Finansai

Pirmąjį pusmetį INVEGOS įmonių grupės finansavimo apimtys siekė 272,3 mln. Eur

Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA per pirmąjį 2023 m. pusmetį daugiau kaip 4500 verslo, viešojo ir žemės ūkio klientų skyrė 272,3 mln. Eur finansavimą ir į įvairius ūkio subjektus pritraukė 163,7 mln. Eur privačių lėšų.

Kaip pastebi Kęstutis Motiejūnas, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinis direktorius, nepaisant ekonominių iššūkių, tiek viešasis sektorius, tiek verslas ar žemės ūkio subjektai yra linkę ieškoti finansavimo su valstybės pagalba.

„Makroekonominių iššūkių kontekste yra būtinas valstybės palaikymas visiems ekonominiams sektoriams, kad jie galėtų tęsti savo veiklą ir susidurtų su kuo mažesniais finansiniais padariniais ateityje. Valstybė taip pat privalo optimizuoti resursus, kad pagalba konkretiems sektoriams būtų teikiama kaip įmanoma greičiau ir tikslingiau. Tam jau dabar yra žengtas reikšmingas žingsnis – nuo šiol finansavimą verslas, viešasis ir žemės ūkio sektoriai gauna per vieną įstaigą – INVEGĄ“, – sako K. Motiejūnas.

Kaip teigia K. Motiejūnas, INVEGOS pagrindu konsolidavus Viešųjų investicijų plėtros agentūrą (VIPA), Valstybės investicijų valdymo agentūrą (VIVA) ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondą (ŽŪPGF) naudos gaus visi ekonominiai sektoriai ir jiems nebereiks ieškoti tinkamiausio finansavimo būdo per keturias skirtingas įstaigas.

Populiariausios – portfelinės garantijos

Garantijų priemonėmis, kurios atstoja dalį finansų įstaigose prašomo užstato, pirmąjį metų pusmetį pasinaudojo 831 verslo ir žemės ūkio subjektai už kurių paskolas buvo garantuota net 123,9 mln. Eur. Daugiausia finansavimo – 75,7 mln. Eur – buvo suteikta portfelinių garantijų forma. Populiariausia šio pusmečio priemonė ir toliau išliko „Portfelinės garantijos 3” – iš viso buvo garantuota paskolų už 66,5 mln. Eur.

„Portfelinės garantijos yra teikiamos ne tiesiogiai per INVEGĄ, o per finansų tarpininkus. Tai, kad aktyviausiai buvo naudojamasi būtent portfelinėmis garantijomis, parodo tiek kreditavimo paklausą tiek ir kredito įstaigų pastangas suteikti finansavimą, o INVEGOS garantijos gelbsti tuomet, kada veiklai finansuoti nepakanka turimo užstato arba finansinė našta turint paskolą yra per didelė“, – komentuoja įstaigos vadovas.

Daugiau nei 112 mln. Eur – paskolų forma

Kaip pristato K. Motiejūnas, gausiausiai šį pusmetį buvo naudojamasi paskolomis – jomis pasinaudojo beveik 2400 ūkio subjektai, kuriems buvo suteiktas finansavimas už 112,4 mln. Eur.

Patiriantiems sunkumus dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje, INVEGA šį pusmetį įgyvendino 4 priemones, skirtas patirtiems nuostoliams sumažinti. Iš viso verslams, nukentėjusiems nuo karo agresijos, skirta beveik 11 mln. Eur finansavimo. 

Tuo tarpu žemės ūkio sektoriaus subjektai lengvatinėmis paskolomis likvidumui užtikrinti Rusijos agresijos laikotarpiu naudojosi dar aktyviau. Per pirmąjį šių metų pusmetį skaičiuojami net 383 žemės ūkio subjektai, kuriems buvo suteikta minėtų paskolų už 30 mln. Eur.

Nepaisant karo sukeltų padarinių ir iššūkių, skirtingi ekonominiai ūkio subjektai skolinosi ir įvairiems  investiciniams projektams finansuoti. Šį pusmetį daugiabučių modernizavimui buvo išmokėta beveik 25,4 mln. Eur. Šių paskolų dėka savo būstus renovuos 1046 namų ūkiai. O veiklą neseniai pradėjusios įmonės šį pusmetį investicijų finansavimui rinkosi priemonę „Startuok“, kuri padėjo 11 jaunų verslų gauti beveik 4 mln. Eur.

Valstybės pagalba – įvairiomis finansavimo formomis

Per visuotines dotacijas ir negrąžintinas subsidijas INVEGOS įmonių grupė daugiau kaip 1200 įvairių ūkio subjektų suteikė 30 mln. Eur. Beveik 11,2 mln. Eur skirta verslams, kurie galėjo kompensuoti patirtas palūkanų išlaidas, ir 15,4 mln. Eur skirta savivaldybių projektams finansuoti

INVEGA ir toliau siekė atverti kuo daugiau alternatyvaus nebankinio finansavimo galimybių – rizikos kapitalo investicijomis šį pusmetį buvo finansuoti 47 verslai, kuriuos pasiekė 6 mln. Eur investicijos. 

Tai jau antras ketvirtis, kuomet INVEGOS įmonių grupė skaičiuoja finansavimo apimtis į ūkio subjektus per visas konsoliduotas įstaigas. Skaičiuojama, kad įmonių grupė numatytą 2023 m. plano vykdymą jau po pirmojo pusmečio viršijo 58 proc.

Apžvelgdamas praėjusį pusmetį, K. Motiejūnas pabrėžia, kad INVEGA ir toliau siūlys finansines priemones įvairiems ekonomikos sektoriams. Šiuo metu rengiamų priemonių  vertė sudaro 2,8 mlrd. Eur, neįskaitant numatomų papildomai pritraukti privačių investicijų. O visai neseniai INVEGA verslui ir žemės ūkio sektoriui pradėjo teikti paskolas atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) projektams finansuoti. Pasak K. Motiejūno, tai yra pavyzdys, kaip valstybės finansavimas gali būti patogiai teikiamas vieno langelio principu, o visos suinteresuotos įstaigos gali sujungti visus savo pajėgumus dėl bendro tikslo – padėti šalies ekonomikai augti.

Pranešimą paskelbė: Austėja Šutaitė, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“

Pirmąjį pusmetį INVEGOS įmonių grupės finansavimo apimtys siekė 272,3 mln. Eur

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)