Finansai

Metų pabaigoje išauga gaisrų skaičius: ugnies priežastis – ir neprižiūrimi šventiniai atributai

Gruodis yra tas metas, kai namai prisipildo šventinės nuotaikos ir šilumos. Tačiau metų pabaiga, deja, išsiskiria ir padidėjusiu gaisrų skaičiumi – netinkamai prižiūrima šildymo įranga, be priežiūros paliekamos girliandos, neatsargiai naudojamos žvakės bei fejerverkai sukelia nelaimes, kurios pasiglemžia turtą. Ekspertai primena, kaip apsaugoti savo namus ir juose esantį turtą nuo gaisro rizikos.

„Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis pažymi, kad pastarųjų metų gaisrų žalų statistika atskleidžia nerimą keliančią tendenciją – fiksuojamas ir pačių gaisrų, ir dėl jų patirtų žalų augimas.

Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, 2021–2023 m. laikotarpiu gaisrų skaičius išaugo 7 proc. Tuo metu vidutinė gaisro sukeltų nuostolių suma padidėjo 41 proc. iki 7,1 tūkst. eurų. Pasak eksperto, toks pokytis signalizuoja apie būtinybę stiprinti priešgaisrinės saugos priemones ir didinti gyventojų sąmoningumą.

„Gruodis visų metų kontekste išsiskiria liūdnąja prasme dėl gaisrų suintensyvėjimo. Įžengus į žiemos sezoną pradedamas intensyvus šildymo sezonas ir tai reikšmingai padidina gaisrų riziką. Šį mėnesį kasmet fiksuojama bene 1,5 karto daugiau žalų, lyginant su bendru metų vidurkiu. Pernai vidutinis mėnesio gaisrų skaičius siekė 98, tačiau gruodį šis skaičius pakilo net iki 150 atvejų“, – sako A. Juodeikis. 

Pasak eksperto, gaisro priežastimis dažniausiai tampa intensyviau naudojami židiniai, krosnys, elektriniai šildymo prietaisai, taip pat netinkamai prižiūrima įranga, pavyzdžiui, nuo suodžių neišvalyti dūmtraukiai, netvarkingi šildytuvai ar perkrauti elektros tinklai. 

„Nepaskutinėje vietoje yra ir įvairūs šventiniai atributai ir dekoracijos. Neprižiūrimos žvakės, pastatytos arti degių medžiagų, didina gaisrų riziką, o nesuvaldytos fejerverkų kibirkštys gali sukelti greitą gaisro plitimą ir padaryti didelę žalą sveikatai bei turtui. Kasmet Naujųjų metų naktį yra fiksuojami bent keli gaisrai, kuriuos sukelia šventiniai fejerverkai“, − komentuoja bendrovės atstovas. 

„Lietuvos draudimo“ duomenimis, maksimali žalų suma, išmokėta dėl gaisro sukeltų nuostolių turtui, 2021–2023 m. laikotarpiu taip pat augo. Šiais metais buvo pasiektas ir liūdnas ketverių metų rekordas – beveik 340 tūkst. eurų. Tiek buvo įvertina patirta žala sudegus gyvenamajam namui Telšių rajone.  

„Maksimalios žalų sumos daugiausia buvo išmokėtos regionų gyventojams, kurių gyvenamuosius namus suniokojo gaisras. Dažniausiomis ugnies įsiplieskimo priežastimis nurodomos šventinės girliandos, nuo kūrenamos krosnies pradėję smilkti dūmai, užstrigusi katilinės įranga ir kiti veiksniai. Tai dar kartą rodo, kad tiek šventiniu, tiek visu šildymo laikotarpiu būtina griežtai laikytis saugumo taisyklių ir imtis prevencinių priemonių, kad būtų išvengta gaisrų ir jų sukeliamų nuostolių“, – pabrėžia „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius A. Juodeikis. 

Ekspertas primena pagrindinius saugumo principus, kurie padės išvengti gaisro rizikos:

  • Reguliariai tikrinkite šildymo įrangą – įsitikinkite, kad kaminai, katilai ir krosnys yra švarūs ir techniškai tvarkingi. Nepamirškite kreiptis į specialistus dėl profilaktinės priežiūros.
  • Neperkaitinkite elektros prietaisų – venkite per daug apkrauti elektros tinklą, ypač naudojant elektrinius šildytuvus. Taip pat nestatykite šildytuvų arti baldų, užuolaidų ar kitų lengvai užsidegančių paviršių.
  • Niekada nepalikite degančių žvakių be priežiūros, nestatykite jų arti užuolaidų, staltiesių ar kitų degių medžiagų.
  • Leisdami fejerverkus laikykitės atstumo nuo pastatų, medžių ir degių medžiagų. Visada vadovaukitės nurodytomis instrukcijomis.
  • Pasirūpinkite, kad kiekviename namų kambaryje būtų veikiantis dūmų detektorius ir reguliariai tikrinkite jų baterijas, nedelskite jų pakeisti naujomis.
  • Edukuokite vaikus apie gaisro pavojus – priminkite, kad negalima žaisti su ugnimi, žvakėmis, šventinėmis girliandomis ar elektros prietaisais.
  • Numatykite, kaip elgtumėtės kilus gaisrui, ir aptarkite planą su visais šeimos nariais, įskaitant ir vaikus.

Pranešimą paskelbė: Aušra Kaminskaitė, Integrity PR, UAB

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)