ventiliacija
Namai

Kokį rekuperatorių pasirinkti?

Nuo to, kokį rekuperatorių pasirinksime, gali priklausyti ne tik patalpų vėdinimo efektyvumas, bet ir tai, koks bus namų šildymo efektyvumas šildymo sezonu. Kyla klausimas, kuo susijęs namų vėdinimas su namų šildymu?

Kaip žinia, ventiliacija yra toks, dalykas, kurios pagalba vyksta oro srautų apykaita. Tai reiškia, kas tam tikrą laiką pakaitomis panaudotas oras yra pašalinamas iš patalpų ir tiekiamas grynas oras iš lauko. Taigi, rekuperatoriaus dėka galima dalį šilumos sugrąžinti į patalpas, o grąžinamo šilumos kiekis priklauso nuo rekuperatoriaus efektyvumo! Todėl yra labai svarbu, kokį rekuperatorių pasirinkti.

Renkantis rekuperatorių reikėtų atkreipti didžiausią dėmesį į būtent grąžinamos šilumos koeficientą. Jis parodo, koks procentas panaudoto šalinamo oro yra sugrąžinamas paduodamo oro pašildymui. Paprastai rekuperatoriai yra skirstomi į tris pagrindinius tipus: rotaciniai, plokšteliniai ir atskirų srautų. Visus trumpai ir aptarkime.

Rotaciniai rekuperatoriai veikia rotacinio šilumokaičio pagalba, kuris idealiai tinka mūsų lietuviškam klimatui, kadangi neužšąla. Dėl specifinio veikimo principo, šiuose rekuperatoriuose nesusidaro kondensatas, todėl šiuolaikiniams įrenginiams nereikalinga įrengti ir kondensato nubėgimo. Šie rekuperatoriai nesausina oro, kadangi grąžina drėgmę, o kita vertus, vasarą pasitarnauja vėsindamas patalpų orą. Jie gali būti valdomi labai tiksliai, oro padavimo kiekį nustatant pagal gyventojų skaičių. Be to, yra kompaktiški, todėl jų montavimui nereikia itin daug vietos.

Tuo tarpu plokšteliniai rekuperatoriai ne visuomet pasiteisina dėl užšalimo tikimybės. Nors šiuolaikiniai įrenginiai jau yra gaminami taip, jog galėtų veikti net ir labai žemoje temperatūroje. Tokiuose įrenginiuose paduodamas oras yra pašildomas prieš jam patenkant į įrenginio vidų, todėl kiek išauga jų elektros sąnaudos.

Plokšteliniai rekuperatoriai nemaišo tiekiamo ir šalinamo oro srautų, o įrenginio šilumos grąžinimo koeficientas gali siekti net iki 90 %. Tiesa, šis koeficientas priklauso nuo gamintojo, įrenginio modelio bei oro temperatūros, nes kaip žinia, šaltuoju metų laiku efektyvumas sumažėja.

O štai atskirų srautų rekuperatoriai geriausiai tinka renovuojamiems senos statybos pastatams, o jų efektyvumo koeficientas kiek mažesnis ir siekia iki 75 %.

(Perskaityta per mėnesį: 117, iš jų šiandien: 1.)