Finansai

Nuspręsta kuriose savivaldybėse atsiras nauji bendradarbystės centrai „Spiečius“

Įgyvendinant Lietuvos ateities ekonomikos DNR planą, Lietuvos regionuose plečiamas „Verslios Lietuvos“ vystomų bendradarbystės centrų „Spiečius“ tinklas. Pasibaigus savivaldybių atrankai paaiškėjo, kad nauji „Spiečiai“ jau kitų metų pradžioje pradės veikti Utenoje, Birštone, Plungėje, Rokiškyje, Ukmergėje ir Visagine.

„Nauji bendradarbystės centrai „Spiečius“ aprėps jau visus Lietuvos regionus ir padidins smulkiam ir vidutiniam verslui skirtų paslaugų prieinamumą visoje šalyje.  Centrų plėtra padės efektyviau spręsti šiuo metu kylančius verslo kompetencijų ugdymo, inovacijų diegimo, regioninių skirtumų mažinimo iššūkius ir neabejotinai sukurs palankesnes sąlygas naujų verslų steigimuisi ir augimui“, – sako laikinai einantis ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas Rimantas Sinkevičius.

Poreikis plėsti bendradarbystės centrų „Spiečius“ tinklą visoje Lietuvoje kyla iš problemos, kurią identifikuoja „Versli Lietuva“ atlikdama įvairius šalies verslumo tendencijų vertinimus. „Lietuvoje išlieka proporcingai didelė verslų dalis, kurie steigiasi ir gyvuoja ne dėl rinkos galimybių ir augimo potencialo (angl. Opportunity driven), o poreikio susikurti sau darbo vietą ir tenkina nedaugiau kaip verslo steigėjų poreikius (angl. Necessity driven). Tai mažina šalies konkurencingumą, išlieka mažo produktyvumo ir žemos pridėtinės vertės verslų kūrimosi tendencijos, kitaip tariant – įmonės neauga“, – pažymi Daina Kleponė, „Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė.

„Versli Lietuva“ sieks, kad naujų bendradarbystės centrų „Spiečius“ paslaugų paketu besinaudojančio Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo apyvartos augimas bus nemažesnis nei 70 proc. per ateinančius trejus metus. Šis rodiklis nustatytas remiantis jau veikiančių bendradarbystės centrų „Spiečius“ veiklos rezultatais, kai „Spiečiaus“ pagalba pasinaudojusių verslų apyvarta auga  60-80 proc., o išgyvenamumo rodiklis siekia net 97 proc.

Pasak D. Kleponės, bendradarbystės centrų „Spiečius“ plėtra susijusi su atskirtų Lietuvos savivaldybių verslo potencialo vertinimu ir savivaldybių administracijų motyvacija bei galimybėmis drauge vystyti šį projektą, taip pat realiomis galimybės per gana trumpą laikotarpį startuoti ir įgyvendinti visas DNR numatytas veiklas šiame projekte. „Savivaldybių indėlis yra labai didelis ir svarbus. Be to, kad savivaldybės turi suteikti tinkamas patalpas „Spiečiaus“ įkūrimui, jos turi įsipareigoti dėl  „Spiečiaus“ veiklų savarankiško organizavimo ir išlaikymo nuo 2022 metų. Šis projektas ne tik skirtas verslumo skatinimui regionuose, bet įgalina savivaldybes susikurti reikiamą bazę bei kompetencijas verslumo skatinimo tęstinumo užtikrinimui“, – pažymi D. Kleponė.

Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane numatyta įkurti 6 naujus bendradarbystės centrus „Spiečius“, įgyvendinti verslo akseleravimo programas, teikti tikslines konsultacijas verslui ir suteikti tikslinę finansinę paramą įmonėms tolimesniam augimui. Investicijos vertė siekia 3,5 mln. Eur.

Savivaldybių atranka naujų „Spiečių“ plėtrai vyko nuo rugsėjo pabaigos iki lapkričio 3 d., per šį laiką sulaukta 10 savivaldybių paraiškų, iš kurių 4 savivaldybės atkrito neatitikusios keliamų reikalavimų. Nuspręsta, kad naujų bendradarbystės centrų plėtra bus vykdoma reikalavimus atitikusiose savivaldybėse: Utenoje, Birštone, Plungėje, Rokiškyje, Ukmergėje ir Visagine. Planuojama, kad patalpų paruošimas bendradarbystės centrams „Spiečius“ prasidės jau šiais metais, o duris naujieji „Spiečiai“ pradės atverti jau ateinančių metų pradžioje.

Bendradarbystės centrai „Spiečius“ šiuo metu veikia Alytuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Tauragėje ir Kėdainiuose. Čia pradedantieji verslininkai gali ne tik nemokamai gauti visiškai įrengtą darbo vietą, bet ir verslo konsultacijas, mentorių paslaugas. Be verslumo skatinimo ir plėtros paslaugų, tokių kaip konsultacijos, mentorystė, verslo įgūdžių ugdymas ir informaciniai renginiai, „Spiečiaus“ rezidentai turi galimybę dirbti komandoje su kitų sričių verslininkais, tarpusavyje dalintis patirtimi ir drauge kurti naujus verslus.

Pirmasis „Spiečius“ Lietuvoje buvo įkurtas 2016 metais Alytuje, tais pačiais metais atidarytas ir Šiauliuose. Pasiteisinus bendradarbystės centrų koncepcijai, 2018 metais jie buvo atidaryti Tauragėje, Panevėžyje ir Klaipėdoje, o 2019 metais įkurti Kėdainiuose ir Marijampolėje.

Iš viso per 2019 metus Lietuvoje veikiančiuose bendradarbystės centruose „Spiečius“ rezidavo 144 pradedantieji ir smulkieji verslininkai, iš viso šiuose centruose teikiamomis verslumo pradžios ir plėtros paslaugomis (tam skirtais informaciniais renginiais ir mokymais) pernai pasinaudojo beveik 3000 Lietuvos regionuose veikiančių verslininkų. „Verslios Lietuvos“ duomenimis, 2019 m. bendradarbystės centrų „Spiečius“ rezidentų apyvarta vidutiniškai augo 64 proc., 20 proc. verslų pradėjo eksportuoti, o 10 proc. jų įkūrėjų yra į Lietuvos regionus sugrįžę emigrantai.

Pranešimą paskelbė: Jolita Mažeikienė, VšĮ „Versli Lietuva”
Nuspręsta kuriose savivaldybėse atsiras nauji bendradarbystės centrai  „Spiečius“

(Perskaityta per mėnesį: 13, iš jų šiandien: 1.)