Finansai

LR Vyriausybė Lietuvos paukštininkystės sektoriaus pagalbos šauksmo neišgirdo – neatsirado norinčių įsigilinti į didelės bendruomenės poreikius.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ignoruoja mėsinės paukštininkystės pagalbos prašymus – taip teigia Lietuvos paukštininkystės asociacija. Po daugiau nei pusę metų trunkančių diskusijų, pateiktų skaičiavimų ir išsipildžiusių juodžiausių prognozių, Lietuvos mėsinės paukštininkystės atstovai taip ir liko neišgirsti – subsidijos gamtinėms dujoms 2023 metų valstybės biudžete liko nenumatytos. Tiesioginių išmokų negaunantys ūkininkai palikti likimo valiai.

Kaip teigia Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Gytis Kauzonas, LR Vyriausybės pristatytas 2,5 mlrd. eurų pagalbos paketas verslui tėra deklaratyvus ir visiškai neatitinka realių šios žiemos Lietuvos verslo poreikių.

„Susidaro įspūdis, kad plane pateikti skaičiai yra skirti tik padaryti įspūdį, o ne suteikti realią pagalbą verslui. Numatytas tik dalinis elektros kainų kompensavimas. Mėsinės paukštininkystės atveju, elektra sudaro tik 1/6 energetikos kaštų, kai tuo tarpu būtent 10 kartų pabrangusios dujos, kurių sunaudojimo dėl paukščių auginimo technologijų specifikos sumažinti neįmanoma, sudaro didžiausią dalį patiriamų išlaidų“, – teigė G. Kauzonas.

Pasak Lietuvos paukštininkystės asociacijos atstovų, LR Vyriausybės požiūris Lietuvos paukštininkystės sektoriaus atžvilgiu yra itin ciniškas.

„Per metus paukštininkystės sektorius Lietuvoje pagamina per 120 tūkst. tonų paukštienos. Tai yra daugiau, nei bet kurios kitos rūšies mėsos. Sunku suvokti, kodėl kalbant apie 30 mln. eurų paramos paketą energijai imlioms įmonėms, žadama remti verslus, kurie visiškai nebūdingi Lietuvai – metalų rūdų kasyba, kokso gamyba, pagrindinių metalų gamyba. Tai tik parodo, kad Vyriausybės paramos verslui priemonių paketas yra praktiškai fiktyvus ir nėra skirtas realiai pagalbai suteikti. Nueita klaidingu keliu skiriant paramą Europos Komisijos Karo komunikate įvardintiems sektoriams, bet visiškai neatsižvelgta į konkrečius Lietuvos verslo poreikius. Juo labiau, kad tas pats komunikatas leidžia Vyriausybei numatyti ir kitas tiesioginės paramos priemones, bet paremti paukštininkystės neketinama“, – komentavo G. Kauzonas.

Dar šių metų kovą, asociacijos nariai buvo susitikę su LR Žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku, prašė tarpininkauti su energetikos ir aplinkos apsaugos ministerijomis, kad energetiškai intensyviai ūkio šakai būtų skirtos priemonės siekiant išlaikyti gyvų paukščių auginimo tęstinumą, nepaisant laukiamo energetikos brangimo.

„Žurnalistams ir Lietuvos žmonėms noriu pasakyti, kad savo poreikių nekeliame aukščiau už kitus. Lietuviai valgo aukščiausios kokybės ir pasaulyje pripažintą paukštieną, jau 60 metų išlaikome tūkstančius darbuotojų,  todėl valdžios atsainumas mums atrodo stulbinantis. Valstybė yra antras didžiausias naudos gavėjas po prekybos tinklų, vien dėl maisto prekėms taikomo PVM antkainio augimo esant infliacijai, valstybės pajamos kilogramui paukštienos 7 kartus didesnės nei gamintojo ir per pastaruosius du metus išaugo net 48 proc., kai tuo tarpu gamintojo antkainis mažėjo 20 proc. Jei jums taip nėra nutikę, tai jūs ir nepatikėsit su kokio lygio neįsigilinimu ir cinišku nenoru padėti didelei žemės ūkio šakai susiduriame, – sakė AB „Vilniaus paukštynas“ ir AB „Kaišiadorių paukštynas“ direktorius Darius Gudačiauskas. – Suvartojamo dujų kiekio negalime sumažinti dėl paukščių auginimo technologijų specifikos. Supraskite, net ir šalčiausią žiemą, paukštidėse augant viščiukams, turime palaikyti apie 32 laipsnių temperatūrą. Amortizuoti šio dujų kainų pokyčio neturime kaip, kaip ir negalime užsidaryti žiemai dėl dešimčių milijonų gyvų paukščių“.

Paukštininkystės sektoriaus atstovų teigimu, šis dujų kainų augimas yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl ko paukštininkystės verslas nėra pajėgus savarankiškai išgyventi. Pateiktame paramos pakete numatytas mokesčių išieškojimo atidėjimas ar tiesioginės paskolos negelbės viso sektoriaus, nes esminė problema yra tai, jog esam priversti pardavinėti savo produkciją žemiau savikainos. Visi uždirba iš paukštininkystės, tik ne paukštininkai. Lietuvos paukštininkystės asociacija ir toliau prašo LR Vyriausybės skubiai numatyti dujų kaštų kompensavimo priemones, paremti suskystintų, Lietuvoje gaminamų dujų sistemų įsirengimą paukštininkystės įmonėse.

LR Vyriausybė Lietuvos paukštininkystės sektoriaus pagalbos šauksmo neišgirdo – neatsirado norinčių įsigilinti į didelės bendruomenės poreikius.

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)