Finansai

LIETUVOS EKONOMIKOS AUGIMAS PRIKLAUSYS NUO IŠORĖS PAKLAUSOS IR VIDAUS VARTOJIMO ATSIGAVIMO TEMPO

  • Fiskalinės institucijos funkciją vykdanti Valstybės kontrolė (VK FI) tvirtina Finansų ministerijos 2023–2026 m. gruodžio mėn. ekonominės raidos scenarijų.
  • Dėl sparčios investicijų plėtros 2023 m. šalies ekonomika, tikėtina, išvengė ženklaus susitraukimo.
  • Darbo rinkai išliekant stabiliai, vidaus paklausa ir augantis eksportas skatins nuosaikų ekonomikos atsigavimą 2024 m.
  • Rizikos dėl tolesnio Lietuvos ekonomikos augimo labiausiai susijusios su išorės paklausos ir vidaus vartojimo atsigavimo tempu.

Fiskalinės institucijos funkciją vykdanti Valstybės kontrolė (VK FI) įvertino ir tvirtina Finansų ministerijos gruodžio 29 d. paskelbtą 2023–2026 metų ekonominės raidos scenarijų. Jis atitinka įvardytas prielaidas, yra pagrįstas aktualiais statistiniais duomenimis.  VK FI požiūris dėl Lietuvos ekonomikos perspektyvų yra panašus į Finansų ministerijos.

„2024 m. prognozuojame nuosaikų, 2 proc. nesiekiantį ekonomikos augimą. Tarptautinė aplinka vis dar išlieka nepalanki ir tai lemia, kad projektuojamas augimas yra lėtesnis nei 2011–2019 m, kai ekonomika vidutiniškai augo beveik 4 proc. Svarbu didinti Lietuvos ekonomikos atsparumą, konkurencingumą, siekiant sumažinti išorės iššūkių poveikį. 2023 m. ekonomikos susitraukimą sušvelninusios investicijos yra geras to pavyzdys“, – teigė Biudžeto stebėsenos departamento vyriausioji ekonomistė Rasa Ibelhauptaitė-Duobienė.

Dėl sparčios investicijų plėtros 2023 m. šalies ekonomika, tikėtina, išvengė ženklaus susitraukimo. Investicijos 2023 m. I–III ketv. Lietuvoje per metus augo 10,2 proc. nepaisant sudėtingos išorės ir vidaus aplinkos. Jos viešajame sektoriuje augo labiau nei privačiajame, ypač daugėjo inžinerinių statinių statybų.

Tiek Finansų ministerija, tiek VK FI prognozuoja, kad ekonomikos augimą 2024–2026 m. palaikys namų ūkių vartojimas, investicijos bei augantis eksportas. Palaipsniui atsigaunant eksporto rinkoms, 2025–2026 m. realiojo BVP plėtra bus spartesnė. Numatomas namų ūkių vartojimo išlaidų atsigavimas 2024 m. ir tolesnis jų augimas, kurį lems stiprėjanti gyventojų perkamoji galia. Prognozuojama, kad situacija darbo rinkoje vidutiniu laikotarpiu bus stabili: darbo užmokestis augs ir užimtųjų skaičius išliks aukštas. Energijos išteklių kainoms stabilizuojantis, projektuojama, kad infliacija vidutiniu laikotarpiu artės link 2 proc.

Rizikos dėl tolesnio Lietuvos ekonomikos augimo labiausiai susijusios su išorės paklausos ir vidaus vartojimo atsigavimo tempu. Geopolitinė įtampa ir aukštos palūkanų normos gali sulėtinti pasaulio ekonomikos augimą ir sumažinti Lietuvos eksporto galimybes.

Pranešimą paskelbė: Regina Lakačauskaitė-Kaminskienė, Valstybės kontrolė

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)