Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo šalių ribų. Duomenys rodo, kad per 2022 m. pirmą pusmetį nuotoliu samdomų darbuotojų skaičius Europoje išaugo 155 proc., o Azijoje, Ramiojo vandenyno šalyse ir Lotynų Amerikoje – dar daugiau. Dėl to visame pasaulyje kyla ir atlyginimai, ypač Italijoje, Brazilijoje ir Indijoje: šiuose regionuose vidutinis nuotoliu dirbančio specialisto atlyginimas išaugo daugiau nei 150 proc. Tokie duomenys atskleidžiami nuotolinio darbuotojų samdymo startuolio „Deel“ ataskaitoje.
Solidarumas su Ukraina parodomas samdant ukrainiečius
2022 m. pirmą pusmetį Estija, Švedija ir Šveicarija buvo sparčiausiai augančios nuotolinius darbuotojus samdančios šalys Europos, Artimųjų Rytų ir Afrikos (angl. EMEA) regione. Tai nestebina – daugybė pažangių startuolių pasirenka įsikurti šiose valstybėse.
Sparčiausiai nuotoliu samdomų darbuotojų daugėja iš Sakartvelo (2022 m. pirmą ketvirtį – 556 proc. augimas), Armėnijos (364 proc.) ir Baltarusijos (338 proc.).
„Baltarusijos populiarumo priežastis akivaizdi: šalis nuo seno garsėja konkurencingu atlygio ir aukštos kokybės darbo jėgos santykiu, be to, jos gyventojai jau turi daug darbo su Vakarų įmonėmis patirties. O Sakartvelas ir Armėnija sulaukia daugiau darbdavių dėmesio dėl didžiulio Rusijos ir Ukrainos specialistų antplūdžio. Dėl to vietos specialistai buvo priversti ieškoti darbo vietų svetur“, – sako Liina Laas, „Deel“ plėtros vadovė Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione.
Įdomu tai, kad šiais metais Ukraina pirmą kartą pasirodė tarp trijų populiariausių EMEA valstybių, iš kurių samdomi darbuotojai – karą patirianti šalis liko antra po Jungtinės Karalystės. „Šią tendenciją nesunkiai galima paaiškinti ne tik tuo, kad karas privertė daugiau ukrainiečių pradėti dirbti nuotoliniu būdu, taip pat šalies darbuotojų konkurencingumu ir kompetencija, bet ir tuo, kad įmonės nori solidarizuotis su Ukraina ir padėti patekusiems į sunkią padėtį“, – situaciją paaiškina L. Laas.
Pasauliniu mastu Argentina, Filipinai, Indija, Jungtinė Karalystė (JK) ir JAV yra patraukliausios šalys, iš kurių samdomi nuotoliniai darbuotojai.
Remiantis „Deel“ duomenimis, penkios labiausiai ieškomos nuotolinių darbuotojų pozicijos yra šios: produktų ir dizaino specialistai, programinės įrangos inžinieriai ir kūrėjai, produktų dizaineriai, vadybininkai, grafikos dizaineriai ir vartotojo sąsajos ir patirties (UI/UX) dizaineriai.
Baltijos šalių tūkstantmečio kartos atstovus ypač vertina JAV įmonės
Nors Baltijos regionas šių metų pirmą pusmetį nepateko tarp greičiausiai augančių „Deel“ ataskaitoje, tam tikras tendencijas išskirti galima. Lietuvius dažniausiai samdo įmonės iš JAV, latvius – iš JK, o estus samdo JAV, JK ir Kanadoje. Šie darbuotojai dažniausiai gyvena savo gimtųjų šalių sostinėse – atitinkamai Vilniuje, Rygoje ir Taline, o vidutinis jų amžius – nuo 25 iki 34 metų.
Baltijos šalių įmonės dažniausiai samdo programinės įrangos inžinierius, duomenų analitikus ir programinės įrangos kūrėjus. Lietuvos įmonės taip pat samdo „front-end“ programuotojus, estai ieško kokybės užtikrinimo inžinierių, atitikties analitikų ir „full-stack“ programuotojų, Latvijoje produktų dizaineriai ir darbuotojų samdymo specialistai taip pat yra vieni dažniausiai samdomų nuotolinių darbuotojų.
Nuotolinių darbuotojų atlyginimai auga greičiau nei bet kada anksčiau, ypač Italijoje
Tai, kad nuotolinis darbas populiarėja visuose regionuose, taip pat Baltijos šalyse, nestebina. Specialistus vilioja ne tik toks gyvenimo būdas, bet ir pinigai: užsienio įmonės siūlo didelius atlyginimus. Remiantis „Deel“ ataskaitos duomenimis, atlyginimai auga sparčiausiai istorijoje – per 2022 m. pirmą pusmetį mokymo, turinio kūrimo ir asistento specialistams atlyginimai padvigubėjo visose EMEA šalyse. Anksčiau tokį darbą buvo galima dirbti tik biure, tačiau dabar vis dažniau šiuos darbus žmonės atlieka nuotoliniu būdu. Sparčiausią atlyginimų augimo tempą EMEA regione „Deel“ užfiksavo Italijoje, Nigerijoje ir Nyderlanduose. Čia nuotoliniai darbuotojai uždirba bent dvigubai daugiau nei prieš pusmetį.
Didžiausias atlyginimų augimo tempas globaliu mastu pastebimas Italijoje, Brazilijoje ir Indijoje. Didžiausias augimas fiksuojamas turinio kūrimo, finansų, operacijų ir kokybės užtikrinimo srityse. Visi šie specialistai uždirba bent dvigubai daugiau nei prieš pusmetį.
„Deel“, pasauliniu mastu veikianti nuotolinio įdarbinimo platforma, 2022 m. pirmo pusmečio pabaigoje parengė ataskaitą ir pateikė apibendrintus duomenis iš daugiau nei 100 000 per „Deel“ samdomų darbuotojų ir maždaug 11 000 klientų iš 150 šalių, taip pat 500 000 duomenų įrašų iš trečiųjų šalių šaltinių. Šiuo metu „Deel“ turi per 1 000 darbuotojų, dirbančių daugiau nei 75 šalyse.
Pranešimą paskelbė: Renata Rimkutė, UAB ADVERUM