Finansai

Kas vyksta finansų rinkose? Gruodžio mėnesio apžvalga su „Luminor investicijų valdymas“ portfelio valdytoju Justu Daujotu

2023-ieji finansų rinkose buvo baigti su trenksmu – gruodį pagrindiniai pasaulio akcijų indeksai fiksavo vieną geriausių augimo serijų nuo 2017 metų. Dalis JAV akcijų rinkos indeksų pasiekė naujas visų laikų aukštumas, tuo metu Europoje taip pat priartėta arčiau nei per 1 proc.. Rinkose sentimentas tapo išskirtinai teigiamas po palankių infliacijos duomenų ir lūkesčio, kad globali ekonomika jau atlaikė sunkiausius išbandymus.

Obligacijos taip pat ženkliai augo antrą mėnesį iš eilės – investuotojai suskubo fiksuoti istoriškai aukštus pajamingumus, tikintis sparčiai mažėjančių palūkanų normų kitąmet. JAV 10 metų iždo obligacijos pajamingumas gruodį krito žemiau 4 proc. lygio, o atitinkamos trukmės Vokietijos Vyriausybės skola iki 2 proc. lygio, nematyto nuo 2022 m. pabaigos. Tai nulėmė, kad bendrų obligacijų indeksų kainos antrą mėnesį iš eilės augo daugiau nei 2 proc.

Ilgai laukta centrinio banko žinutė

Daugiausia atgarsio sulaukęs mėnesio įvykis rinkose – gruodžio viduryje vykusi JAV centrinio banko FOMC komiteto susitikimas ir tradicinė spaudos konferencija. Federalinis rezervas ne tik trečią mėnesį iš eilės nebekėlė palūkanų normų, tačiau ir pranešė apie prognozuojamą mažinimą kitais metais – tris kartus po 25 bazinius punktus.

Centrinio banko vadovas J. Powell teigė, kad įrankiai skirti atvėsinti infliaciją veikia, tačiau darbas dar neužbaigtas ir 2024 metais siekis metinį kainų augimą sumažinti iki 2 proc. ribos išlieka aktualus. Taip pat, po itin solidaus 5,2 proc. JAV metinio ekonomikos augimo trečiajame ketvirtyje, metų pabaigoje matomas ekonomikos sulėtėjimas. Nepaisant to, darbo rinka išlieka stipresnė nei tikėtasi, o centrinis bankas tiki, kad kainų augimą pavyks suvaldyti išvengiant recesijos.

Nors makroekonominiai rodikliai rodo, kad veikiausiai išsipildys JAV ekonomikai palankiausias scenarijus, finansų rinkose išlieka rizikos dėl aukštų rinkos dalyvių lūkesčių. Investuotojai prognozuoja, kad Federalinis rezervas mažins palūkanų normas dvigubai daugiau nei šiuo metu indikuoja. Kadangi toks scenarijus jau yra įskaičiuotas tiek į akcijų, tiek į obligacijų kainas, sulaukus nepalankių infliacijos duomenų galime tikėtis didesnių rinkos svyravimų.

Iš globalių rinkų į lokalias

Gruodį pozityvias naujienas paskelbė privataus kapitalo fondas „Livonia Partners Fund II“, į kurį yra investavę „Luminor investicijų valdymas“ pensijų fondai. „Livonia Partners“ įsigys Estijos įmonę, lyderiaujančią verslo komunikacijos programinės įrangos kūrėją „Wildix“. Įmonė turi beveik 2 mln. vartotojų 135 šalyse ir tyrimų bendrovės „Gartner“ buvo pripažinta geriausia savo srities kompanija Europoje.

Kitas „Livonia Partners Fund II“ įsigijimas – Latvijos įmonė „Digital Mind“ (Lietuvoje veikia kaip „Alna Business“), kuri specializuojasi verslo procesų skaitmenizacijoje. Papildomas kapitalas „Digital Mind“ padės įsigyti Lenkijos įmonę „EIP Dynamics“ ir tapti pagrindiniu „Microsoft“ verslo sistemų sprendimų tiekėju šalyje.

„Luminor investicijų valdymas“ rinkos vertinimas

Ši rinkų apžvalga – tai tik nedidelė mūsų bendro rinkos raidos vertinimo dalis. Mėnesio eigoje išlaikėme neutralų rizikos lygį. Tiek akcijų, tiek obligacijų rinkose pozityvų sentimentą palaikė lėtėjanti infliacija ir mažėjančių palūkanų normų lūkesčiai. Rinkos dalyviai išlaikė didesnį apetitą rizikai, po ilgo laiko geriau atrodė mažos kapitalizaciios įmonių akcijos. Akcijų rinkai esant aukščiausiame taške per pastaruosius dvejus metus gali kilti klausimas – ar galimas tolimesnis augimas? Istorija rodo, kad pasiekus naujas aukštumas, rinkos dažniausiai tęsia teigiamą pasirodymą tiek mėnesio eigoje, tiek po vienerių metų.

2023-iųjų metų refleksija

2023-ieji buvo žymiai geresni metai finansų rinkoms nei buvo prognozuota. Metų pradžioje vyravusi nuostata, kad globali ekonomika panirs į recesiją dėl aukštų palūkanų normų efekto, nepasiteisino. Kovą rinkas išgasdino kelių JAV regioninių bankų žlugimas, kuris buvo suvaldytas su valstybės intervencija.

Nesulaukus didesnės turbulencijos finansų sektoriuje nuotaikas kėlė ekonomikos augimas. Vartojimas nuosekliai pranoko lūkesčius, o nedarbo lygis išliko istoriškai žemame lygyje. Metų eigoje technologijų įmones labai paveikė dirbtinio intelekto integracija ir dėl šio proveržio auginamos ateities pelnų prognozės.

Rugpjūtį, dėl paskutinio JAV Federalinio rezervo palūkanų didinimo, rinkos kiek krito. Nerimas tęsėsi kelis mėnesius dėl iš naujo augti pradėjusios infliacijos ir kylančių valstybinių obligacijų pajamingumų, kurių paklausa reikšmingai krito. Vis tik, sulaukus lapkričio infliacijos duomenų bei įmonėms pateisinus trečiojo ketvirčio finansinių rezultatų lūkesčius, „Kalėdų senelio“ ralis tęsėsi dvejus mėnesius iki pat metų pabaigos.

Bendras pasaulio akcijų indeksas pernai augo daugiau nei 20 proc. Palyginimui, 2022 metais jis krito daugiau nei 18 proc.. Tuo metu obligacijos po dvejų metų pertraukos taip pat augo, o bendras pasaulio indeksas fiksavo 5 proc. metinę grąžą. Tokios tendencijos nulėmė daugiau nei 7 proc. metinę grąžą didžiausią dalį obligacijų turintiems pensijų fondams ir beveik 15 proc. grąžą daugiau akcijų turintiems antros pakopos pensijų fondams.


Svarbu: Kaupdami pensijų fonduose, patiriate investavimo riziką, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, yra galimybė atgauti mažiau negu investavote. „Luminor investicijų valdymas“ UAB, investicijų grąžos, pensijų fondų pelningumo ar išmokamų anuiteto dydžių negarantuoja. Pensijų fondų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Prieš priimdami sprendimą kaupti papildomą pensiją „Luminor“ pensijų fonduose susipažinkite su pensijų fondų taisyklėmis, taikomais atskaitymais, investavimo strategija ir rizikos veiksniais. Pensijų fondus valdo „Luminor investicijų valdymas“ UAB, įm. k. 226299280.

Pranešimą paskelbė: Simona Survilaitė, UAB „coagency”

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)