Finansai

Lietuvos verslas aktyviau gynė savo teises Europos Sąjungoje

Diskriminaciją Europos Sąjungos (ES) bendrojoje rinkoje patyrusios Lietuvos įmonės praėjusiais metais aktyviau gynė savo teises – 2018 m. beveik dvigubai padaugėjo verslo atstovų kreipimųsi padėti išspręsti joje kylančias problemas. Verslo atstovai daugiausiai skundė kitų ES šalių institucijų sprendimus mokesčių srityje, taip pat  buvo nagrinėti įmonių skundai dėl laisvo paslaugų teikimo ir laisvo prekių tiekimo.

„Lietuvos verslas vis dažniau domisi savo teisėmis ES šalių rinkose ir aktyviau jas gina. Ši tendencija džiugina, nes, padedant Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje veikiančiam SOLVIT centrui išsprendus konkrečią įmonės problemą, užtikrinamas ir sklandesnis ES bendrosios rinkos veikimas. Todėl ir toliau kviečiame Lietuvos įmones būti aktyvias ir apie problemas kitose ES šalyse informuoti SOLVIT. Tai padėtų pašalinti kliūtis ir barjerus, kurie trukdo verslui naudotis ES teikiamomis galimybėmis“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Vienas iš sėkmingų SOLVIT centro praėjusių metų veiklos pavyzdžių – pagalba Lietuvos įmonei, teikiančiai keleivių vežimo paslaugas. SOLVIT dėka ši įmonė susigrąžino kelis tūkstančius eurų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) iš Ispanijos. Daugiau nei porą metų nesulaukę nei PVM grąžinimo, nei jokių paaiškinimų iš Ispanijos atsakingos institucijos, įmonės atstovai kreipėsi pagalbos į Lietuvos SOLVIT centrą. SOLVIT susisiekus su Ispanijos institucija, ši išnagrinėjo pakartotinai atsiųstą Lietuvos įmonės apeliaciją ir netrukus PVM sumą pervedė į įmonės sąskaitą.

2018 m. Lietuvos SOLVIT centras tyrė ne tik verslo, bet ir piliečių skundus. Bendradarbiaujant su kitų ES šalių SOLVIT centrais buvo išspręsta 31 byla dėl Lietuvos piliečiams ir verslininkams kitose ES šalyse kilusių problemų ir 6 bylos dėl galimo netinkamo Lietuvos institucijų ES teisės taikymo kitų ES šalių piliečių atžvilgiu.

Kitose ES šalyse keliaujantys, studijuojantys ar dirbantys Lietuvos piliečiai 2018 m. daugiausiai skundė institucijų sprendimus dėl socialinės apsaugos klausimų, leidimų gyventi kitose ES šalyse, taip pat kreipėsi dėl problemų keičiant vairuotojo pažymėjimus, registruojant automobilius. Pagalbos dažniausiai ieškota dėl Vokietijos, Norvegijos, Airijos ir Didžiosios Britanijos institucijų sprendimų.

Iš viso 2018 metais Lietuvos SOLVIT centras nagrinėjo 80 verslo ir piliečių kreipimųsi.  

SOLVIT centras neteisminiu ginčų sprendimo būdu didžiąją dalį gautų skundų išsprendžia įmonės ar piliečio naudai.  Į SOLVIT Lietuvos piliečiai ir verslo atstovai gali kreiptis, kai kitose ES šalyse nepripažįstama Lietuvoje įgyta profesinė kvalifikacija, neleidžiama tiekti prekes, teikti paslaugas rinkoje, susigrąžinti PVM, nesuteikiamos asmeniui priklausančios socialinės garantijos, reikalaujama papildomų patikrinimų, dokumentų ir pan.

Daugiau apie Lietuvos SOLVIT centro veiklą rasite adresu http://www.eimin.lt/solvit.

Pranešimą paskelbė: Saulius Šimkevičius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 22, iš jų šiandien: 1.)