Finansai

Noras mažinti gaminio savikainą vis labiau skatina investuoti į technologines ekoinovacijas

„Investicija į ekoinovacijas, į darnius technologinius sprendimus bei žiedinės ekonomikos principų taikymas įmonėse yra ilgalaikė strategija, atspari krizėms, nes padeda siekti ekonominių tikslų“, – mano LVPA direktorius A.Pautienius-Želvys. Viena esminių priežasčių, skatinanti bendroves taikyti žaliuosius sprendimus – siekis išlikti konkurencingiems. Be to, iki šių metų liepos galo įmonės gali kreiptis dėl finansavimo pagal priemonę „Eco-inovacijos LT+“, kurią įgyvendina Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA).

Padeda taupyti kaštus

Skiriami trys pagrindiniai veiksniai, skatinantys bendrovėse diegti ekoinovacijas. LVPA direktorius A.Pautienius-Želvys pastebi, kad dabartinėje COVID sukelto sunkmečio akivaizdoje svarbus ekonominis aspektas. Veiksmai, kuriuos bendrovėms leidžia įgyvendinti įdiegti technologiniai žalieji sprendimai, yra tiesiogiai susiję su mažesne produkto savikaina ir mažesniais kaštais.

„Ekonominis ekoinovacijų veiksnys yra skirtas padėti sukurti tokį produktą, kurio gamybai reikėtų mažiau žaliavų, ypač taršių, mažiau elektros energijos. Jei gamybos metu pavyksta sumažinti broką ar atliekų taršą, tai įmonė savaime gamina konkurencingesnius produktus. Po pandemijos susitraukusioje rinkoje tai bendrovėms yra didelis pranašumas“, – akcentuoja ir KTU Aplinkos inžinerijos instituto doc. dr. V. Varžinskas.

V. Varžinsko manymu, griežtėjantis aplinkosaugos teisinis reguliavimas yra dar vienas pavyzdys, kad daugiau laimės tos įmonės, kurios atsidurs į darnų vystymąsi orientuoto traukinio priekyje, o ne vėliau dės visas pastangas, kad jį pasivytų.

„Pandemija nepakeitė užduočių Europos Sąjungos šalims narėms siekti atliekų perdirbimo, taršos mažinimo ir kitų aplinkosaugos rodiklių. Mes ir toliau sieksime plastiko mažinimo strategijos įgyvendinimo. Iš to, kokias diskusijas girdžiu politinėje erdvėje, manau, teisiniai reguliavimai toliau griežtės“, – pažymi V. Varžinskas.

Vis augantis vartotojų aplinkosauginis sąmoningumas, anot pašnekovo, dar viena priežastis skatinsianti įmones investuoti į technologines ekoinovacijas. Apie tai V. Varžinskas kartu su kitais ekspertais kalbės gegužės 6 d. LVPA organizuojamame nuotoliniame nemokamame seminare „Eco-inovacijos LT+“.

Mato ir trumpalaikes, ir ilgalaikes naudas

Viena iš daugelio šalies įmonių, sėkmingai investuojančių į ekoinovacinius sprendimus – lanksčių pakuočių su fleksografine spauda gamintoja „IOCO Packaging“. 2019 metais bendrovė įsigijo ir pradėjo naudoti ekoinovacijomis grįstas spausdinimo ir laminavimo technologijas, leidžiančias pasiekti įmonei aukštą gamybos lygį ir žymiai sumažinti poveikį aplinkai. Bendrovės rinkodaros vadovė Drąsutė Burbienė teigia, kad įdiegus naujas technologijas įmonėje visų pirma pakito darbo pobūdis ir organizavimas.

