Finansai

Lietuvos verslo konfederacija pritaria siūlymui laikinai mažinti gyventojų pajamų mokestį

Lietuvos verslo konfederacija (LVK) pritaria šalies Prezidento Gitano Nausėdos siūlymui laikinai sumažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Toks sprendimas ne tik leistų darbuotojams daugiau uždirbti bei potencialiai padidintų vartojimą, kuris skatintų šalies ekonominį atsigavimą, tačiau taip pat amortizuotų šiomis dienomis labai aktualų algos nedidėjimo klausimą.

„Pritariame šalies vadovo G.Naudėdos siūlymui sumažinti GPM, nes sumažinimas iš tikrųjų duotų greitą efektą ir nuo įstatymo įsigaliojimo dienos iš karto galėtų palikti daugiau pinigų žmogaus kišenėje. Papildomi pinigai patektų į finansiškai aktyvių žmonių sąskaitas, kurie yra veiklūs, dirba ir uždirba.

O padidėję asmeniniai finansai būtų protingai išleisti papildomoms reikmėms, kurios palaipsniui keltų šalies ekonomikos lygį“, – teigia LVK prezidentas Valdas Sutkus.

Anot V.Sutkaus, tokia iniciatyva kaip laikinas GPM sumažinimas, ženkliai pagerintų dirbančiųjų nuotaikas, nes pastaruoju metu jos yra labai niūrios dėl dažnai regimų neigiamų ekonomistų prognozių.

Naujausiais Europos komisijos (EK) duomenimis, Lietuvos ekonomikai šiais metais planuojamas maždaug 8 procentų susitraukimas, o balandžio mėnesį LVK atlikta apklausa parodė, jog tokios prognozės įmonėse formuoja itin negatyvius požiūrius, kurie verčia atsisakyti investicinių planų, neplanuoti naujų produktų ar paslaugų bei statyti darbuotojus į nežinią dėl darbo vietos išsaugojimo.

„Viskas per kelis mėnesius pasikeitė kardinaliai – jeigu prieš COVID-19 pandemiją visi dar tikėjosi, kad atlyginimai šalyje kils iki 10 procentų, tai dabar jau kalbama tik apie jų mažėjimą. Būtent todėl šalies Prezidento pasiūlytas GPM sumažinimas yra labai tikslinga ir laiku pasiūlyta priemonė, kuri leistų bent kažkiek amortizuoti šiuo momentu itin aktualiu tapusį algos mažėjimo klausimą“, – teigia V.Sutkus.

G.Nausėdai aptarus galimybes su ekonomistais, GPM sumažinimą, kurio pagrindinis tarifas šiuo metu yra 20 procentų, kol kas siūloma taikyti iki metų pabaigos.  Ši šalies Prezidento iniciatyva toliau bus plėtojama su ministerijomis, Vyriausybe, o jeigu tai pasiteisins, bus pateikta Seimui.

LVK laikosi požiūrio, kad laikinas GPM sumažinimas turėtų galioti iki tol, kol ekonomika grįš į prieškrizinį laikotarpį, o taip pat, jog po laikino sumažinimo galiojimo pabaigos, reiktų įsivertinti ir priimti sprendimą, ar galima tokią priemonę pritaikyti visam laikui.

Pranešimą paskelbė: Džeraldas Kauneckas, UAB „Idea Prima”

(Perskaityta per mėnesį: 15, iš jų šiandien: 1.)