia, kad šiandien šalies ekonomikai nepaprastai svarbūs gamybos skaitmeninimo ir pažangiausias technologijas savo veikloje diegiančių įmonių projektai, juolab kai kompanijos, kurdamos  naujus produktus, bendradarbiauja su šalies ir užsienio Universitetais,  kitomis mokslo ir studijų institucijomis. „Belieka palinkėti sėkmės, o agentūros specialistai stengiasi padėti visiems projektų vykdytojams, kad jų siekiai būtų efektyviai realizuoti“, − priduria S. Merkys.

Pranešimą paskelbė: Vilius Rekevičius, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)