Finansai

LVPA sparčiai tempais padeda verslui suvaldyti pandemijos padarinius

Metus trunkančios pandemijos laikotarpiu Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) įgyvendino COVID-19 neigiamo poveikio projektų vykdytojams mažinimo priemones, skelbė naujus kvietimus, svariai prisidėjo prie kitų institucijų įgyvendinamų paramos priemonių.

Pasak LVPA direktoriaus Aurimo Želvio, pandemija yra iššūkis visiems ekonomikos dalyviams, šiuo laikotarpiu būtina institucijų sąveika, kad įgyvendinamos priemonės būtų veiksmingos, o finansinė parama didžiausią išgyvenimo riziką patiriančias įmones pasiektų kuo skubiau.

„Ištikus ekstremaliai padėčiai, šalies verslo įmonės gebėjo greitai pasiūlyti sprendimus kuriant naujus produktus ir paslaugas, mūsų tikslas – atrinkti tinkamus ir suorganizuoti procesus, kad būtų pasiektas efektyvus rezultatas“, − pabrėžia A. Želvvs.

„Kovidinės“ investicijos

Praėjusiais metais skelbtais kvietimais „COVID-19 MTEP“ ir „COVID-19 produktai“ siekta užtikrinti šalies įmonių veiklas, sprendžiant koronaviruso sukeltas problemas.

Pagal priemonę „COVID-19 MTEP“ 44 teigiamai įvertintiems projektams skirta 24,27 mln. Eur, šiai dienai su projektų vykdytojais pasirašytos 38 finansavimo sutartys, jau įgyvendinamiems projektams išmokėta 0,460 mln. Eur.

Projektais kuriami koronaviruso pandemijos valdymui būtiniausi produktai ir technologijos: diagnostikos priemonės, vaistiniai preparatai, medicinos priemonės ir prietaisai, apsaugos ir dezinfekavimo priemonės.

Pagal priemonę „COVID-19 produktai LT“ palankaus įvertinimo sulaukė 56 paraiškos. Joms skirta 25,9 mln. Eur. Pasirašytos 52 sutartys, projektams finansuoti išmokėta 0,250 mln. Eur.

Šuo kvietimu siekta paskatinti mažas ir vidutines įmones investuoti į kovai su COVID-19 reikalingų produktų gamybą, priemonės lėšomis finansuojamos įrangos, įrenginių, programinės ir kt. įrangos įsigijimas ir su naujų gamybos įrenginių bandymu susijusios išlaidos, patirtos iki masinės gamybos pradžios.

Kartu su „kovidinėmis“ priemonėmis intensyviai buvo finansuojami ir kiti projektai. Sudarytų sutarčių finansavimo suma 2020 m. buvo 53 mln. Eur (14 proc.) didesnė nei 2019 m. ir sudarė 380,3 mln. Eur.

Greitoji pagalba subsidijomis

Nauja veiklos misija, kurios ėmėsi LVPA 2020 m. ir tęsiama šiemet − subsidijų priemonės, bendradarbiaujant su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI).

Pernai vykdytoje COVID-19 priemonėje “Subsidijos mikroįmonėms” (paraiškos buvo teikiamos ir vertinamos, subsidijos skiriamos nuo 2020 m. gegužės iki gruodžio mėn.) įvertintos 41 692 mikroįmonės už 112,5 mln. Eur, priemonėje “Turgavietės mokesčio kompensacija“ (paraiškos buvo teikiamos teikiamos ir vertinamos, subsidijos skiriamos nuo 2020 m. liepos iki gruodžio mėn.) įvertintos 5 699 prekeivių paraiškos už 1,7 mln. Eur.

Pasak A. Želvio, šiemet tęsiamos subsidijų teikimo priemonės yra kompleksiškesnės ir didesnio masto nei buvusios pernai. „Agentūra jau įgijo patirties ir savo misiją stengiasi atlikti kokybiškai, nes mums rūpi verslo padėtis ir jo ateitis“, − patikino LVPA vadovas.

Šiuo metu kartu su VMI, LVPA įgyvendina 3 aktyvių kvietimų subsidijų priemones: 2 kvietimai Subsidijos nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms priemonėje savarankiškoms (nuo sausio 26 d.) ir nesavarankiškoms įmonėms (nuo vasario 26 d.), “Turgavietės mokesčio kompensacija 2“ (nuo kovo 8 d.).

Naujausiais duomenimis, iš VMI pateiktų sąrašų 3 minėtuose kvietimuose LVPA yra įvertinusi beveik 15 000 nuo COVID-19 nukentėjusių savarankiškų įmonių paraiškų, pagal kurias mokėtinų subsidijų suma sudaro 28,4 mln. Eur, 410 nesavarankiškų įmonių paraiškų bendrai 2,7 mln. Eur subsidijų sumai, arti 3 600 paraiškų turgavietės mokesčio kompensacijai gauti už 1,1 mln. Eur.

Artimiausiu metu planuojama paskelbti kvietimus pagal kitas 2 subsidijų priemones: Subsidijos nuo COVID-19 nukentėjusiems individualią veiklą vykdantiems asmenimis (kvietimas preliminariai VMI planuojamas kovo 29 d.) ir Subsidijos nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusioms įmonėms (kvietimas preliminariai VMI planuojamas balandžio 14-23 d., priklausomai nuo VMI techninių programavimo rizikų suvaldymo).

Palengvėjo administracinė našta

LVPA prisidėjo kuriant ir pritaikant COVID-19 poveikio mažinimo priemones. Net ir sudėtingomis sąlygomis rasta naujų galimybių toliau mažinti administracinę naštą pareiškėjams ir projektų vykdytojams: plačiau pradėti taikyti atrankiniai pirkimo dokumentų, mokėjimo prašymų patikrinimai, atrankinės projektų patikros vietose, vadovaujantis atliktu projektų rizikos vertinimu.

Nors daugelis LVPA klientų mažino veiklas projektuose, tačiau mokėjimo prašymų buvo gauta 38,7 proc. daugiau nei 2019 m., daugiau nei pusė iš jų ₋ deklaruotos išlaidos arba prašoma avanso. Tinkamai suvaldyti tokį padidėjusį mokėjimo prašymų srautą padėjo LVPA patobulintas mokėjimų valdymo procesas.

Pranešimą paskelbė: Teresė Staniulytė, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra

(Perskaityta per mėnesį: 4, iš jų šiandien: 1.)