Finansai

Lietuvoje kuriama nauja technologija antivirusinei COVID-19 pacientų terapijai

COVID-19 infekcijai išliekant viena svarbiausių pasaulinės visuomenės sveikatos grėsmių,  „Infekcinių ligų ir patogeninės mikrobiologijos instituto“ (ILPMI) mokslininkai kuria naują antivirusinės terapijos technologiją, kuri, tikimasi, leis apsaugoti pacientus nuo sunkios infekcijos sukeltos SARS-CoV-2.

Bendradarbiaudami su Lietuvos ir pasaulio mokslo ir gydymo institucijomis, „Infekcinių ligų ir patogeninės mikrobiologijos instituto“ (ILPMI) mokslininkai nuo 2016 metų vykdo daugiapakopius ikiklinikinius taikomuosius infekcinių ligų tyrimus, kuria bei vertina naujų terapinių bei diagnostinių priemonių prototipus. Ypatingas dėmesys skiriamas patogeniniams organizmams, kurie atsparūs daugeliui vaistų. Prasidėjus pandemijai, kaip ir visas pasaulis, ILPMI mokslininkai ieškojo galimybių savo patirtį ir idėjas pritaikyti kovos su SARS-CoV-2 virusu sprendimams.

„Dėl viruso pobūdžio reikalingos į tiesioginį infekcijos procesų slopinimą nukreiptos terapinės priemonės. Įvertinę, kad šiandien SARS-CoV-2 viruso sukeltos infekcijos gydymui turime ribotą vaistų skaičių, ėmėmės ieškoti tikslinių priešvirusinių priemonių, leidžiančių slopinti COVID-19 invaziją, replikaciją šeimininko ląstelėse ir infekcijos plitimą. Kolegai Povilui Kavaliauskui pristačius naujos kartos slopiklių idėją, nusprendėme dalyvauti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) paskelbtame idėjų konkurse „Life saving-innovations: stop COVID-19“, – pasakoja instituto vadovas, Weill Cornell medicinos universiteto Infekcinių ligų skyriaus profesorius Vidmantas Petraitis.

Pasirašiusi finansavimo sutartį pagal priemonę „Inostartas“, projekto komanda ėmėsi kurti SARS-CoV-2 viruso prikibimą slopinančių preparatų prototipą. Naujų kandidatų prieš naujas sparčiai mutuojančio SARS-CoV-2 viruso formas aptikimui bus pritaikyta institute jau sukurta mažųjų molekulių (angl. small molecule) priešvirusinių terapinių kandidatų paieškos platforma.

„Patirties įgyvendinant panašaus pobūdžio projektus jau turėjome, bet greitas mažųjų molekulių koncepcijos kūrimas bei rekombinantinės virusinės technologijos įvaldymas bei pritaikymas priešvirusinio aktyvumo tyrimams buvo iššūkis. Šiuo metu jau esame aktyvaus laboratorinio testavimo etape: vertiname sukurtų ir susintetintų junginių priešvirusinį aktyvumą“, –pasakoja instituto Patologinės mikrobiologijos skyriaus vadovas ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Biologinių tyrimų centro infekcijų modelių specialistas Povilas Kavaliauskas.

Siekiant įvykdyti užsibrėžtas veiklas, projekte dalyvauja biomedicinos, molekulinės biologijos, mikrobiologijos ir sintetinės chemijos žinias ir ilgalaikę ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų patirtį turinti komanda. Prof. V. Petraičiui ir P. Kavaliauskui talkina ilgametę patirtį infekcinių ligų naujų biologinių žymenų paieškoje, vertinime ir validavime bei pritaikyme klinikiniuose tyrimuose turinti Weill Cornell medicinos universiteto Infekcinių ligų skyriaus profesorė Rūta Petraitienė ir didelę patirtį organinės cheminės sintezės srityje, sintezės kelių kūrime ir optimizavime sukaupęs Kauno technologijos universiteto Taikomosios chemijos katedros profesorius dr. Vytautas Mickevičius.

Prof. V. Petraičio teigimu, MITA pagalba buvo reikalinga nuo pat proceso pradžios iki dokumentų pildymo. „Inospurto“ konsultantė padėjo teisingai įvertinti idėją ir pasirinkti tolimesnius žingsnius. Gautas finansavimas leidžia pritraukti naujų mokslininkų ir tyrėjų, tobulinti technologijas, kurios ateityje gales būti panaudotos kitose srityse. Šis konkursas buvo mūsų pirmas kontaktas su MITA, bet planuojame bendradarbiauti toliau – šiuo metu ruošiame ir jau planuojame pateikti naują projektą“.

Pasak MITA vadovo Ginto Kimčio, suteikdama prioritetą konkurso „Life saving-innovations: stop COVID-19“ paraiškų vertinimui ir konsultacijoms, agentūra ne tik paskatino mokslo žiniomis grįstų inovacijų kūrimą: „Šiame kontekste pirmąjį kontaktą su MITA užmezgę inovatoriai pajuto bedradarbiavimo vertę ir jau teikia naujas paraiškas pagal kitus MITA kvietimus“.

Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)