„Darbas tapo optimalesnis – darbuotojus paskirstėme taip, kad jie dirbtų darniai, tiksliai ir našiai. Sudarytos palankios sąlygos kilti visų įmonės darbuotojų darbo našumui bei asmeniniam tobulėjimui. Naujos technologijos išvadavo darbuotojus nuo sunkių, gaišinančių, monotoniškų funkcijų ir fizinio darbo dalį pavertė protiniu, o tai skatina atsakomybę ir savarankiškumą. Ilgalaikėje perspektyvoje tikimės, kad ekoinovacijos versle turės poveikį ekonominio efektyvumo didinimui tiek vietinėje, tiek užsienio rinkose“, – teigia D. Burbienė.

„IOCO Packaging“ projektas, kuriuo diegtos technologinės ekoinovacijos, iš dalies buvo finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis pagal priemonę „Eco-inovacijos LT+“. Paklausus, kaip pavyko įgyvendinti projektą, kokių pastangų įmonei tai pareikalavo, D. Burbienė pažymi, kad įdiegti technologijas pavyko sklandžiai, bet projekto administravimas buvo vienas svarbiausių projekto įgyvendinimo etapų, kuris pareikalavo nemažai žmogiškųjų išteklių ir laiko sąnaudų.

„Kad ES investicijos būtų pasitelktos sklandžiai, itin svarbus kvalifikuotas projektų administravimas. Mūsų įmonei labai daug padėjo verslo paramos partnerio LVPA darbuotojai, tačiau ir mūsų įmonės darbuotojai, turėdami tiesiogines savo pareigas, skyrė taip pat daug papildomo laiko įgyjant naujų, specifinių projektų administravimo žinių, pateikiant reikalingus projektui duomenis, dokumentaciją ir kita“, – apie projekto įgyvendinimo eigą kalba D. Burbienė.

Prieš investuojant siūlo peržiūrėti įmonės strategiją

Bendrovei, norinčiai išsiaiškinti, kokių investicijų ir kokių technologijų prireiks taikant ekoinovacinius sprendimus, anot doc. dr. V. Varžinsko, visų pirma svarbu peržvelgti savo veiklos strategiją. Įvertinti, kokią grąžą sukurs į aplinkosauginius sprendimus orientuoti produktai ir paslaugos bei socialinės atsakomybės veiksmai.

„Kai įmonė turi ryžtingą apsisprendimą investuoti, tuomet seka išsami procesų, medžiagų, technologinių procesų analizė. Jei kalbame apie gaminius, tai analizuojamas gaminio poveikis aplinkai per visą būvio ciklą. Tai pirmi žingsniai, padedantys geriau suvokti gamybos procesus“, – tvirtina KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas.

Ekoinovacinius sprendimus veikloje diegiančios įmonės šiandien jau nebėra pavieniai pavyzdžiai ar vienišos kregždės. Tiek didieji, tiek mažieji rinkos žaidėjai sprendžia klausimą, kaip efektyviai išnaudoti žaliavas ir optimizuoti gamybos procesus bei minimizuoti energijos sąnaudas ir apskritai pasiekti didesnę ekonominę naudą. Produktai orientuojami į vartotoją, pasižymintį dideliu aplinkosauginiu sąmoningumu.

Jei norite daugiau sužinoti apie tai, kaip pasiekti aplinkosauginių uždavinių įmonėse ir juos įgyvendinant pasitelkti ES investicijas, kviečiame registruotis į seminarą paspaudus šią nuorodą. Apie tai, kaip stebėti seminarą nuotoliniu būdu ir užduoti klausimus, bus informuojami užsiregistravę dalyviai.

Seminaro pranešėjai – KTU Aplinkos inžinerijos instituto doc. dr. V. Varžinskas, LVPA Verslo skatinimo projektų skyriaus vedėja Gintarė Kuncaitytė ir LVPA Projektų ekspertų skyriaus ekspertė Rasa Mockutė. Seminaro metu taip pat bus pristatoma ES investicijų priemonė „Eco-inovacijos LT+“.

Pranešimą paskelbė: Monika Visockytė, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra

(Perskaityta per mėnesį: 27, iš jų šiandien: 1.)