Finansai

Premjerė: palaikydami šešėlinę ekonomiką apgauname save

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė dalyvavo konferencijoje „Kaip stiprinti skaidrumo imunitetą?“, kuri rengiama siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos mastą ir žalą valstybei bei kiekvienam jos gyventojui.

Pasak I. Šimonytės, Didžiosios Britanijos premjerė Margaret Tečer yra pasakiusi, kad Vyriausybė nieko neturi, išskyrus mokesčių mokėtojų pinigus, todėl įvairiose valstybėse vyrauja situacija, kai žmonių lūkesčiai dideli, tačiau juos ne visada pateisina mokesčių surinkimas. Žmonėms per įvairias paslaugas grįžta tai, kas surenkama iš mokesčių. Vis dėlto, anot Vyriausybės vadovės, vienas pagrindinių klausimų yra pati mokesčių mokėjimo paskirtis ir šios problematikos suvokimas.

„Kai kažkada pradėjau darbą Finansų ministerijoje, žmonių, kurie buvo įsitikinę, kad mokesčiai mokami tam, kad būtų išlaikoma valdžia. Viena vertus, tai liūdina, o kita vertus, tai parodė ir tam tikrą kryptį – ko reikia, kad diskusija apie šešėlinę ekonomiką, kiekvieno mūsų indėlį, ką galime padaryti, kad jos būtų mažiau, pasidarytų aiškesnė ir žmogui priimtinesnė. Klausimas „su faktūra ar be faktūros“ iš tikrųjų reiškia, ar yra sumokamas pridėtinės vertės mokestis, ir jeigu ne, pedagogas negali gauti didesnės algos, medikas – geresnių darbo priemonių, neįgalusis – asistento paslaugų. Manydami, kad apgauname asmenį vardu valstybė, iš tiesų apgauname save ar savo artimuosius“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Premjerė akcentavo mokesčių mokėjimo moralės klausimą. Svarbus dalykas kalbant apie šešėlinę ekonomiką – teisingumo klausimas, kas lemia ir skirtingas konkurencines sąlygas, pavyzdžiui, verslams. Anot I. Šimonytės, tai itin reikšmingas aspektas, kodėl šešėlinė ekonomika negali būti toleruojama, o valstybės pareiga – užtikrinti vienodas žaidimo taisykles ir dėti visas pastangas, kad jos būtų lygios.

Taip pat pabrėžtas viešojo administravimo moralės klausimas, kai mokesčių mokėtojų sumokėti pinigai grįžta pačiu efektyviausiu būdu. Todėl būtina užtikrinti skaidrius viešuosius pirkimus, konkurencingus sprendimus, kas neretai meta šešėlį ant viešojo administravimo sektoriaus.

I. Šimonytės teigimu, kovojant su šešėline ekonomika, pagrindinis dėmesys turėtų būti sutelktas į tai, kaip gerinti mokesčių mokėjimo suvokimą, pradedant nuo ugdymo įstaigų, mokyklų, ir į priemones, kurios konkrečiai mažina šešėlinę ekonomiką arba paskatas jai. Tam įtakos, pavyzdžiui, turi skaitmenizacija ar IT sprendiniai, kurie supaprastina mokesčių mokėjimo procedūras.

Visuomeninė pilietinė akcija „Šioje šalyje nebėra vietos šešėliui“ rengiama jau 10-ąjį kartą. Akcijos rengėjos – asociacija „Investors’ Forum“ ir skaidraus verslo iniciatyva „Baltoji banga“.

Pranešimą paskelbė: – -, Spaudos tarnyba, Vyriausybės kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)