Finansai

Lietuvos paštas: Kalėdų laikotarpiu paštomatų siuntų kiekis išaugo beveik pustrečio karto

Gruodžio mėnesis siuntų pristatymo tarnyboms visuomet būna išskirtinis – artėjant didžiosioms metų šventėms siuntų kiekiai auga kartais. Praėjusių metų pabaigoje prie intensyvaus kalėdinio laikotarpio prisidėjo ir karantinas, atnešęs papildomų iššūkių, bet tuo pačiu dar labiau išryškinęs per metus susiformavusius naujus gyventojų pirkimo, o kartu ir siuntimo įpročius. Kokias tendencijas rodo kalėdiniu laikotarpiu per paštomatus keliavusių siuntų srautas? 

„2020-ųjų metų pabaiga buvo kaip niekada darbinga – buvo dienų, kai per paštomatus per dieną keliaudavo apie 50 tūkst. siuntų, siekiant gavėjams kuo greičiau pristatyti siuntas, pasiūlėme ne vieną alternatyvų siuntų atsiėmimo būdą. Bene ryškiausia tendencija – labiausiai išaugęs paštomatais keliavusių siuntų srautas. Jo augimas fiksuojamas jau kelis pastaruosius metus, tačiau praėję metai buvo išskirtiniai – siuntų kiekis augo nuo pat metų pradžios, o kalėdinis laikotarpis patvirtino visus metus vykusius pokyčius – lietuviai įprato pirkti internetu bei naudotis paštomatais,“ – sako Lietuvos pašto Rinkodaros ir pardavimų vadovas Norbertas Žioba.

Lietuvos paštas dalinasi statistika bei tendencijomis apie kalėdiniu laikotarpiu per LP EXPRESS paštomatus keliavusias siuntas.

  • 2020-aisias užfiksuotas ženklus augimas. Lyginant su praėjusių metų gruodžiu, LP EXPRESS paštomatais keliavo 2,4 kartus daugiau siuntų. Paskutinius trejus metus kalėdiniu laikotarpiu paštomatų siuntų kiekis visuomet auga, tačiau praėjusį gruodį užfiksuotas didžiausias augimas, pavyzdžiui, lyginant 2018 m. ir 2019 m. gruodžio mėnesius, augimas buvo tik 1,4 k. Svarbu pastebėti, kad nuo pat pavasarinio karantino bendras paštomatų siuntų kiekis 2020-aisiais buvo ženkliai didesnis nei 2019 m.
  • Kalėdos pralenkė pavasarinį karantiną. Kalėdinių siuntų kiekis 1,5 karto pralenkė rekordinius pavasarinio karantino piko kiekius. Įdomu tai, kad lyginant 2020-ųjų balandžio mėn. siuntų kiekius su 2019 m. gruodžio mėn., praėjusio pavasario kiekiai taip pat didesni 1,5 karto – pagal siuntų srautus, Kalėdos Lietuvą ištiko jau pavasarį. Ši statistika atspindi, kad ženklus siuntų kiekio augimas fiksuojamas nuo pat praeitų metų pradžios.
  • Didžiausi srautai – didžiuosiuose miestuose, tačiau sparčiausiai auga regionai. Kaip įprasta, didžiausi paštomatų siuntų srautai per Kalėdas keliavo didžiuosiuose miestuose: 34 proc. bendro siuntų kiekio keliavo Vilniuje, 17 proc. – Kaune, kiek daugiau nei 6 proc. – Klaipėdoje. Tarp mažesnių miestų aktyviausi buvo Alytus, Marijampolė, Mažeikiai, Plungė ir Palanga. Tačiau pagal pačiuose paštomatuose išaugusių siuntų kiekį rikiuojasi visiškai maži miesteliai – Rūdiškės (Trakų r.), Baisogala (Radviliškio r.), Venta (Akmenės r.) – čia siuntų kiekiai augo net 4 kartus. Tai tik įrodo jau pavasarį įvykusį lūžį, kai regionų gyventojai ėmė aktyviau pirkti internetu, o tuo pačiu, naudotis ir paštomatais.
  • Išaugo siuntų iš elektroninių parduotuvių kiekis. Susiformavusius naujus gyventojų pirkimo įpročius patvirtina ir faktas, kad beveik pusė visų gruodį paštomatais keliavusių siuntų buvo iš elektroninių parduotuvių, kurių dauguma – iš didžiųjų elektroninių parduotuvių Lietuvoje, prekiaujančių įvairiausiomis prekėmis – nuo drabužių iki statybos reikmenų. Dar viena populiari kategorija buvo knygos, jos irgi dažnai keliavo paštomatais. Lyginant tik iš elektroninių parduotuvių keliavusių siuntų srautą, 2020 m. jis buvo beveik  3 kartus didesnis.
  • Išaugo didesnių siuntų kiekis. Ir toliau populiariausiu siuntų dydžiu išlieka pats mažiausias (XS) – tokios siuntos sudarė 50 proc. visų per paštomatus gruodį keliavusių siuntų, tačiau lyginant su 2019 m., ženkliai išaugo didelių siuntų (M, L ir XL) kiekis.
     

Šiuo metu Lietuvoje yra 270 LP EXPRESS paštomatai, kurių bendras siuntų dėžučių kiekis jau perkopė 39 tūkst. Atsižvelgiant į nuolat augančią paštomatų paklausą, pernai buvo įrengta apie 100 naujų terminalų, praplėsti ir esami terminalais. Šiais metais plėtrą planuojama tęsti.

Daugiau naujienų ir aktualios informacijos apie LP EXPRESS paštomatus galima rasti čia.

Pranešimą paskelbė: Monika Pivoraitė, AB Lietuvos paštas

(Perskaityta per mėnesį: 10, iš jų šiandien: 1.)