Finansai,  Verslas

Kilnojamo turto vertinimas – kas tai ir kada paslauga reikalinga?

Jei norime pasiimti paskolą, parduoti, įkeisti ar įsigyti būstą, dažnai kreipiamės į nekilnojamojo turto vertintojus, kurie padeda nustatyti tikrąją jo rinkos vertę ir nepermokėti ar nelikti apgautiems. Tačiau ar kada pagalvojote tokia paslauga pasinaudoti, kai kalba pasisuka apie kilnojamą turtą? Pasirodo, kad keičiant turto savininką (kai jis perduodamas, mainomas, dovanojamas, paveldimas), taip pat reikalingas ir kilnojamojo turto vertinimas.

Kilnojamojo turto vertinimas – tai techninių, teisinių ir kitų svarbių duomenų pagrįsta išvada apie turto būklę, jo tinkamumą naudoti ir realią rinkos vertė. Tokia išvada reikalinga tuomet, jeigu kilnojamas turtas turi būti apmokestinamas, deklaruojamas ar įkeičiamas. Kilnojamojo turto vertinimas taip pat gali būti atliktas, kai to pageidauja turto savininkas arba turto vertinimo užsakovas.

Kas įeina į kilnojamojo turto klasifikaciją?

Valstybinė mokesčių inspekcija kilnojamąjį turtą skirsto į 7 pagrindines rūšis:

  • Transporto priemonės (automobiliai);
  • Ūkinės prekės;
  • Kompiuterinė technika;
  • Pramoninės prekės;
  • Elektros prekės;
  • Tauriųjų metalų gaminiai;
  • Kitas kilnojamasis turtas.

Bene populiariausia kilnojamo turto vertinimo paslauga – transporto priemonių vertinimas. Jis reikalingas, kai automobilis ar kita transporto priemonė yra perkama, parduodama arba užstatoma ir reikia sužinoti jo tikrąją vertę. Transporto priemonės rinkos vertė yra tiksli pinigų suma, už kurią galima įsigyti identišką automobilį. Ši paslauga taip pat reikalinga, jeigu reikia atlikti ekspertizę po autoįvykio arba atlikti atstatymo kaštų skaičiavimą. Tai padeda įvertinti nuostolius ir kokia pinigų suma reikalinga norint atstatyti turtą į jo būklę, buvusią prieš įvykį.

Kas atlieka turto vertinimą?

Kilnojamo turto vertinimas gali būti atliktas asmens, kuris turi turto vertintojo kvalifikacijos pažymėjimą, atitinkantį visus teisės aktus. Geriausia, jei rinksitės patikimą įmonę ar asmenį, kuris turi pakankamai patirties vertinant kilnojamąjį turtą. Kad paslauga būtų atlikta kuo kokybiškiau, rekomenduojame rinktis asmenį ar įmonę, kuri specializuojasi konkrečios srities kilnojamo turto vertinime. Pavyzdžiui, jei jums reikalingas transporto vertinimas, bendradarbiaukite su transporto vertintojais, jei tai ūkinės ar pramoninės prekės, ieškokite profesionalų, kurie turi pakankamą patirtį tokio kilnojamo turto rinkos vertės nustatyme.

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)