Tarp Baltijos šalių Lietuvoje rizikos kapitalo investicijų augimas yra didžiausias – Estiją lenkiame 47 proc., o Latviją – net 127 proc. Užsienio investuotojų susidomėjimas Lietuvos startuoliais vis didėja, o sparčiai auganti jų vertė rodo ryškius signalus apie greitai pasirodysiantį pirmąjį vienaragį mūsų šalyje.
Tokios įžvalgos pateikiamos šią savaitę pristatytame „Dealroom.co“ tyrime. Jame buvo analizuojama Vidurio Rytų Europos ir Baltijos regiono šalių rizikos kapitalas, startuoliai ir technologijų ekosistemos augimo potencialas nuo 2013 m. iki 2019 m. Tyrimą inicijavo „Startup Lithuania“, „Contrarian Ventures“, „Koinvesticinis fondas“ ir „TGS Baltic“.
Sparčiai auga rizikos kapitalo investicijos
Pastebėta, kad 2018-ieji buvo rekordiniai rizikos kapitalo investicijų metai Baltijos šalyse. Bendra šiose šalyse veikiančių įmonių pritraukto rizikos kapitalo suma 2018 m. sudarė 534 mln. eurų, kuomet 2017 m. ji siekė 411 mln. eurų, o 2016 m. – 111 mln. eurų. Nuo 2013 m. vidutiniškai kasmet rizikos kapitalo investicijos Baltijos šalyse auga 70 proc., o Lietuvoje, palyginus su Estija (88 proc.) ir Latvija (8 proc.), augimas yra didžiausias – jis siekią 135 proc.
„Kiekvienais metais mūsų nedidelėje šalyje atsiranda vis daugiau globalių kompanijų su ambicingais įkūrėjais ir talentingomis komandomis. Kaip fondas, investuojantis visoje Europoje ir Izraelyje, kasdien bendraujame su didžiausiais rizikos kapitalo fondais pasaulyje, tad labai džiaugiamės, kad Lietuvos startuolių, tokių kaip „Tesonet“, „Vinted“, „Trafi“ ar „TransferGo“, vardas yra žinomas labai plačiai. Vis daugiau užsienio rizikos kapitalo investuotojų atranda Lietuvą ir lietuviškus startuolius. Mes tikimės, kad šis tyrimas ir jo išvados šį procesą pagreitins ir multiplikuos“, – teigia Tomas Kemtys, „Contrarian Ventures“ partneris.
Ženklai apie pirmąjį vienaragį
Atliktas tyrimas rodo, kad užsienio investuotojų susidomėjimas Lietuvos startuoliais vis didėja, ypač patrauklūs jie tampa Vakarų Europos ir JAV investuotojams. Iš viso Lietuvoje šiandien veikia jau daugiau nei 900 startuolių.
„Labai džiaugiamės, kad Lietuvos startuolių ekosistema sparčiai vystosi ir tampa itin svarbi visos Europos mastu – startuolių skaičius nuolat auga, jie pritraukia rekordines sumas investicijų, ekosistemoje atsiranda naujų reikšmingų žaidėjų bei startuolių iš kitų šalių. Galima drąsiai teigti, kad Lietuvos startuolių ekosistema jau yra susiformavusi, stabili ir pasiruošusi dar spartesniam augimui“, – sako Roberta Rudokienė, VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio vadovė.
Svarbus rodiklis nustatant startuolių ekosistemų brandą yra jose sukurti vienaragiai – privatūs startuoliai, kurių vertė didesnė nei 1 milijardas JAV dolerių. Nors Lietuva dar neturi savo vienaragio, tačiau, atsižvelgiant į tyrimo duomenis, potencialiai jais galinčių tapti įmonių skaičius sparčiai auga, todėl tikimasi, kad mūsų šalyje pirmasis vienaragis pasirodys jau labai greitai.
Anot Viktorijos Vaitkevičienės, „Koinvesticinis fondas“ direktorės, geriausia aplinka startuolių ekosistemoms vystytis yra tuomet, kai jiems skiriamas pakankamas finansavimas, skatinantis jų verslo augimą. „Būtent tai mes dabar ir turime Lietuvoje. Fondo valdytojai deda visas pastangas, siekiant auginti ir puoselėti naujus startuolius, tikėdamiesi, kad artimiausiu metu turėsime pirmąjį lietuvišką vienaragį“, – kalba V. Vaitkevičienė.
Pasak nemokamas teisines paslaugas startuoliams teikiančios „TGS Baltic UP HUB“ platformos sumanytojo ir advokatų kontoros „TGS Baltic” partnerio Vidmanto Drizgos, džiugina ir tai, jog gerėja ne tik kiekybiniai, bet ir kokybiniai rodikliai: jaunieji verslininkai pradeda vis atsakingiau žiūrėti į vadybinį, finansinį bei teisinį pasiruošimą. Tai tiesiogiai koreliuoja su didesnių investicijų pritraukimu.
„Dealroom.co“ tyrimo ataskaitą rasite čia.
Pranešimą paskelbė: Jolita Mažeikienė, VšĮ „Versli Lietuva”