Finansai

Lietuvių investicijos pasiekė ir strateginį Švedijos sektorių

Bendrovės padalinys tapo atskira įmone

Didžiausia investuotoja Lietuvoje daugelį metų esanti Švedija pradėjo jausti ir vis didėjantį lietuvių susidomėjimą Skandinavijos rinka. 2021 m. tiesioginės Švedijos investicijos Lietuvoje siekė 4 mlrd. eurų, tuo tarpu Lietuva Švedijoje investavo 187 mln. eurų ir ši šalis Lietuvos tiesioginių investicijų portfelyje užėmė aštuntąją vietą.

Naujausios Lietuvos investicijos apima jau ne tik tradicinį prekybos sektorių, bet ir strategiškai svarbias, itin aukšto profesionalumo ir kokybės reikalaujančias energetikos infrastruktūros projektavimo bei statybos paslaugas.

Kovo 7 d. didžiausia Lietuvos energetinės infrastruktūros statybos bendrovė ,,Žilinskis Group“ Švedijoje įsteigė savarankišką akcinę bendrovę Zilinskis & Co AB, kuri vystys naujų aukštos įtampos oro linijų ir pastočių statybą bei esamų rekonstrukcijas. Iki tol ,,Žilinskis ir Co, UAB“ Švedijoje beveik dešimtmetį dirbo registravusi savo padalinį.

Naujoji įmonė perims ir įgyvendins ,,Žilinskis ir Co, UAB“ pasirašytas oro linijų statybos sutartis, o ateityje pilnai savarankiškai vykdys tiek oro linijų, tiek pastočių projektus 130 kV ir 400 kV elektros tinkluose. Įmonės vadovu paskirtas Darius Kairys.

Verslas perėjo į kitą lygį

„Pilnateisės vietinės įmonės įsteigimu deklaravome, kad ketiname ilgam likti Švedijos rinkoje, o tokia perspektyva, be jokios abejonės, užtikrina mūsų užsakovams papildomą stabilumą bei saugumą. Be to, pradėjome tiesioginį bendradarbiavimą su šios šalies elektros perdavimo sistemos operatoriumi „Svenska kraftnät”, kuris pripažino mūsų patirtį Švedijoje tinkamą jų projektams ir kvalifikavo mus tinkamais rangovais 400 kV projektams. O tai, paprastai kalbant, reiškia, kad jau perėjome į kitą lygį“, – pasakojo „Žilinskis Group“ vadovas Žilvinas Žilinskis.

Kita vertus, pasak Ž.Žilinskio, yra ir moralinė bei etinė tokio sprendimo pusė. „Taip mes norime parodyti, kad vertiname ir gerbiame mus priėmusią šalį ir čia dirbsime pagal tos šalies lūkesčius. Galime įgyvendinti projektus, plėsti savo verslą per švedišką įmonę – ir tai mes laikome teisingu požiūriu ir teisingu sprendimu“, – apibendrino „Žilinskis Group“ vadovas.

Gerai pažįstantys Švedijos rinką teigia, kad vietos verslas, vertindamas partnerius, ypač užsieniečius, daugiausia dėmesio skiria jų darbo kokybei, rekomendacijoms, socialinei atsakomybei, įtraukimui ir įvairovei bei pirmenybę teikia šeimos verslui. Gilesnė analizė rodo, kad švedams tinka Lietuvos verslo kultūra (mažiau kalbų, o daugiau darbų, punktualumas), Lietuvos verslas ir darbuotojai turi gerą reputaciją, o sėkmingiausios Lietuvos įmonės konkuruoja daugiau kokybe, papildomomis paslaugomis nei kaina.

Švedijos perdavimo tinklas bus atnaujinamas

Švedijos nacionalinį perdavimo elektros tinklą sudaro apie 17 tūkst. km elektros linijų, apie 200 pastočių ir skirstomųjų stočių bei 16 jungčių su kitomis šalimis.

„Svenska kraftnät” skelbia, kad Švedijos nacionalinis tinklas yra vienas seniausių pasaulyje – daugelis elektros perdavimo linijų ir pastočių artėja prie savo techninio eksploatavimo pabaigos ir artimiausiais metais turės būti atnaujintos. „Svenska kraftnät” taip pat stato naujas linijas ir pastotes – dabar vykdoma dešimtys projektų, skirtų sustiprinti nacionalinį tinklą, pašalinti tinklo apribojimus ir prijungti naujus atsinaujinančios energijos gamybos šaltinius. Pagrindiniai atsinaujinantys energijos šaltiniai elektros gamyboje yra hidroelektrinės ir vėjo jėgainės, šildymo sektoriuje – biomasė.

Švedija sieks iki 2045 m. tapti pirmąją klimatui neutralia šalimi pasaulyje. Šiam tikslui pasiekti Švedija sparčiai plėtoja žaliąją ekonomiką – investuoja į žaliojo plieno gamybą, kuomet procese nenaudojamas iškastinis kuras, vysto žiedinę ekonomiką, elektrifikuoja transporto sektorių, investuoja į atsinaujinančių energijos šaltinių sektorių.

 —————-

„Žilinskis ir Co, UAB“ yra didžiausia Lietuvoje energetikos infrastruktūros statybos ir priežiūros įmonė, rinkoje dirbanti jau 32 metus. Įmonės apyvarta pernai viršijo 66 mln. eurų.

„Žilinskis ir Co, UAB“ priklauso įmonių grupei „Žilinskis Group“. Šiai grupei priklauso ir naujoji Švedijos įmonė.

Pranešimą paskelbė: Ivona Tarasevičė, A. Žilinskio ir ko UAB

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)