Situacija Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje bei prekybiniai santykiai su Kinija ir toliau bus pagrindiniai klausimai, kuriuos sausio 17 d. Briuselyje vyksiančioje Europos Sąjungos Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje akcentuos žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Kiaulienos sektoriaus padėtis taryboje buvo aptariama jau ne kartą. Europos Komisijos (EK) buvo prašoma skubiai imtis priemonių situacijai stabilizuoti – taikyti išskirtines finansinės paramos priemones dėl esminio rinkos sutrikdymo.
Pasak žemės ūkio ministro K. Navicko, situacija tebėra sudėtinga, todėl būtina labai atidžiai stebėti padėtį rinkoje, o EK turi būti pasiruošusi imtis Europos Sąjungos (ES) paramos priemonių, jei situacija toliau blogėtų.
„Padėtis kiaulienos sektoriuje išlieka įtempta. Šį sektorių veikiantys neigiami veiksniai išlieka: perteklinė kiaulienos pasiūla ES vidaus rinkoje, didelės pašarų ir energijos kainos, AKM protrūkiai, neigiamas COVID-19 pandemijos poveikis. Kiaulių augintojai dėl susikaupusių nuostolių bei didėjančių energetinių kaštų, brangių pašarų, supirkimo kainų svyravimų ir toliau susiduria su rimtais sunkumais. Kiaulienos kainos šiek tiek didėjo prieššventiniu laikotarpiu, tačiau pastaruoju metu vėl mažėja, padėtis nėra stabili“, – teigia ministras.
Lietuvos ir Kinijos santykiai – po padidinamuoju ES stiklu
Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje EK pateiks naujausią informaciją apie padėtį tarptautinės prekybos žemės ūkio produktais srityje.
Vienas iš Lietuvai aktualiausių klausimų – eksporto į Kinijos rinką trikdžiai, atsiradę dėl šios šalies prieš mūsų valstybę vykdomų politiškai motyvuotų ekonominio spaudimo veiksmų.
Pasak ministro, svarbu, kad ES prekybos politika būtų orientuota į vienodų konkurencinių sąlygų užtikrinimą, bendradarbiavimo stiprinimą ir laisvosios prekybos susitarimų tinklo plėtrą. Labai svarbus ir ES ekonominių interesų gynimas.
„Pastaruoju metu patiriame didelį Kinijos ekonominį spaudimą. Lietuvos įmonės susidūrė su precedento neturinčiais trikdžiais, kurie turi įtakos ne tik dvišalei Lietuvos ir Kinijos prekybai, jie taip pat nukreipti ir prieš ES bendrąją rinką bei ES prekybos politiką. Šiems iššūkiams spręsti būtina vieninga ES reakcija, pasitelkiant visas priemones“, – teigia ministras K. Navickas.
2022 m. pirmą pusmetį ES Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija pristatys savo pirmininkavimo programą. Žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės srityse bus įgyvendinami Prancūzijos pirmininkavimo prioritetai: Europos suverenumas, kova su klimato kaita ir tvaraus vystymosi skatinimas.
Pranešimą paskelbė: Danguolė Starkuvienė, LR Žemės ūkio ministerija