Finansai

Pradedamas įgyvendinti nuotolinių vaistinių projektas

„CGI Lithuania“ kartu su Registrų centru pasirašė ir pradeda įgyvendinti 178 966 Eur vertės nuotolinių vaistinių projekto sutartį. Planuojama, kad šių metų pavasarį e-sveikatos sistemoje atsiras erdvė vaistinėms pasiūlyti receptinius ir kompensuojamuosius vaistus. Nuotolinių vaistinių projektas padidins vaistų rinkos skaidrumą, paskatins konkurenciją ir taip pat padės sumažinti kontaktinio paslaugų teikimo poreikį.

„Nuo 2016 metų Lietuvoje veikia elektroninės vaistinės, tačiau jose negalima įsigyti receptinių ir kompensuojamųjų vaistų, todėl gyventojams, kuriems jų reikia, tenka vykti į fizines vaistines.

„Lietuva vienintelė Europos Sąjungoje turi centralizuotą elektroninių receptų sistemą. Prasminga ją pildyti ir nuotolinių vaistinių, kuriose bus galima užsisakyti gydytojo paskirtus vaistus neišeinant iš namų, sistemą“, – pasakoja projektą įgyvendinančios „CGI Lithuania“, pasaulinės infrastruktūrinių ir verslo IT sprendimų bendrovės CGI įmonės Lietuvoje, vadovas Karolis Baltrušaitis.

Dabartinėje e. sveikatos sistemoje gyventojai prisijungę gali registruotis pas gydytojus, matyti gydytojo išrašytus receptus, pasitikrinti savo tyrimų rezultatus ir rasti kitą su savo sveikata susijusią informaciją. Šių metų pavasarį sistemą papildys naujas nuotolinių vaistinių modulis. Kai šalyje veikiančios vaistinės įkels vaistų sąrašus  į sistemą, prie e. sveikatos prisijungęs gyventojas, spustelėjęs ant jam išrašytų vaistų recepto, galės iš karto rinktis ir įsigyti reikiamus vaistus.

„Prie modulio galės prisijungti 14 šalyje veikiančių vaistinių tinklų, turinčių licenciją prekiauti vaistais internetu. „CGI Lithuania“ tikslas – ne tik sukurti sistemą, bet ir užtikrinti, kad ji sklandžiai veiktų: būtų integruota į kitas sistemas, bei užtikrintų greitaveiką. Kadangi vaistų asortimentas nuolatos keičiasi, reikės sparčiai apdoroti didelį kiekį duomenų.  

Prie šio projekto jau dirba visa specialistų komanda, pradedant programuotojais bei analitikais ir baigiant testuotojais. Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerijai ir Registrų centrui pristatėme pirmąjį nuotolinių vaistinių prototipą“, – kalbėjo „CGI Lithuania“ Valstybinių registrų ir sprendimų konsultacinių paslaugų Sveikatos sektoriaus padalinio vadovė Iveta Jankutė.

Antrus metus pasaulyje siaučianti pandemija padidino poreikį turėti bekontakčio receptinių vaistų įsigijimo galimybę.

Pasak Registrų centro Paslaugų valdymo direktorės Dianos Vilytės, nuotolinių vaistinių projektą siekta įgyvendinti anksčiau, tačiau visą pasaulį užklupusi pandemija pakoregavo prioritetinių darbų sąrašą.

„Nuotolinių vaistinių tikslas – sukurti galimybę pacientams neišeinant iš namų įsigyti receptinių vaistų internetu ir tai daryti matant visų vaistinių pasiūlymus vienoje vietoje. Taip tikimasi paskatinti konkurenciją tarp vaistinių ir suteikti galimybę pacientams įsigyti vaistus mažiausia kaina ir patraukliausiomis sąlygomis. Prisijungęs prie savo E. sveikatos paskyros pacientas tiesiog pasirinks vaistinių siūlomus receptinius vaistus ir nukreiptas į pasirinktos vaistinės elektroninės prekybos platformą galės atlikti pasirinktų prekių užsakymą“, – sako D. Vilytė.

„CGI Lithuania“ vadovas K. Baltrušaitis primena, kad įmonės specialistai jau turi sukaupę nemažai patirties e. sveikatos srityje. CGI 2021 m. sukūrė europinį skaitmeninį COVID-19 sertifikatą, jų programuotojai taip pat sukūrė mobiliąją Galimybių paso tikrinimo programėlę.

Globali IT sprendimų ir konsultacijų bendrovė CGI visame pasaulyje turi apie 80 tūkst. darbuotojų 400-uose lokacijų. Jie dirba su skaitmenizacijos, sistemų kūrimo bei priežiūros ir kitais projektais valstybiniame ir verslo sektoriuose įvairiose srityse – nuo sveikatos apsaugos iki energetikos, telekomunikacijų,  mažmeninės prekybos ir kosmoso tyrinėjimų.  Per 2021-uosius finansinius metus CGI pajamos siekė 12,13 mlrd. Kanados dolerių (8,49 mlrd. eurų).

Pranešimą paskelbė: Jurgita Pesliakaitė, UAB ADVERUM

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)