Finansai

Nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui suteikta pagalbos už beveik 47 mln. eurų

Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms. Bendra šių priemonių suma siekia beveik 47 mln. eurų.  Taip pat jau įvertinta dar 410 įmonių už 2,7 mln. eurų sumą – šios finansinės pagalbos išmokėjimas bus patvirtintas šiomis dienomis.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija primena, kad valstybės pagalba gali pasinaudoti įvairių sričių verslai, kurių vykdoma veikla įtraukta į ribojamų ar netiesiogiai ribojamų ūkinių veiklų sąrašą. Į šį sąrašą yra įtraukta didmeninės ir mažmeninės prekybos, maitinimo ir gėrimų teikimo, fotografavimo, perkraustymo, apgyvendinimo, kelionių agentūrų, ekskursijų organizatorių, verslo renginių organizavimo ir kūrybinė, meninė bei pramogų organizavimo veikla, sportinė ir kitos. Šiuo metu ribojama ir tekstilės gaminių, drabužių, odos dirbinių, medienos gaminių gamyba, papuošalų, juvelyrinių, bižuterijos ir panašių dirbinių gamyba. Visą sąrašą galima rasti čia.

Pagalbai gauti kviečiami teikti paraiškas verslai, kurių apyvarta antrojo karantino metu (nuo 2020 m. lapkričio 1 d. iki 2021 m. sausio 31 d.) krito 30 proc. ir daugiau nei atitinkamu laikotarpiu prieš metus, o jų metinės pajamos 2019 m. neviršijo 50 mln. eurų. Šioms bendrovėms skiriamos subsidijos dydis apskaičiuojamas pagal jų sumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Taip pat šiuo metu rengiamas papildomas paramos paketas labiausiai nuo pandemijos nukentėjusioms verslo sritims, kurių veikla karantino metu buvo praktiškai paralyžiuota (apyvarta krito 60 proc. ir daugiau) ir  vienkartinių išmokų forma numatoma paskirstyti 70 mln. eurų. Šią priemonę dar turi patvirtinti Europos Komisija, planuojama, kad priemonė startuos balandžio mėn.

Pagal šią priemonę siekiant gauti subsidiją bus vertinama vidutinė vieno mėnesio veiklos apyvarta nuo 2020 m. lapkričio 1 d. iki 2021 m. sausio 31 d. lyginant ją su 2019–2020 m. tuo pačiu laikotarpiu. Paramos dydis apskaičiuojamas taip pat pagal 2019 m. sumokėtą GPM ir sudarys ne mažiau kaip 60 proc. GPM.

Be subsidijų verslas jau gali ir gauti ir lengvatines paskolas. Į lengvatines paskolas sumažintomis palūkanų normomis gali pretenduoti smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai bei didelės įmonės, kurio apyvarta sumažėjo daugiau kaip 30 proc. arba kurio vykdoma ūkinė veikla karantino laikotarpiu ribojama. Paskolos teikiamos sumažintomis palūkanų normomis nuo 0,1 proc. iki 1,69 proc. priklausomai nuo paskolos laikotarpio ir paskolos gavėjo statuso. Paskolas tiesiogiai teikia „Invega“.

Subsidijos numatytos ir nuo Covid-19 nukentėjusiems individualią veiklą vykdantiems asmenims. Pagal priemonę, kuri turėtų būti patvirtinta jau šią savaitę, subsidijos dydis individualiai dirbantiesiems sudarys 100 proc. 2019 m. sumokėto GPM. Mažiausia paramos suma sieks 100 eurų, o subsidijos viršutinė riba – beveik 11 tūkst. eurų. Išmoka bus vienkartinė ir skiriama papildomai prie dabar Užimtumo tarnybos pervedamos 260 eurų išmokos.

Turguje ne maisto produktais prekiaujantys gyventojai gali gauti turgavietės mokesčio kompensaciją – tam numatyta 2 mln. eurų. Parama vienam asmeniui siekia 300 eurų.

Paraiškas gauti subsidiją verslo atstovai gali teikti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sistemoje „Mano VMI“.

Informaciją apie Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamas pagalbos priemones galima rasti čia.

Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)