Finansai

Lietuvos startuolių ekosistemos plėtrai – naujos investicijos

Mūsų šalies startuoliai, mažos ir labai mažos įmonės nuo šiol gali pretenduoti į 50–500 tūkst. eurų siekiančias investicijas ir jau ankstyvojoje veiklos stadijoje kur kas paprasčiau pritraukti rizikos kapitalo lėšų.

Inovacijų skatinimo fondo valdytoja UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pasirašė pirmąją sutartį su atrinkta fondų valdymo bendrove FIRSTPICK dėl dalyvavimo priemonės „Akceleratorius 2“ veikloje. Numatoma šios bendrovės fondų veikimo trukmė – 8 metai. 

„Lietuvos startuolių ekosistema yra viena tų sričių, kuria pagrįstai galime didžiuotis: pernai startuolių pardavimo suma siekė 2,4 mlrd. eurų – tai du kartus daugiau nei užpernai. Investicijos į mūsų startuolius taip pat nuolat auga – pernai jie pritraukė 428 mln. eurų investicijų.  Šį tempą yra labai svarbu išlaikyti. Parengėme papildomas priemones, kurios padės steigti startuolius, jiems augti ir plėtoti“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Artimiausiu metu ketinama pasirašyti sutartį ir su kita „Akceleratoriaus 2“ veikloje dalyvausiančia atrinkta fondų valdymo bendrove – „Baltic Sandbox“. Numatoma jos fondų veiklos vykdymo trukmė – 10 metų, taip pat nustatoma galimybė šį terminą pratęsti 2 metams. 

„Ši priemonė padės mažiesiems Lietuvos verslams, startuoliams daugiausia dėmesio skirti naujoms idėjoms plėtoti, produktams ar paslaugoms kurti, nes mažos bendrovės jau ankstyvojoje stadijoje galės kur kas paprasčiau pritraukti rizikos kapitalo investicijų, reikalingų verslo pradžiai ir augimui. Tai – indėlis į ateitį“, – sako viceministras Vincas Jurgutis.

„Akceleratorius 2“ – tai Inovacijų skatinimo fondo priemonė, kuria siekiama skatinti inovacinę veiklą, investuojant į besikuriančias perspektyvias labai mažas ir mažas įmones. Svarbiausias jos taikymo tikslas – skatinti startuolių ekosistemos plėtrą ir verslumą.

Inovacijų skatinimo fondas įsteigtas 2020 m. gruodžio 30 d. finansavimo sutartimi, sudaryta tarp Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Finansų ministerijos bei INVEGOS, ir yra finansuojamas valstybės lėšomis. „Akceleratoriui 2“ įgyvendinti skiriama 18 mln. eurų valstybės lėšų.

INVEGOS atrinkti du finansų tarpininkai taip pat pritrauks nepriklausomų privačių investuotojų lėšų.

Numatyta, kad, atrinkus du finansų tarpininkus, kiekvienas jų įsteigs po du rizikos kapitalo fondus – priešankstyvosios stadijos fondą (angl. „Pre-seed Fund“), kuris bus naudojamas preakceleravimo ir akceleravimo programoms vykdyti bei pradinėms rizikos kapitalo investicijoms, ir ankstyvosios stadijos fondą (angl. „Seed Fund“), kuris bus naudojamas rizikos kapitalo investicijoms.

Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)