Finansai

Maltoje viešintis viceministras M. Liutvinskas: „Sankcijomis turime užsukti pagrindinius rusijos pinigų kranelius“

Finansų viceministras Mindaugas Liutvinskas vasario 8-10 dienomis vieši Valetoje (Malta), kur susitinka su šios šalies Vyriausybės nariais ir kitais pareigūnais. Vizito metu pagrindinis dėmesys skiriamas poreikiui plėsti sankcijų režimą rusijai ir telkti tolesnę finansinę paramą besiginančiai Ukrainai. Taip pat viceministras pristato Lietuvos siekį naująją ES pinigų plovimo prevencijos agentūrą (AMLA) įsteigti Vilniuje.

Anot viceministro, Europos Sąjungos (ES) šalys turi toliau griežtinti sankcijas rusijai ir Baltarusijai, veiksmus koordinuojantis su tarptautiniais partneriais.

„Privalome dėti visas pastangas, kad kuo greičiau ir efektyviau atkirstume rusijos režimą nuo esminių finansų srautų. Matome, kad Vakarų sankcijos neigiamai veikia rusijos biudžeto pajamas iš energijos produktų eksporto. Kartu su tarptautiniais partneriais turime ir toliau plėsti ir griežtinti taikomas sankcijas, įskaitant kainų lubas rusiškai naftai ir jos produktams, taip mažinant režimo pajėgumus finansuoti karą prieš Ukrainą“, – pažymi viceministras M. Liutvinskas.

Susitikimų metų viceministras taip pat pabrėžė, kad ES ir Vakarų partneriai turi ir toliau teikti finansinę paramą Ukrainai – tiek žvelgiant į šiuos metus, tiek ir kalbant apie ilgesniąją perspektyvą. Šalies atstatymas po karo pareikalaus didžiulių resursų ir partnerių susitelkimo juos mobilizuojant. Šiuo atžvilgiu itin svarbu užtikrinti, kad agresorė atsakytų už savo veiksmus ir sumokėtų už Ukrainai padarytą žalą. Tam būtina rasti teisinius būdus, kaip atstatymo tikslams panaudoti užšaldytą rusišką turtą.

Vizito metu viceministras taip pat pristato siekį į Vilnių atvesti naujai kuriamą ES lygmens kovos su pinigų plovimu instituciją (AMLA) bei argumentus, kodėl Lietuvos sostinė tam būtų geriausias pasirinkimas.

„Būdami Fintech centru, Lietuvoje turime sukaupę aktualią institucinę ir reguliacinę patirtį valdant rizikas tiek bankiniame, tiek ir nebankiniame sektoriuose, taip pat galime pasigirti plačiu ratu patyrusių šios srities specialistų. Įsikūrusi Vilniuje, naujoji ES institucija galėtų pasinaudoti šiais Lietuvos privalumais, siekti sinergijų su egzistuojančia ekosistema. Be to, AMLA įsteigimas Lietuvoje atitiktų svarbų geografinio balanso ES viduje principą. Tuo tarpu Vilnius šios agentūros darbuotojams ir jų šeimų nariams galėtų pasiūlyti puikią gyvenimo kokybę“, – teigia M. Liutvinskas.

Taip pat susitikimų metu aptarta ES fiskalinių taisyklių peržiūra, ES makroekonominė situacija ir perspektyvos bei kiti ES darbotvarkės klausimai.

Vizito metu M. Liutvinskas susitiks su Maltos finansų ir užimtumo ministru Clyde Caruana, užsienio ir Europos reikalų bei prekybos ministru Ianu Borgu, Ministro Pirmininko biuro sekretoriato vadovu Glennu Micallefu, Europos fondų, ūkio ir žemių ministerijos parlamentiniu sekretoriumi Chrisu Bonettu, Lietuvos garbės konsulu Marco Mercieca ir kitais šalies pareigūnais.

Pranešimą paskelbė: Justas Kačerauskas, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)