Finansai

Nerimas dėl recesijos koreguoja investuotojų įpročius

Investavimas per tarpusavio skolinimo platformas sulaukia vis daugiau investuotojų dėmesio. Nors karas Ukrainoje šiais metais sulėtino investuotojų skaičiaus augimą, tačiau pradėjo didėti investicijoms skiriamos sumos. Aktyviausiai investuoja 33 – 47 metų amžiaus žmonės, o vyriausiai investuotojai – 92 metai. Šias tendencijas pastebi tarpusavio skolinimo platforma „Savy“.

Remiantis Lietuvos banko duomenimis, 2021 metais per tarpusavio skolinimo platformas aktyviai investuojančių žmonių skaičius per metus paaugo beveik 17% ir praėjusiųjų metų pabaigoje siekė 47 720. „Savy“ fiksavo šiek tiek didesnį augimą nei visa rinka – lyginamuoju laikotarpiu aktyvių investuotojų skaičius padidėjo 20% ir sudarė ketvirtadalį visų per tarpusavio platformas aktyviai investuojančių žmonių – 12 040.

Kaip rodo šių metų „Savy“ investuotojų analizė, prasidėjus karui Ukrainoje, investuotojų prieaugis sulėtėjo. Jei praėjusių metų IV ketvirtį augimas lyginant su ankstesniu ketvirčiu sudarė 5,9%, I šių metų ketvirtį investuotojų skaičiaus padidėjimas palyginus su 2021 m. IV ketvirčiu buvo 3,3%. Šių metų II ketvirtį investuotojų augimas išliko, tačiau padidėjimas buvo dar mažesnis – iš viso 1,3%.

Visgi, visus šiuos metus nuosekliai didėjo investicijoms skiriamos sumos. Investuotojų, turinčių 1000 – 2000 Eur portfelį per I šių metų pusmetį padidėjo nuo 10% iki 10,4%, turinčių 2000 – 5000 Eur portfelį – nuo 8,4% iki 8,9%,  5000 – 10 000 Eur – nuo 3,5% iki 3,7%, o investuojančiųjų virš 10 000 Eur paaugo nuo 2,6% iki 2,8%. Investuojančiųjų iki 1000 Eur sumažėjo nuo 75,5% iki 74,2%.

„Natūralu, kad nerimas dėl ekonomikos perspektyvų pristabdė investuojančiųjų ketinimą pradėti investuoti, tačiau tie, kurie jau investuoja, puikiai suvokia, kad pinigų laikymas banko sąskaitose augant infliacijai mažina jų vertę. Investuojant į vartojimo ar verslo paskolas itin lengva numatyti investicinę grąžą bei valdyti riziką, tad investicinių portfelių didėjimo tendencija rodo, kad stabilumas šiandien yra itin svarbus. Be to, šių metų pirmą pusmetį pasiūlėme investuoti į mažiausios rizikos paskolas – t.y. vartojimo paskolas su nekilnojamojo turto įkeitimu“, – teigė Audrius Žiugžda, tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ direktorius.

Pasak A. Žiugždos, investavimas per tarpusavio skolinimo platformą tinka ir neturintiems jokios investavimo patirties, ir bet kokio amžiaus žmonėms. Vyriausiam „Savy“ investuotojui yra 92 metai ir tai yra moteris. Visgi, moterys sudaro tik apie ketvirtadalį visų investuotojų. Aktyviausiai investuoja 33 – 47 metų amžiaus žmonės – jie sudaro 57% visų investuojančiųjų, o daugiausiai investuoja žmonės virš 62 metų. Vidutinės jų investicinės apyvartos yra 8572 Eur, nors jie sudaro vos 3% visų investuojančiųjų. Palyginimui, 33 – 47 metų amžiaus vidutinės investuotojų apyvartos yra 4891 Eur.

 

Apie „Savy“

„Savy“ – pirmoji tarpusavio skolinimo platforma Lietuvoje, kuri sujungia žmones, norinčius pasiskolinti bei žmones, siekiančius prasmingai įdarbinti pinigus ir gauti aukštesnę grąžą. Platforma veikia pagal 5 Lietuvos Banko licencijas bei savo veikloje vadovaujasi atsakingojo skolinimo nuostatais. Nuo veiklos pradžios 2014 metais, per platformą sufinansuota paskolų už daugiau nei 58 mln. Eur, o investuotojams išmokėta palūkanų suma siekia daugiau nei 9,5 mln. Eur. Šiuo metu platforma vienija daugiau nei 38 000 registruotų investuotojų, iš kurių beveik 13 000 yra aktyvūs.

Pranešimą paskelbė: Audra Kondrote, UAB „Bendras finansavimas”

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)