Finansai

Pluoštinių kanapių perdirbimas: 100-300 mln. eurų pridėtinė vertė Lietuvos ekonomikai

Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) ragina politikus priimti reikalingas įstatymų pataisas ir taip įteisinti pilną pluoštinių kanapių perdirbimą. Priėmus tokį sprendimą pluoštinių kanapių auginimas ir perdirbimas taptų itin didelę pridėtinę vertę kuriančiu agroverslo sektoriumi.

LŪS preliminariais skaičiavimais, jei perdirbėjai galėtų perdirbti visas pluoštinės kanapės augalo dalis, šalies kanapių produktų sektoriaus sukuriama vertė Lietuvos ekonomikai per metus sugeneruotų 100 mln. eurų pridėtinę vertę, o per keletą metų šalies ekonomikai sukuriama vertė viršytų 300 mln. eurų.

Tai reikštų papildomas pajamas žemdirbiams ir perdirbėjams, būtų kuriamos naujos darbo vietos, padidėtų įplaukos į Lietuvos biudžetą.

Dabar Lietuvoje galima auginti sėjamąsias kanapes pluoštui bei sėkloms. Leidus išgauti vertingąsias medžiagas, būtų pilnai panaudojamos viso augalo dalys: šiaudeliai – pluoštui, sėklos – maistui ir pašarams, lapai ir žiedynas – medicininiams tikslams, kosmetikai, maisto pramonei. Be to, būtų galima išgauti  papildomus produktus  – kanapių baltymus, miltus. 

Esame tik žaliavos tiekėjai – kuriame vertę kitiems

Pasak LŪS atstovų, pasaulyje kanapių industrija sparčiai plečiasi, o Lietuvos verslas dėl griežto teisinio reguliavimo šios galimybės neišnaudoja. Dabar Lietuvoje užauginta žaliavinė kanapių produkcija eksportuojama į Lenkiją, Vokietiją, Šveicariją, Olandiją.  Šių šalių perdirbėjai lietuvišką žaliavą perdirba –  gamina aukštos pridėtinės vertės paklausius kanapių produktus ir  brangiai realizuoja juos rinkoje. 

„Dėl griežto teisinio reguliavimo mūsų verslo galimybės kurti pridėtinę vertę Lietuvoje yra apribotos – pasaulyje sparčiai augant kanapių produktų paklausai, ypač kanapių ekstraktui bei kanabidioliui (CBD), esame tik žaliavos tiekėjai ir kuriame vertę kitų šalių verslui.  LŪS laikosi požiūrio, kad Lietuva neturi būti pigios biomasės eksportuotoja, tačiau privalo orientuotis į produkcijos perdirbimą ir aukštesnės pridėtinės vertės produktų gamybą“, – pabrėžė Jonas Talmantas, LŪS pirmininkas.

Galimybės milžiniškos

Palyginimui, dabar 1 ha grūdinių kultūrų generuoja 300 eurų pelno, tačiau auginant kanapes galima gauti penkiskart didesnę vertę – apie 1500 eurų/ha.

Pilno kanapių perdirbimo įteisinimas būtų stiprus postūmis Lietuvos žemdirbiams plėsti šios kultūros plotus. Be to, ūkininkus plėsti kanapių plotus skatintų stabilios šios kultūros derliaus supirkimo kainos, kurios rinkoje nesvyruoja taip kaip, pavyzdžiui, grūdų kainos. Kanapių auginimas reikalauja mažiau sąnaudų, nes kanapė atspari ligoms, šios kultūros nereikia purkšti herbicidais ir pesticidais.

LŪS ragina atkreipti dėmesį į tai, kad pastaraisiais metais vis daugiau Europos Sąjungos (ES) valstybių dekriminalizuoja ir legalizuoja pluoštinių kanapių produktus, nes dėl kanapių kriminalizavimo nukenčia biotechnologijų sektorius – mokslininkai negali vykdyti mokslinių tyrimų ir projektų su kanapėmis, kuriose yra kanabinoidų. LŪS taip pat  pabrėžia, kad dėl apribojimų Lietuvos verslas negali investuoti į perspektyvias sritis – sėklininkystę, rūšių parinkimą.

Daugiau informacijos:

Jonas Talmantas, LŪS pirmininkas

Tel.: 8 611 44770

Pranešimą paskelbė: Jurgita Gižaitė-Tulabienė, UAB Headline agency

(Perskaityta per mėnesį: 48, iš jų šiandien: 1.)