Finansai

Lietuva viršija ambicingus tikslus pasigaminti daugiau savo saulės energijos

Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ naujausiais duomenis šiandien jau pasiektas beveik trečdalis tikslo pasigaminti reikšmingą kiekį savo saulės energijos. Lietuva yra išsikėlusi ambicingą tikslą, jog 2025 metais šalyje veikiančių saulės jėgainių galia būtų 1 gigavatas (GW). Iš viso prie bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) valdomo skirstomojo elektros tinklo šią dieną jau prijungta 309 megavatų (MW) saulės elektrinių galios.

„Matome, kad šiandien kaip niekada svarbu Lietuvai didinti vietinės elektros gamybos pajėgumus, o švariausias būdas to siekti yra nuosavų saulės elektrinių plėtra. „Ignitis grupė“ yra numačiusi itin ambicingus tikslus ir kiekvienais metais užtikrintai juda jų įgyvendinimo link. Taip reikšmingai stiprinama visos Lietuvos energetinė nepriklausomybė ir nefinansuojama Rusijos agresija“, – sako „Ignitis grupės“ vadovas ir valdybos pirmininkas Darius Maikštėnas.

Įvertinus esamą gaminančių vartotojų kiekį bei dinamiką ESO tinkle ir numatomą jėgainių plėtotojų jau rezervuotą ir įsipareigotą instaliuoti saulės parkų galią – iki 2025 m. tikrai bus viršytas 1 GW tikslas vien ESO tinkle. Galbūt net pasiektas 1,5 GW kiekis, o pridėjus numatomus saulės jėgainių parkus Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ tinkle – kartu galima pasiekti net 2 GW vien saulės energijos.

Gaminančių vartotojų augimas nestoja – ESO per šių metų pradžioje sulaukė išskirtinai didelio prašymų kiekio išduoti prijungimo sąlygas gyventojų saulės elektrinių prijungimui prie skirstomųjų tinklų. Kiekvienas mėnuo yra rekordinis: kovo mėnesį išduota virš 2,5 tūkst. sąlygų, o balandžio – net 3.6 tūkst., kai prieš metus būdavo išduodama vidutiniškai apie 700 sąlygų per mėnesį. Nuo 2022 m. pradžios prie operatoriaus tinklo prijungta virš 35 MW galios gaminančių vartotojų arba 2 kartus daugiau nei pernai atitinkamu laikotarpiu.

Be kita ko, investuotojai taip pat nesnaudžia ir ruošiasi dideliems energetikos pokyčiams – pasirašyta rekordiškas kiekis ketinimų protokolų, t. y. vystytojų įsipareigojimų prijungti naują atsinaujinančių išteklių generaciją. Pagal jau sudarytus ir artimiausiu metu planuojamus sudaryti ketinimų protokolus per kelerius ateinančius metus bus įrengta dar virš 500 MW saulės generacijos pajėgumų vien ESO tinkle, neskaitant mažesnių galių gaminančių vartotojų.

Anot „Ignitis grupės“ vadovo D. Maikštėno, Lietuvos žmonės puikiai supranta saulės pagamintos elektros naudą – nors kol kas daugiausiai gyventojai stato elektrines ant savo stogo, saulės parkuose savo nuotolinę elektrinę turinčių vartotojų skaičius vejasi. Vietos saulės parkuose yra išparduodamos ne per dienas, o per valandas. Šių elektrinių vystytojai yra rezervavę didžiulius kiekius galios, todėl dabar svarbu visus suplanuotus projektus sėkmingai įgyvendinti.

Naujausiais duomenimis, nuosavas saulės elektrines turinčių gyventojų skaičius Lietuvoje jau yra beveik 22 tūkst., įskaitant tiek įsirengtas savo namuose, tiek įsigytas saulės parkuose elektrines. Dauguma jų – fiziniai asmenys. Saulės elektrines turi įsirengę apie 15 tūkst. namų ūkių ir 1,2 tūkst. įmonių. O nutolusiomis saulės elektrinėmis naudojasi virš 4,9 tūkst. fizinių asmenų ir daugiau nei 500 juridiniai asmenys. Bendra visų jų turima ir naudojama saulės galia sudaro virš 200 MW.

Daugiau informacijos: 

Artūras Ketlerius

„Ignitis grupės“ ryšių su visuomene vadovas
El. paštas arturas.ketlerius@ignitis.lt 

Tel. +370 620 76076

 

Pranešimą paskelbė: Laura Beganskienė, UAB „Ignitis grupės paslaugų centras“

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)