Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su per 1,6 tūkst. Japonijos pramonės įmonių vienijančia federacija „Keidanren“ bei jos vadovaujama verslo misija ir pristatė investavimo galimybes Lietuvoje, aptarė prioritetinį sinchronizacijos projektą.
„Abiejų šalių verslo ryšiai įgauna pagreitį. Japonija yra svarbiausia Lietuvos politinė ir ekonominė partnerė Azijoje, tad nenuostabu, kad matome didžiulį šios šalies įmonių domėjimąsi Lietuva. Palanki verslo aplinka, lyderystė gyvybės mokslų ir finansinių technologijų srityse, vykdomi strateginiai energetikos ir transporto projektai lemia vis aktyvesnį Japonijos įmonių susidomėjimą“, – sakė šalies vadovas.
Susitikime su į Lietuvą atvykusių pasauliniu lygiu žinomų Japonijos kompanijų vadovybe Prezidentas akcentavo, kad Lietuva dėl vykdomų projektų, išplėtotų paslaugų, talentingų darbuotojų ir geografinės padėties labai patraukli tiesioginėms užsienio investicijoms informacinių ir ryšių technologijų, kibernetinio saugumo, gyvybės mokslų, transporto ir logistikos, gamybos ir energetikos sektoriuose.
Šiais metais pasiektas Europos Sąjungos ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimas suteiks impulsą plėsti prekybą. Tai didžiausias ES laisvosios prekybos susitarimas, apimantis beveik trečdalį pasaulio BVP. Anot valstybės vadovo, Lietuva yra pasirengusi tapti Japonijos verslo tiltu į ES rinką. Mūsų šalis jau yra regiono finansinių technologijų centras, Lietuvos teisinę aplinką pripažino tiek startuoliai, tiek pasaulinės fintech kompanijos, parodantys tai savo sparčia plėtra Lietuvoje.
Lietuva taip pat įgyvendina didelius, visai Bendrijai svarbius energetikos ir infrastruktūros projektus, kurie Japonijos įmonėms atveria puikių galimybių prie jų prisidėti. Spalio mėnesį pasirašytas Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimo memorandumas energetikos srityje leidžia Japonijos verslui aktyviau bendradarbiauti strateginės reikšmės visai ES turinčiame sinchronizacijos projekte. Prezidentas pabrėžė, kad tai svarbus žingsnis Lietuvai link pilnos energetinės nepriklausomybės ir pakvietė dalintis gerosios praktikos žiniomis elektros sistemos valdymo srityje, taip pat naujais ir inovatyviais energijos gamybos ir kaupimo sprendimais.
Šalies vadovas taip pat pakvietė Japonijos bendroves naudotis Lietuvos transporto ir logistikos tiekimo grandine bei prisidėti prie infrastruktūros įrengimo. Lietuva gali pasiūlyti krovinių gabenimo daugiarūšiu transportu – geležinkeliu, keliais ir per jūrų uostą – galimybių, taip pat suteikti logistikos paslaugas.
Ekonominės diplomatijos stiprinimas, siekiant atverti naujas rinkas ir pritraukti užsienio investicijas į Lietuvą, yra vienas iš Prezidento užsienio politikos prioritetų. Japonija – trečioji didžiausia (po JAV ir Kinijos) pasaulio ekonomika, aktyviai vykdanti investicijų užsienio šalyse plėtrą.
Šis susitikimas yra atsakomasis vizitas po Prezidento apsilankymo Japonijoje, kur spalio mėnesį šalies vadovas atidarė abiejų šalių verslo forumą, susitiko su „Keidanren“ vadovybe ir įmonėmis. Su šia verslo misija per Baltijos šalis atvyksta 14 kompanijų vadovai, tarp jų – „Sumitomo“, „Mitsubishi“, TEPCO, „Hitachi“, „Japan Airlines“ ir kitų įmonių atstovai.
Šiandien šalies vadovas dalyvavo diskusijoje, skirtoje Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos projekto iššūkiams ir galimybėms aptarti. Renginyje Prezidentūroje dalyvavo Seimo, Vyriausybės, ministerijų, elektros tiekėjų, verslo asociacijų ir įmonių atstovai, ekonomistai ir kiti energetikos ekspertai.
Pranešimą paskelbė: Paulius Kalmantas, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija