Finansai

„Lewben“ kviečia atsakingas Lietuvos tarnybas įvertinti žurnalistiniame tyrime formuojamas prielaidas

Atviras laiškas

Lapkričio 13 dieną žurnalistinių tyrimų portale „Siena“ pasirodė tekstas, kuriame esu minimas aš, Vilius Kavaliauskas, vienas iš integruotų verslo paslaugų teikėjos „Lewben“ įkūrėjų, bei mano įkurta įmonė „One Energy“. Mūsų vertinimu, tekstas yra dar viena prieš 10-12 metų nutikusių įvykių interpretacija, kurią galima būtų palikti istorijos paraštėse, jei ne kūrėjų noras keistą faktų ir gandų mikstūrą pateikti kaip nūdienos aktualiją. Jau kelintą kartą šiek tiek kitokiu pavidalu atsikartojantis pasakojimas primena voverę rate – ji niekur nenubėga, tačiau paspaudimų internete daugėja ir dažnam kyla klausimas: „O gal iš tiesų kažkas negerai…?“

Šįkart viešai sureagavo ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, pareiškęs, kad istorija jam kelia nerimą ir jis kreipsis „į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą prie VRM ir Valstybės saugumo departamentą pagal kompetenciją pateikti savo vertinimus“.

Palaikome Seimo nario iniciatyvą, nes esame suinteresuoti, kad atsakingos trečiosios šalys kartą ir visiems laikams padėtų tašką. Mūsų akimis žvelgiant, ši istorija, kaip ir daugybės kitų Lietuvos verslų santykių su Baltarusija istorijos, yra užverstas puslapis, todėl šiek tiek keista aiškinti tuos pačius dalykus:

  • Kalbama apie 2010-2012 metus ir bendradarbiavimą su Baltarusijos verslininkais. Tuo metu šalies valdžia optimistiškai vertino Lietuvos verslo perspektyvas Baltarusijos rinkoje ir investicijos toje šalyje buvo vertinamos palankiai. Baltarusijoje buvo statomos lietuviškos gamyklos, kūrėsi prekybos centrai, iš tos šalies važiavo žaliavos ir prekės. Baltarusija buvo strateginė Lietuvos valstybės valdomų geležinkelių ir jūrų uosto partnerė. Aukščiausi šalies pareigūnai 2010 metų pradžioje kalbėjo apie santykių su Baltarusija perkrovimą. Būtų netikslu ir neteisinga anų dienų įvykius vertinti naudojant šių dienų filtrus. 
  • „Lewben“ grupės įmonės yra įpareigotieji subjektai, kuriems taikomas Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas bei kiti tarptautiniai ir nacionaliniai teisės aktai, todėl grupė griežtai laikėsi ir laikosi visų šio įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimų. 
  • Įgyvendinant tarptautinių sankcijų režimo reikalavimus, kiekvienas klientas ir su juo susiję asmenys yra patikrinami dėl atitikties Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų sankcijų sąrašams, įsitikinama, kad klientas, fizinis ar juridinis asmuo (jo atstovas, galutiniai naudos gavėjai ir kt.) nėra traktuotini kaip politiškai pažeidžiami/paveikiami asmenys, jų artimieji šeimos nariai ir (ar) artimieji pagalbininkai. 
  • Po 2010 metų prezidento rinkimų Baltarusijoje, šalyje radosi vis daugiau agresyvios diktatūros požymių, todėl kai kurie asmenys bei įmonės buvo sankcionuojami. „Lewben“ iškart reagavo į pokyčius, niekuomet nevykdė veiklos, neatitinkančios įstatymų reikalavimų nei vienoje iš susijusių su prekyba šalių, nevykdė veiklos su sankcionuotomis įmonėmis ar asmenimis ir/ar jų nedangstė. Būtent dėl staigių ir negrįžtamų pokyčių Baltarusijoje, V. Kavaliausko valdomos prekybos bendrovės „One Energy“ veiklos istorija yra itin trumpa. 
  • „Lewben“ laiku ir ryžtingai reagavo į besikeičiančią reguliavimo aplinką ir visuomenės nuomonę. Grupė nuo 2018 metų gerokai susiaurino veiklos geografiją bei atsisakė patikos paslaugų teikimo.
  • „Lewben“ nebendradarbiauja su Rusijos ar Baltarusijos rezidentais, peržiūri paslaugų teikimo apimtis keliems klientų portfelyje likusiems šių šalių piliečiams, net jei jie teisėtai reziduoja ir dirba Europos Sąjungoje. Grupė aktyviai rėmė Baltarusijos opoziciją po 2020 metų prezidento rinkimų, padeda Ukrainai po šių metų vasario 24 dienos Rusijos invazijos. 
  • „Lewben“ grupė niekada neinvestavo ir neinvestuoja Rusijos ar Baltarusijos piliečių naudos gavėjų turto Lietuvoje ar kitose Europos sąjungos valstybėse.

Visus tuos metus „Lewben“ skrupulingai laikėsi visų Lietuvos įstatymų ir specifinių rinkos reguliavimo taisyklių, turėjo griežtas vidines atitikties ir rizikos valdymo taisykles, grupės įmonių pelno-nuostolio ataskaitos teikiamos laiku ir tinkamai.  

Rašau šį laišką, kviesdamas atsakingas Lietuvos tarnybas įvertinti situaciją, o mes esame pasirengę atsakyti į visus klausimus.

Pagarbiai

Vilius Kavaliauskas

vilius.kavaliauskas@equite.lt

Mob. tel: +370 616 81170

Pranešimą paskelbė: Rūta Slušnytė, Publicum Financial Communications, UAB

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)